29. prosince 2006 10:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ohňostroj bude letos tišší

Ohňostroj (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ohňostroj (ilustrační foto) | foto: SERGEI SUPINSKYAFP

PRAHA Novoroční ohňostroj, kterým Praha přivítá rok 2007, bude nejpoetičtější v historii. A delší než vloni. Potrvá patnáct minut.

Působivější než všechny předešlé má být novoroční ohňostroj, který osvětlí nebe nad metropolí 1. ledna přesně v 18 hodin. Organizátoři dokonce dali světelné show název. Pojmenovali ji Následuj mne.

Patnáctiminutový gejzír světel a barev letos potrvá patnáct minut a bude odpálen jako v předešlých letech z Letenských sadů. Organizátoři očekávají, že ho přijdou sledovat desetitisíce diváků.

Nejlepší podívaná se naskytne z obou vltavských nábřeží, ale dobře viditelný bude ze všech vyvýšených míst Prahy. Ideálním místem ovšem bude prostor pod Čechovým mostem a na přilehlých nábřežích.

Podle turistických průvodců je pražský ohňostroj atrakcí, která zajímá i zahraniční návštěvníky města. „Turisty zajímají z novoročních akcí zejména ohňostroj a mše nejrůznějších církví. Vyptávají se i na vánoční trhy a koncerty,“ potvrdila vedoucí turistického informačního centra v Celetné ulici Petra Kellerová. Do Prahy totiž přijíždí na konci roku nejen bohatá klientela, ale i lidé, kteří příliš neutrácejí. Navzdory tomu chtějí strávit Silvestr a Nový rok zajímavě a to jim umožňuje zážitková turistika.

Že bude novoroční ohňostroj zážitkem, o tom jeho organizátoři nepochybují. Lidé při sledování světelné show podle nich užasnou nad jasem barev, humorem a překvapivými efekty karnevalu světel.

Program však bude rozvolněnější než v předchozích letech. „Tentokrát se bude skládat i z částí odpočinkových a dekorativních, při kterých by se měla vyčistit obloha,“ sdělil designér ohňostroje Jaroslav Štolba.

Vedle celé škály světelných efektů, které vykouzlí na nebi nad Prahou i dekorativní květinové motivy a rozměrné geometrické tvary, se tentokrát objeví momenty, jež budou poetické a velmi tiché. Pořadatelé nicméně uvedli, že během světelné a zvukové show bude vypáleno téměř 7 tisíc projektilů.

Příprava této podívané trvala čtyři týdny. Pracovalo na ní šest techniků pod vedením manažera. Ohňostroj na Letné bude vycházet z představení, které má Českou republiku reprezentovat letos ve španělském Bilbau nebo v Barceloně. Náklady na pyrotechnickou show přesáhnou 1,2 milionu korun. Pražský magistrát na něj přispěje 300 tisíci korunami. „V minulosti jsme dávali i víc. Například předloni jsme platili ohňostroj celý. Proč? Je to ohňostroj hlavního města,“ uvedl mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Rozzářené nebe nad Prahou kromě turistů ocení i pražské rodiny s dětmi. „Bude odpálen krátce po setmění, takže si ho budou moci vychutnat i rodiny s dětmi,“ podotkl pražský radní Milan Richter. Aby světelné efekty vynikly, bude v okolí Letenských sadů zhasnuto veřejné osvětlení.

O bezpečnost se postará záchranná služba, hasiči, městští strážníci a policisté. Od dopoledne 1. ledna do dopoledne následujícího dne bude část Letenských sadů pro veřejnost uzavřena. Omezena bude částečně i pražská doprava. Na obou nábřežích pod Letnou bude přerušena doprava 1. ledna od 17 hodin 40 minut do půl sedmé večer.

Pražané však mohou spatřit trysky barev na nočním nebi už o silvestrovské noci na Václavském náměstí anebo se na něj lze podívat v přímých vstupech televize Nova.
Martina Klapalová

Najdete na Lidovky.cz