Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

OKD zahájilo preventivní testování zaměstnanců, aby mohlo v klidu obnovit těžbu

Důl Darkov ve Stonavě na Karvinsku. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Karviná - OKD v pondělí ráno zahájilo preventivní testování zaměstnanců na covid-19. U čtyř dolů působí celkem čtyři odběrové týmy. Každý den odeberou vzorky až od 600 lidí. Výsledky budou horníci znát nejpozději do 36 hodin. Uvedla to mluvčí těžební společnosti Naďa Chattová.
  9:37

„Testování jsme spustili dnes před ranní směnou okolo 05:00. Další odběry se budou dělat dopoledne i odpoledne. Každého budeme testovat ve dvoutýdenních intervalech,“ uvedla v pondělí Chattová. Dodala, že samotné odběry nyní provádějí zdravotníci z nemocnice Karviná-Ráj. Do budoucna těžební firma připravuje spolupráci i s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity.

OKD se připravuje na obnovení těžby, od příštího týdne by mělo začít preventivní testování zaměstnanců

Analýzu vzorků pak provádí Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého. „Výsledky zaměstnanci zašlou co nejdříve, nejpozději do 36 hodin. Testování v celém rozsahu hradí zaměstnavatel,“ doplnila mluvčí.

Společnost chce preventivním testováním zajistit bezpečnost a zdraví zaměstnanců a jejich rodin. Zároveň tento krok umožní vedení firmy po přerušení těžby opětovně zahájit provoz beze strachu z nekontrolovatelného šíření viru. 

„Díky kontinuálnímu preventivnímu testování budeme schopni velmi rychle zachytit a izolovat potenciální nové ohnisko. Případné pozitivní výsledky budou samozřejmě hlášeny KHS v Ostravě, se kterou budeme i nadále úzce spolupracovat,“ dodala předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

Doly se staly jedním z velkých ohnisek nákazy. Koronavir nejprve zasáhl Důl Darkov a posléze se rozšířil na Doly ČSM. Dolu ČSA se hromadná nákaza vyhnula. Vedoucí protiepidemického oddělení hygieniků v Karviné Andrea Lipjaková sdělila, že se v souvislosti s tímto ohniskem nakazilo přes 1700 horníků, jejich příbuzných či kontaktů. 

V souvislosti s nákazou na Dole Darkov hygienici zaznamenali 516 nakažených, u Dolu ČSM-Sever to bylo 819 nemocných a u Dolu ČSM-Jih 402 pozitivních. Přímo na pracovištích firmy to z celkového počtu bylo přes 1200 nemocných. Firma proto na několik týdnů přerušila těžbu. Obnovila ji minulý týden.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...