Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Volba se odsouvá. Odvolaný děkan Lékařské fakulty v Ostravě se až do rozhodnutí soudu vrací do funkce

Akademický senát Ostravské univerzity (OU) odvolal 18. listopadu 2019 většinou jediného hlasu z funkce děkana Lékařské fakulty Arnošta Martínka. foto: ČTK

OSTRAVA - Volba nového děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity plánovaná na 3. března se odsouvá. Krajský soud v Ostravě, na který se obrátil odvolaný děkan Arnošt Martínek, totiž vydal předběžné opatření, které Martínka prozatím vrátilo do funkce. Informaci serveru potvrdil Václav Procházka, který byl dočasně pověřen vedením fakulty a je jedním z kandidátů na děkana.
  15:36aktualizováno  16:22

Martínek ve funkci zůstane nejméně do doby, než soud rozhodne o podstatě věci, tedy o tom, zda byl platně odvolán. „Protože rozhodnutí soudu má okamžitou platnost, znamená to, že jsem opět děkanem,“ řekl serveru Martínek s dodatkem, že zatím dosud nedostal písemné rozhodnutí.

„Do doby doručení písemného rozhodnutí se nebudu vyjadřovat. Vím o této informaci pouze neoficiálně, těžko se k ní mohu nějak vyjádřit,“ uvedl Martínek.

„Lékařská fakulta obdržela rozhodnutí soudu o předběžném opatření. Rozhodnutí dostala prostřednictví univerzity. Předběžné opatření navrací pana děkana Martínka do funkce,“ uvedl Procházka. Dodal, že bude dnešní plánované zasedání Akademické obce, kde se představí kandidáti na nového děkana, vlastní volba se ale odloží. „A to až do definitivního stanoviska soudu,“ uvedl Procházka.

Právě rektor navrhl Martínkovo odvolání. Akademický senát Lékařské fakulty ale podnět rektora nepodpořil a nakonec o něm loni v listopadu rozhodoval Akademický senát Ostravské univerzity, který návrh většinou jediného hlasu schválil.

„Tvrdíme že odvolání není platné, a to z celé řady důvodů. Jedním z nich je procesní chyba. Univerzitní akademický senát totiž souhlasil s návrhem rektora na odvolání děkana s těsným rozdílem jednoho hlasu. Ale podle našich informací hlasoval i náhradník, který hlasovat neměl, protože původní senátor řádně neabdikoval,“ řekl webu iDNES.cz Martínkův právní zástupce Jakub Vepřek. O funkci děkana se nyní ucházeli tři zájemci. Kromě Procházky ještě prorektor pro strategii a rozvoj Roman Hájek a vedoucí Ústavu zobrazovacích metod Petr Krupa.

Lékařská fakulta v současnosti usiluje o novou akreditaci pro obor Všeobecné lékařství. Současná akreditace pro studijní program je sice platná do roku 2024, ale přijímat nové studenty na jejím základě může Lékařská fakulta jen do května 2020. 

Nynější vývoj může podle Laty situaci výrazně zkomplikovat. Připomněl, že akreditační spis připravený bývalým vedením odmítlo ministerstvo zdravotnictví. „Trvalo dlouhou dobu, než nové vedení ve spolupráci s vedením univerzity nějakým způsobem ten spis upravilo,“ uvedl Lata. Podle něj akreditace za současného stavu může být zpochybňována. Akreditační spisem by se nyní měl zabývat Národní akreditační úřad.

Někdejší děkan Martínek byl odvolán k 2. lednu. Odvolání děkana souviselo s minulými pochybeními při přijímání studentů, které na univerzitě prověřoval Národní akreditační úřad. Ke studiu škola přijala i uchazeče, kteří nesplnili podmínky přijímacího řízení. O funkci děkana se nyní ucházeli tři zájemci. Kromě Procházky ještě prorektor pro strategii a rozvoj Roman Hájek a vedoucí Ústavu zobrazovacích metod Petr Krupa.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat