Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

OECD: Snižte deficit a proveďte reformy

Česko

Česko podle mezinárodní organizace ohrožuje rychlé stárnutí populace a rostoucí zadlužení veřejných rozpočtů

PRAHA Krizi jste zvládli, ale z nejhoršího stále nejste venku. Musíte reformovat zdravotnictví, školství i důchodový systém. Nutností je také co nejrychleji zkrotit deficit veřejných financí pod tři procenta HDP. To jsou závěry analýzy situace české ekonomiky, kterou v Praze včera představil šéf Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría.

„Problémem je stárnutí populace, a to možná rychlejším tempem než v jiných zemích. To způsobuje nemalý tlak na veřejné finance,“ varoval Gurría před rostoucím podílem důchodů, které musí Česko pravidelně vyplácet. Z těchto důvodů je nutné provést co nejrychleji důchodovou reformu. Gurría zmínil i nutnost reformovat školství, zdravotnictví a vědu.

Zpráva OECD uvádí, že do 50 let může zadlužení Česka dosáhnout 250 procent ročního výkonu ekonomiky. To je dvakrát více než nyní. V takovém případě by země jen velmi obtížně hledala věřitele.

Analýza Economic Survey rovněž uvádí, že bude nutné se hodně soustředit i na otázku daní. „V České republice se využívá zdanění majetku méně než v kterékoliv jiné členské zemi OECD,“ uvádí zpráva. Výhodou majetkových daní přitom je, že se velmi obtížně obcházejí.

Přezkoumán by měl být rovněž systém dvou sazeb daně z přidané hodnoty. „Přitom jako prostředek pomoci osobám s nízkými příjmy je nesmírně neefektivní,“ upozorňuje OECD s tím, že DPH by měla mít jednotnou sazbu. Reformovat by se měly podle zprávy i ekologické daně včetně zavedení daně z emisí skleníkových plynů.

Deficit do tří let pod tři procenta HDP Velkým problémem Česka je také narůstající deficit veřejných financí. Základním úkolem je deficit co nejrychleji dostat pod hranici tří procent hrubého domácího produktu, což je jedno z maastrichtských kritérií pro přijetí eura.

Podle OECD je ale hodně nepravděpodobné, že by to Česko zvládlo dříve než v roce 2013. „Hlavní výzvou pro novou vládu bude stabilizace veřejných financí a omezení zadlužování země,“ uvedl včera na tiskové konferenci Ángel Gurría. Termín přijetí eura pak bude záviset především na udržitelnosti plnění tohoto kritéria.

„Snížení deficitu na tři procenta ovšem není dostatečné,“ dodal Gurría. Vláda by podle něj měla dlouhodobě usilovat o strukturálně vyrovnaný rozpočet, aby byla připravena na případné budoucí otřesy nebo stárnutí populace. Plány na následující léta by podle OECD měly klást větší důraz na výdajovou stranu rozpočtu.

„Jsem rád, že závěry ze zprávy OECD potvrzují kroky, které jsem se snažil realizovat při svých rozpočtových úvahách jak na letošní rok, tak i na příští rok. Ta situace se musí řešit,“ uvedl ministr financí Eduard Janota.

Deficit veřejných financí přitom již vloni narostl na 5,93 procenta hrubého domácího produktu. V roce 2008 ještě s 2,72 procenta kritéria pro přijetí eura splnil.

Dlouhodobá udržitelnost českých veřejných financí vzbuzuje v Evropské unii obavy. Česká vláda už proto ve svém Konvergenčním programu nastínila své plány na snížení deficitu.

Úspory by měly vést ke snížení deficitu veřejných financí pod tři procenta HDP v roce 2013. Letos by měl být deficit 5,3 procenta, v roce 2011 pak 4,8 procenta HDP a o rok později 4,2 procenta HDP.

Konkrétní kroky ke snižování deficitu bude muset ovšem určit a uplatnit až vláda, která vzejde z květnových parlamentních voleb. „Vláda se bude muset věnovat jak straně příjmů, tak i výdajů. Je iluzorní řešit jen jednu stranu bilance,“ upozornil včera premiér Jan Fischer.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...