Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostravská univerzita musí změnit podmínky přijímání na odvolání, rozhodl akreditační úřad

Česko

  10:17
Ostrava - Ostravská univerzita musí změnit systém přijímání studentů na odvolání. Rozhodla o tom Rada Národního akreditačního úřadu (NAÚ) pro vysoké školství. Informovala o tom v pátečním vydání Mladá fronta Dnes. Projednávala nedostatky zjištěné na univerzitě při kontrole přijímacího řízení z minulých let. Rektor univerzity Jan Lata řekl, že škola bude rozhodnutí respektovat.

Rektor Ostravské univerzity Jan Lata zatím odloží jmenování děkana Lékařské fakulty, foto: ČTK

„Kontrolní komise sice navrhla zahájit správní řízení o omezení či odnětí institucionální akreditace, ale rada rozhodla jinak. Vyzvala školu ke zjednání nápravy,“ řekl listu ředitel kanceláře NAÚ Jiří Smrčka.

Podle něj byl hlavní problém školy v tom, že přijímala velký počet uchazečů na odvolání způsobem, který umožňoval studovat méně úspěšným uchazečům na úkor těch, kteří zvládli zkoušky lépe.

„Fakulty přijímaly na odvolání uchazeče bez ohledu na to, na kterém místě u zkoušek skončili. Takže ti, kteří byli třeba těsně pod čarou, ale neodvolali se, přijati nebyli, ale méně úspěšní ano. To musí škola změnit. Odvolání totiž nemá sloužit k doplňování studentů, ale k zahlazování nezákonností,“ řekl Smrčka.

Uvedl, že šlo o systémovou chybu, kterou by měla univerzita napravit tím, že pokud nenaplní obor, sama osloví odmítnuté studenty podle pořadí úspěšnosti při zkouškách. „Rada NAÚ rozhodla, že prověří i letošní přijímací řízení na Ostravské univerzitě,“ dodal.

Podle Laty škola rozhodnutí Rady NAÚ respektuje. „Přístup vysokých škol k institutu odvolání se na jednotlivých vysokých školách různí, proto vítáme toto stanovisko NAÚ, které povede ke sjednocení těchto přístupů. Poslední přijímací řízení na Ostravské univerzitě byla zcela transparentní a i v následujících letech zcela jistě budou,“ řekl rektor.

Rada měla původně projednávat i žádost ostravské lékařské fakulty o akreditaci pro výuku mediků. Stanovila ale termín na 9. července.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
SAMURAJ ŘEŠÍCÍ CRM SYSTÉMY (až 50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Mohlo by vás zajímat