Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pitomio? Při oprávněné kritice tak Okamuru nazývat lze, potvrdil soud

Česko

  5:45
PRAHA - Pyrrhovým vítězstvím pro poslance Tomia Okamuru skončil jeho spor s týdeníkem Reflex. Poslanec zažaloval vydavatelství Relfexu kvůli tomu, že ho týdeník zpodobnil jako klauna s přízviskem Pitomio. Odvolací soud sice potvrdil zákaz poslanci komolit jméno bezdůvodně, ale při oprávněné kritice ho tak časopis titulovat smí. Náklady na advokáta si navíc musí zaplatit Okamura sám.

„Rozsudek byl potvrzen v celém rozsahu, odvolání bylo zamítnuto,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Jan Fořt, mluvčí Vrchního soudu v Praze, který odvolání poslance v úterý vyřizoval. Pře poslance s vydavatelstvím týdeníku Reflex, firmou Czech News Center, se týkal několika článků z roku 2013, v nichž Okamuru redakce vylíčila jako klauna se jménem Pitomio.

Žaloba v první řadě mířila na komentář současného šéfredaktora titulu Marka Stoniše, který v srpnu 2013 glosoval předvolební situaci v České republice. „A do toho přichází Pitomio Okamura, celý v bílém a říká: Můj Úsvit chce ve volbách deset procent! A jeho recept? Rafinovaný. Pro každého něco: Pro závistivce zákon o prokázání majetku, pro komunisty jeho zabavování. Pro pravičáky snižování daní a daňové prázdniny,“ napsal tehdy mimo jiné Stoniš.

Okamurové na nože. Tomio pracuje na tom, aby byl jako Gottwald, míní Hayato

Přezdívkou Pitomio následně redaktoři poslance počastovali v textu „Sledujte s námi první povolební debatu“ z konce října stejného roku. Městský soud v Praze po žalobě Okamury vydavatelství v červenci 2015 nařídil, aby se za oba excesy na webu omluvilo. Současně Reflexu zapověděl, aby Okamuru označoval jako Pitomia, „ledaže takové označení bude projevem oprávněné kritiky.“

Okamurovi se tehdejší výrok soudu nezamlouval. Omluvu totiž žádal zveřejnit i přímo v časopisu, po vydavatelství chtěl navíc uhradit náklady soudního řízení a odškodné 300 tisíc korun. „Když je někdo odsouzen, tak mi připadá z logiky věci, že by měl poškozené straně uhradit náklady, když se ukázalo, že má poškozená strana pravdu,“ vysvětlil své odvolání serveru Lidovky.cz Okamura.

Reflex už se Okamurovi za Pitomia omluvil

Jenže pražský vrchní soud ho v úterý nevyslyšel. V důsledku tak stvrdil mimo jiné to, že v případě oprávněné kritiky Reflex po přízvisku Pitomio může sáhnout. Stejně tak se týdeník nemusí omlouvat za použití samotné klaunovské karikatury, kterou opakovaně použil - na webu i obálce časopisu. I tu smí kdykoliv znovu publikovat. Omluvy se nedočká Okamura ani za to, že podle jednoho z článků týdeníku dělal poradce Jiřímu Paroubkovi, což poslanec odmítá.

Úterní, pro něj ne zrovna příznivé, rozhodnutí vrchního soudu hodnotil Okamura zdrženlivě. Chce si počkat, až se mu verdikt dostane do ruky. „Další kroky zvážím na základě toho, až dostanu písemné odůvodnění rozsudku,“ sdělil serveru Lidovky.cz Okamura. Šanci mu dává ještě dovolání k Nejvyššímu soudu, kam se může poslanec obrátit. „Nevím, jestli ho podáme,“ poznamenal.

Tomio Okamura
Tomio Okamura

Reflex už se jednou Okamurovi za označení Pitomio omluvil, ale krok časopisu se nevztahoval přímo k žalovaným článkům. Než se totiž spor poprvé u pražského městského projednal, Reflex dostal předběžným zákazem do rozlousknutí pře poslancovo jméno komolit. Jenže týdeník to porušil, když v dubnu 2014 psal o Okamurovi jako o Pitomiovi Jiří X. Doležal.

„Omlouváme se panu Tomio Okamurovi, že jsme nerespektovali předběžné opatření soudu a dne 24. 4. 2014 jsme jej v článku s názvem JIŘÍ X. DOLEŽAL: Okamura do Tokia! označili jako Pitomio,“ omluvil se na webu týdeník. Předběžné opatření tehdy na soudu vymohla advokátka Klára Samková, která s Okamurou navázala spolupráci na sklonku roku 2012 při jeho pokusu o kandidaturu na prezidenta. „Pana Okamuru už nezastapuju, plná moc byla vypovězena,“ řekla však nyní serveru Lidovky.cz.

Rozsudek v kauze „Pitomio“

Přinásíme výrokovou část původního rozsudku Městského soudu v Praze, který je po úterním jednání odvolacího Vrchního soudu v Praze pravomocným:

Žalobce se žalobou ze dne 20. 11. 2013 domáhá ochrany osobnosti proti zásahům, kterých se měl dopustit původní žalovaný, jehož je žalovaný universálním právním nástupcem.

Městský soud v Praze rozhodl ve věci žalobce: Tomio Okamura, proti žalovanému: CZECH NEWS CENTER a.s., o ochranu osobnosti

t a k t o:

I. Žalovaný je p o v i n e n uveřejnit na internetových stránkách www.reflex.cz omluvu žalobci tohoto znění: Omlouváme se panu Tomio Okamurovi, že na www.reflex.cz byl označován v článku s názvem „Pitomio: Všichni se perou, já se směju“ ze dne 28. 8. 2013 a v Online komentáři redaktorů Reflexu s názvem „Sledujte s námi první povolební debatu“ ze dne 26. 10. 2013 jako „Pitomio“. CZECH NEWS CENTER a. s., a to do tří dnů od právní moci tohoto rozsudku.

II. Žalovaný je p o v i n e n zdržet se ve všech jeho tištěných médiích i na on-line serverech komolení jména žalobce označováním žalobce jako „Pitomio“, ledaže takové označení bude projevem oprávněné kritiky.

III. Žaloba se z a m í t á v rozsahu žalobního návrhu, aby žalovanému byla uložení povinnost omluvit se žalobci na stránkách týdeníku Reflex omluvou tohoto znění: Omlouváme se panu Tomio Okamurovi, že na stránkách týdeníku Reflex a na www.reflex.cz byl označován jako „Pitomio“, dále že opakovaně byla uveřejněna jeho fotografie upravená tak, že je na ní panu Okamurovi přimalováno klaunské líčení, že z jeho facebookového profilu byla stažena a uveřejněna soukromá fotografie s přidaným komentářem, který se nezakládá na pravdivých údajích. Dále se panu Tomio Okamurovi omlouváme za to, že v článku s názvem Úsvit aneb pohádka o přímé demokracii uveřejněném ve vydání časopisu Reflex ze dne 10. 10. 2013 bylo uvedeno, že byl poradcem pana Jiřího Paroubka a že mu zkrachovala cestovka pro plyšáky – obě tyto informace nebyly pravdivé. CZECH NEWS CENTER a. s.

IV. Žaloba se z a m í t á v rozsahu žalobního návrhu, aby žalovaný v omluvě žalobci, kterou je povinen uveřejnit na www.reflex.cz, byl povinen

a) se omluvit za označování žalobce jako „Pitomio“ na www.reflex.cz nad rámec takového označování v článku a komentáři specifikovaných v odstavci I. výroku tohoto rozsudku;

b) uveřejnit v omluvě před slovy „na www.reflex.cz“ text „na stránkách týdeníku Reflex a“ a za slovy „jako Pitomio“ text „dále že opakovaně byla uveřejněna jeho fotografie upravená tak, že je na ní panu Okamurovi přimalováno klaunské líčení, že z jeho facebookového profilu byla stažena a uveřejněna soukromá fotografie s přidaným komentářem, který se nezakládá na pravdivých údajích. Dále se panu Tomio Okamurovi omlouváme za to, že v článku s názvem Úsvit aneb pohádka o přímé demokracii uveřejněném ve vydání časopisu Reflex ze dne 10. 10. 2013 bylo uvedeno, že byl poradcem pana Jiřího Paroubka a že mu zkrachovala cestovka pro plyšáky – obě tyto informace nebyly pravdivé.

V. Žaloba se z a m í t á v rozsahu žalobního návrhu, aby žalovanému byla uložena povinnost zaplatit žalobci částku ve výši 300.000 Kč.

VI. Žaloba se z a m í t á v rozsahu žalobního návrhu, aby žalovanému byla uložena povinnost zdržet se ve všech jeho tištěných médiích i na on-line serverech publikování a uveřejňování fotografie žalobce upravené tak, že žalobci je přidáno klaunské líčení a klaunský nos.

VII. Žaloba se z a m í t á v rozsahu žalobního návrhu, aby žalovanému byla uložena povinnost zdržet se ve všech jeho tištěných médiích i na on-line serverech komolení jména žalobce jeho označováním jako „Pitomio“, pokud takové označení bude projevem oprávněné kritiky.

VIII. Žádný z účastníků n e m á právo na náhradu nákladů řízení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!