17. září 2009 14:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odvolaný radní Milan Venclík: Je to politická vražda

Milan Venclík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Venclík | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Na popud vlastních spolustraníků dnes definitivně přišel o funkci krajského radního bývalý předseda Jihomoravské ODS Milan Venclík. Při dnešním jednání ho odvolali jihomoravští zastupitelé.

Kromě opozičních lidovců, kteří odešli ze sálu, hlasovalo pro jeho odchod 41 zastupitelů, čtyři se zdrželi a jeden byl proti.

Bývalý předseda prý ztratil u svých spolustraníků důvěru, k rezignaci na post v radě ho vyzvali už v červnu. Venclík naopak tvrdí, že příčinou jeho konce jsou mocenské hry uvnitř mateřské organizace.

Odstoupit sám odmítl i dnes, čekal až na výsledek hlasování. "Chtěl jsem, aby ten čin, který je vpodstatě politická vražda, byl dokonán. A ten kdo to dělá, za to musí nést zodpovědnost. Já bych se nerad dožil toho, aby někdo říkal, že jsem se dobrovolně vzdal svého postu,” uvedl Venclík po svém odvolání.

Venclíka se zastal i hejtman kraje Michal Hašek (ČSSD), přestože sociální demokraté jeho odvolání podpořili. Podle něho jde o nestandardní krok, který ODS dostatečně nezdůvodnila, ale sociální demokracie jí vyšla vstříc jako koaličnímu partnerovi. "Ctíme pravidlo, že dohody mají být dodržovány,” podotkl Hašek.

Venclík před svým odvoláním oslovil přítomné zastupitele s krátkým projevem. Konstatoval, že je-li jeho odvolání vůlí ODS odstranit ho z politického života kraje, je to život. Svoji politickou práci ale rozhodně nepovažuje za ukončenou. "Nadále zůstávám zastupitelem, to je funkce, kterou mi ze zákona nelze vzít. A určitě nebudu ani rebelující, ani nezařazený. Nemíním opustit ODS, jen bych chtěl aby byla jiná,” shrnul svoje další plány.

Milan Venclík se v politice pohybuje od roku 1989. Postupně byl místostarostou městské části, krajským radním i hejtmanovým náměstkem. V ODS má skupinu podporovatelů, k níž náležel i jeho mladší bratr Leo. Svůj vliv ve straně však oba začali ztrácet letos na jaře. Milan Venclík se nakonec nedostal ani na kandidátku do původně plánovaných letošních voleb, i když o to usiloval. Údajně byl proti i předseda Mirek Topolánek, který se nakonec stal pro jižní Moravu lídrem. Milan Venclík zůstává předsedou sdružení ODS v Brně-Černých Polích.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!