Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ostravská medicína nebude moci přijímat nové studenty. Dosavadní posluchači mohou pokračovat

Lékařská fakulta Ostravské univerzity. foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Lékařská fakulta Ostravské univerzity nebude moci přijímat nové studenty do magisterského programu všeobecné lékařství. Důvodem je její nedostatečné personální obsazení. Dosavadní posluchači mohou ve studiu pokračovat, rozhodla ve čtvrtek na mimořádném zasedání rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství (NAÚ).
  14:13aktualizováno  17:56

Fakulta se může odvolat. Univerzita úřad požádala, aby projednávání žádosti o akreditaci přerušil. Podle rektora Jana Laty se situace nedotkne studentů jiných studijních programů lékařské fakulty. Na obor všeobecné lékařství letos přijímací zkoušky nebudou.

Ostravská medicína ještě dýchá. Zpráva univerzity donutila akreditační úřad přezkoumat závěry komise

„Rozhodnutí znamená, že Ostravská univerzita nemůže přijímat uchazeče ke studiu magisterského studijního programu všeobecné lékařství. Stávající studenti mohou pokračovat ve studiu na základě dosavadní akreditace, která je platná do 31. prosince 2024,“ uvedl NAÚ. Úřad akreditaci neudělil proto, že studijní program nesplňuje standardy a není personálně dostatečně zabezpečen. Personální složení podle věku, pracovních úvazků i kvalifikace vyučujících neodpovídá požadavkům. Základní teoretické předměty nemají dostatečné garanty, kteří by zajišťovali je i jejich rozvoj.

„Tyto závažné nedostatky bránící udělení akreditace v žádosti nadále přetrvaly i po vyjádření vysoké školy,“ dodal NAÚ. Podle jeho rady je fakulta ale schopna nedostatky s podporou institucí odstranit a v budoucnu akreditaci získat. Škola se může po obdržení písemného rozhodnutí odvolat. Než stanovisko písemně dostane, může ale podle ředitele kanceláře NAÚ Jiřího Smrčky například žádost o akreditaci stáhnout či požádat o přerušení projednávání.

Přijímací zkoušky letos nebudou

Rektor ČTK řekl, že univerzita úřad požádala, aby projednávání žádosti o akreditaci přerušil. „Vzhledem k přetrvávajícímu negativnímu hodnocení ze strany NAÚ se Ostravská univerzita rozhodla požádat o přerušení projednávání žádosti o udělení akreditace,“ uvedl. Potvrdil, že letos fakulta do oboru nebude moci přijímat nové studenty a přijímací zkoušky na obor všeobecné lékařství nebudou.

NAÚ škole vyhoví a řízení na požadovanou dobu přeruší, poté se k případu vrátí, řekl Smrčka. Univerzitní žádost na přerušení projednávání žádosti o akreditaci jí dává šanci pokusit se akreditaci získat dříve, než kdyby vyčkala na negativní stanovisko NAÚ. Po pravomocném rozhodnutí by škola totiž mohla o akreditaci znovu žádat až po dvou letech. V době přerušení škola může vytýkané nedostatky odstranit.

„Věřím, že stávající vedení lékařské fakulty, respektive akademický senát fakulty, vyvodí z výsledků čtrvtečního jednání Rady NAÚ patřičné důsledky a umožní zvolit nové vedení lékařské fakulty, které rozhodne, jak dále pokračovat, aby NAÚ mohl příští rok žádosti vyhovět a lékařská fakulta mohla přijímat nové studenty,“ řekl Lata. Děkan fakulty Arnošt Martínek se k situaci nechtěl vyjadřovat s ohledem na to, že zatím nemá od rektora informace o výsledcích jednání NAÚ. „Počkám na informace od pana rektora, pak vydám své stanovisko,“ sdělil ČTK Martínek.

Přerušení žádosti o akreditaci se podle rektora nedotkne studentů jiných studijních programů na lékařské fakultě jako fyzioterapie, komunitní péče v porodní asistenci či zdravotnické záchranářství, které už nové akreditace mají.

„Neúspěch akreditace padá jednoznačně na vrub nedostatečné kvalitě akreditačního spisu a jeho zpracovatele - vedení Lékařské fakulty Ostravské univerzity,“ konstatoval ostravský primátor Tomáš Macura (ANO). Čtvrteční rozhodnutí NAÚ označil za velmi špatnou zprávu pro město a celý region, pro které je zachování výuky oboru Všeobecné lékařství zásadní.

Fakulta má potíže přes tři roky

Lékařská fakulta Ostravské univerzity vznikla před deseti lety. Podle představitelů kraje je nezbytná a potřebná. Vystudovalo ji 3323 lidí, absolvovalo na ní 282 lékařů. Do vzniku a rozvoje fakulty se investovalo zhruba 642 milionů korun. Fakulta si už dřív vysloužila kritiku za pochybení při příjímání studentů. Výtky se týkaly i nedostatečného personálního obsazení.

Fakulta má potíže přes tři roky. Kvůli personální politice a špatné komunikaci odvolal v listopadu 2016 Lata jejího děkana Pavla Zonču. Rozhodnutí v červenci 2018 ostravský krajský soud zrušil a věc rektorovi vrátil. Média před koncem roku 2018 informovala o možných manipulacích při přijímání studentů. NAÚ loni v létě po prověření uvedl, že se při kontrole objevila pochybení. Rada úřadu zahájila řízení o omezení akreditace.

Letos v lednu ho zastavila s tím, že škola chyby z minulosti napravila. V červnu hodnotící komise NAÚ schválení akreditace všeobecnému lékařství nedoporučila, rada se tak ve čtvrtek sešla znovu. Mezitím se řeší problémy kolem odvolání děkana Martínka a jeho soudního vrácení do funkce.

Autor:

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč