Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Česko

Odvolání děkana Lékařské fakulty v Ostravě kvůli skandálu u přijímaček není platné, rozhodl soud

Akademický senát Ostravské univerzity (OU) odvolal 18. listopadu 2019 většinou jediného hlasu z funkce děkana Lékařské fakulty Arnošta Martínka. foto: ČTK

Ostrava - Odvolání děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity Arnošta Martínka není platné. Rozhodl o tom v úterý Krajský soud v Ostravě, na který se děkan po odvolání akademickým senátem univerzity obrátil. Soud rozhodnutí o jeho odvolání zrušil. Odvolání děkana souviselo s minulými pochybeními při přijímání studentů, které na univerzitě prověřoval i Národní akreditační úřad. Ke studiu škola přijala i uchazeče, kteří nesplnili podmínky přijímacího řízení.
  12:36aktualizováno  13:30

Soudce Jiří Gottwald v úterý novinářům řekl, že soud ani nebyl schopen přezkoumat odvolací důvody, protože nebyly řádně vyjádřeny v rozhodnutí rektora o děkanově odvolání. „Je nutno říct, že pokud se týká pochybení, která měla nastat při přijímání studentů, tak rektor ve svém rozhodnutí žádným způsobem nevysvětlil, proč docenta Martínka jmenoval do funkce v době, kdy už se o problému vědělo, proč nezasáhl v té chvíli,“ uvedl Gottwald. Soud také poukázal na to, že fakultní akademický senát Martínka podporoval. „Rektor a akademický senát univerzity mají zasahovat jen výjimečně v excesivních případech a v čem tady spočívá ta výjimečnost a excesivnost, také nebylo zdůvodněno,“ řekl soudce. Proti rozhodnutí je možno podat kasační stížnost.

Martínkův právní zástupce Jakub Vepřek byl s rozhodnutím soudu spokojen. „Beru samozřejmě ten výsledek jako úspěch pana děkana a uvidíme s ohledem na poměrně turbulentní vývoj na Lékařské fakultě, jakým způsobem pan děkan bude nyní konat,“ uvedl Vepřek. Právní zástupce univerzity uvedl, že ho rozhodnutí soudu překvapilo. „Nečekali jsme ho a nesouhlasíme s ním. Nicméně se tím rozhodnutím budeme řídit, budeme ho respektovat,“ řekl Jiří Buryan. O případné kasační stížnosti bude rozhodnuto až po bližším seznámení s odůvodněním rozsudku. Rektor Jan Lata se zatím k rozhodnutí soudu nechtěl vyjadřovat s tím, že se s ním rovněž musí blíže seznámit.

Akademický senát Ostravské univerzity loni v prosinci rozhodl, že děkan bude odvolán k 2. lednu. Akademický senát Lékařské fakulty naopak Martínka podporoval. Děkan se po odvolání univerzitním senátem obrátil na soud, který vydal předběžné opatření, díky němuž se Martínek prozatímně vrátil do funkce a škola musela čekat na konečný verdikt soudu. Martínek se do funkce vrátil nedlouho před tím, kdy se na fakultě chystaly nové děkanské volby.

Děkana Lékařské fakulty v Ostravě Martínka odvolají 2. ledna kvůli skandálu u přijímaček

Lékařská fakulta má dlouhodobé problémy. V červenci Národní akreditační úřad (NAÚ) rozhodl, že jí neschválí žádost o novou akreditaci oboru Všeobecné lékařství. Důvodem bylo nedostatečné personální zajištění oboru.

Ostravská univerzita ale ještě před oficiálním sdělením o nezískání akreditace požádala NAÚ, aby projednávání žádosti o akreditaci programu Všeobecné lékařství přerušil. Úřad škole vyhoví a řízení na požadovanou dobu přeruší, poté se k případu vrátí. Škole to tak dává šanci pokusit se akreditaci získat dříve, než kdyby vyčkala na negativní stanovisko NAÚ. Po pravomocném rozhodnutí by škola totiž mohla o akreditaci znovu žádat až po dvou letech.

Současní medici studují na základě původní akreditace a situace se jich nějak nedotýká. Udělení nové akreditace ale bylo pro fakultu důležité proto, aby mohla přijímat studenty nové. Minimálně letos tak nové mediky nabírat nemůže. Lékařská fakulta požádala o novou akreditaci letos v únoru, ta nynější platí do roku 2024 pouze na dostudování současných posluchačů. Vztahy mezi vedením univerzity a fakulty dlouhodobě nejsou optimální.

Autor: