Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Okamžitá pomoc bude 30 tisíc korun

Česko

PRAHA Lidé v zatopených oblastech mohou požádat o rychlou finanční pomoc. Stačí vyplnit formulář a získají od státu jednorázovou dotaci ve výši 30 tisíc korun. Informovalo o tom ministerstvo pro místní rozvoj. Tato částka je určená domácnostem na obnovení základního vybavení.

Pojišťovny odhadují, že v souvislosti s povodněmi budou řešit více než sedm tisíc případů.

Podle informací ministerstva je připraven také příspěvek ve výši 150 tisíc korun pro ty, kteří při letošních povodních přišli o bydlení. Připravena je i dotace na úhradu nákladů na demolici stavby. Celkem na finanční pomoc ministerstvo zatím vyčlenilo 300 milionů korun.

Podle informací ministra Rostislava Vondrušky bude ale jeho úřad ještě jednat o navýšení těchto peněz s ministrem financí.

Svou pomoc lidem postižených povodněmi včera představily i některé banky. „Klientům, kteří byli postiženi povodněmi, umožníme přístup k jejich penězům na vkladních knížkách a vkladových účtech, a to bez poplatků za předčasný výběr,“ uvedla Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny. Vedle toho banka nabízí také možný odklad splátek klientům, kteří splácejí hypoteční úvěr.

Speciální nabídku pro poškozené připravila i Komerční banka. Také její klienti mohou bez sankce předčasně vypovědět termínované vklady a spořicí účty. Mohou požádat i o individuální splátkový kalendář na již čerpané úvěry. „Zvažujeme také možnosti, jak pomoci obcím, které byly povodněmi postiženy,“ uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Obě banky také pro klienty ze zatopených oblastí připravily povodňové spotřebitelské úvěry za zvýhodněných úrokových podmínek.

Více čtěte na straně 16

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?
Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?

Na relax ve vaně mnohdy v každodenním shonu zapomínáme. Koupelovými solemi a koncentráty německé značky tetesept darujete svým blízkým odpočinek a...