Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostravská univerzita musí změnit podmínky přijímání na odvolání, rozhodl akreditační úřad

Česko

  10:17
Ostrava - Ostravská univerzita musí změnit systém přijímání studentů na odvolání. Rozhodla o tom Rada Národního akreditačního úřadu (NAÚ) pro vysoké školství. Informovala o tom v pátečním vydání Mladá fronta Dnes. Projednávala nedostatky zjištěné na univerzitě při kontrole přijímacího řízení z minulých let. Rektor univerzity Jan Lata řekl, že škola bude rozhodnutí respektovat.

Rektor Ostravské univerzity Jan Lata zatím odloží jmenování děkana Lékařské fakulty, foto: ČTK

„Kontrolní komise sice navrhla zahájit správní řízení o omezení či odnětí institucionální akreditace, ale rada rozhodla jinak. Vyzvala školu ke zjednání nápravy,“ řekl listu ředitel kanceláře NAÚ Jiří Smrčka.

Ostravská medicína ještě dýchá. Zpráva univerzity donutila akreditační úřad přezkoumat závěry komise

Podle něj byl hlavní problém školy v tom, že přijímala velký počet uchazečů na odvolání způsobem, který umožňoval studovat méně úspěšným uchazečům na úkor těch, kteří zvládli zkoušky lépe.

„Fakulty přijímaly na odvolání uchazeče bez ohledu na to, na kterém místě u zkoušek skončili. Takže ti, kteří byli třeba těsně pod čarou, ale neodvolali se, přijati nebyli, ale méně úspěšní ano. To musí škola změnit. Odvolání totiž nemá sloužit k doplňování studentů, ale k zahlazování nezákonností,“ řekl Smrčka.

Uvedl, že šlo o systémovou chybu, kterou by měla univerzita napravit tím, že pokud nenaplní obor, sama osloví odmítnuté studenty podle pořadí úspěšnosti při zkouškách. „Rada NAÚ rozhodla, že prověří i letošní přijímací řízení na Ostravské univerzitě,“ dodal.

Varování pro Ostravskou univerzitu. Komise nedoporučuje schválení akreditace studijního programu

Podle Laty škola rozhodnutí Rady NAÚ respektuje. „Přístup vysokých škol k institutu odvolání se na jednotlivých vysokých školách různí, proto vítáme toto stanovisko NAÚ, které povede ke sjednocení těchto přístupů. Poslední přijímací řízení na Ostravské univerzitě byla zcela transparentní a i v následujících letech zcela jistě budou,“ řekl rektor.

Rada měla původně projednávat i žádost ostravské lékařské fakulty o akreditaci pro výuku mediků. Stanovila ale termín na 9. července.

Autor:

Mohlo by vás zajímat