Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Odvolání děkana Lékařské fakulty v Ostravě kvůli skandálu u přijímaček není platné, rozhodl soud

Akademický senát Ostravské univerzity (OU) odvolal 18. listopadu 2019 většinou jediného hlasu z funkce děkana Lékařské fakulty Arnošta Martínka. foto: ČTK

Ostrava - Odvolání děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity Arnošta Martínka není platné. Rozhodl o tom v úterý Krajský soud v Ostravě, na který se děkan po odvolání akademickým senátem univerzity obrátil. Soud rozhodnutí o jeho odvolání zrušil. Odvolání děkana souviselo s minulými pochybeními při přijímání studentů, které na univerzitě prověřoval i Národní akreditační úřad. Ke studiu škola přijala i uchazeče, kteří nesplnili podmínky přijímacího řízení.
  12:36aktualizováno  13:30

Soudce Jiří Gottwald v úterý novinářům řekl, že soud ani nebyl schopen přezkoumat odvolací důvody, protože nebyly řádně vyjádřeny v rozhodnutí rektora o děkanově odvolání. „Je nutno říct, že pokud se týká pochybení, která měla nastat při přijímání studentů, tak rektor ve svém rozhodnutí žádným způsobem nevysvětlil, proč docenta Martínka jmenoval do funkce v době, kdy už se o problému vědělo, proč nezasáhl v té chvíli,“ uvedl Gottwald. Soud také poukázal na to, že fakultní akademický senát Martínka podporoval. „Rektor a akademický senát univerzity mají zasahovat jen výjimečně v excesivních případech a v čem tady spočívá ta výjimečnost a excesivnost, také nebylo zdůvodněno,“ řekl soudce. Proti rozhodnutí je možno podat kasační stížnost.

Martínkův právní zástupce Jakub Vepřek byl s rozhodnutím soudu spokojen. „Beru samozřejmě ten výsledek jako úspěch pana děkana a uvidíme s ohledem na poměrně turbulentní vývoj na Lékařské fakultě, jakým způsobem pan děkan bude nyní konat,“ uvedl Vepřek. Právní zástupce univerzity uvedl, že ho rozhodnutí soudu překvapilo. „Nečekali jsme ho a nesouhlasíme s ním. Nicméně se tím rozhodnutím budeme řídit, budeme ho respektovat,“ řekl Jiří Buryan. O případné kasační stížnosti bude rozhodnuto až po bližším seznámení s odůvodněním rozsudku. Rektor Jan Lata se zatím k rozhodnutí soudu nechtěl vyjadřovat s tím, že se s ním rovněž musí blíže seznámit.

Akademický senát Ostravské univerzity loni v prosinci rozhodl, že děkan bude odvolán k 2. lednu. Akademický senát Lékařské fakulty naopak Martínka podporoval. Děkan se po odvolání univerzitním senátem obrátil na soud, který vydal předběžné opatření, díky němuž se Martínek prozatímně vrátil do funkce a škola musela čekat na konečný verdikt soudu. Martínek se do funkce vrátil nedlouho před tím, kdy se na fakultě chystaly nové děkanské volby.

Lékařská fakulta má dlouhodobé problémy. V červenci Národní akreditační úřad (NAÚ) rozhodl, že jí neschválí žádost o novou akreditaci oboru Všeobecné lékařství. Důvodem bylo nedostatečné personální zajištění oboru.

Ostravská univerzita ale ještě před oficiálním sdělením o nezískání akreditace požádala NAÚ, aby projednávání žádosti o akreditaci programu Všeobecné lékařství přerušil. Úřad škole vyhoví a řízení na požadovanou dobu přeruší, poté se k případu vrátí. Škole to tak dává šanci pokusit se akreditaci získat dříve, než kdyby vyčkala na negativní stanovisko NAÚ. Po pravomocném rozhodnutí by škola totiž mohla o akreditaci znovu žádat až po dvou letech.

Současní medici studují na základě původní akreditace a situace se jich nějak nedotýká. Udělení nové akreditace ale bylo pro fakultu důležité proto, aby mohla přijímat studenty nové. Minimálně letos tak nové mediky nabírat nemůže. Lékařská fakulta požádala o novou akreditaci letos v únoru, ta nynější platí do roku 2024 pouze na dostudování současných posluchačů. Vztahy mezi vedením univerzity a fakulty dlouhodobě nejsou optimální.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat