Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Okem matematika na sluneční koronu

Slovensko

  15:01
BRNO - Odborníci z Vysokého učení technického v Brně (VUT) vyvinuli matematickou metodu, jejímž prostřednictvím dokážou z fotografických záběrů zatmění Slunce zpracovat zcela ojedinělé vizualizace sluneční koróny. Pomáhají tak astrofyzikům při zkoumání nejvyšší vrstvy atmosféry Slunce.

Brněnští vědci získali unikátní záběry. foto: VUTReprofoto

 "Tyto algoritmy zatím skutečně nemá nikdo jiný k dispozici," řekl šéf týmu Miroslav Druckmüller z Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického.

Vědci získávají unikátní záběry Slunce

Sledování sluneční koróny se po desetiletí věnují fyzikové i profesionální
fotografové. Brňané dosáhli světového uznání díky tomu, že se na problém podívali z nového úhlu - jako matematici. Ze stovek snímků zatmění Slunce dokážou pomocí vlastního počítačového programu zpracovat vizualizaci, na které jsou různé procesy v koróně mnohem zřetelnější.

Vědci na expedici v Mongolsku
Naposledy vyjely dva týmy z VUT fotografovat zatmění Slunce letos v létě, a to na Sibiř a do Mongolska. Přálo jim počasí a přivezli dostatek kvalitních snímků. Nyní je postupně zpracovávají v duchu své metody. Tentokrát se zaměřují například na otázky spojené s plynným ionizovaným železem a podivuhodně vysokou teplotou koróny.

"Zatímco povrch slunce má asi 6000 stupňů Celsia, v koróně se teplota pohybuje v řádu milionů stupňů, to je pro vědce zajímavý problém," uvedl Druckmüller. Své vizualizace předávají Brňané specializovaným slunečním fyzikům na Slovensku, ve Francii a Spojených státech. Koróna je plynná, plazmatická hmota kolem Slunce. Pozorovatelé zatmění ji mohou spatřit jako světélkující opar. Její fotografování je kvůli vysokému kontrastu poměrně komplikované a vyžaduje zvláštní techniku. Fotoaparáty také musejí být umístěny na speciální konstrukci, která se otáčí stejně rychle jako planeta Země. "Když máte metr dlouhý objektiv, byly by snímky kvůli otáčení Země a pohybu Slunce mezi hvězdami rozostřené už při expozici dlouhé desetinu vteřiny," uvedl Druckmüller.

Vědci z Brna získali unikátní záběry sluneční koróny.

Brněnští vědci se domnívají, že mezinárodního úspěchu dosáhli díky notné dávce nadšení, a především díky schopnosti spolupracovat. "Ve světě je věda hodně individualizovaná. Tohle je ale úkol, na který jeden člověk nestačí, vyžaduje týmovou práci a vzájemnou pomoc mezi odborníky v různých oborech," řekl Druckmüller.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!