Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Oklamou oční nemoci sken sítnice?

Česko

Identifikace osob podle sítnice byla do nedávna pouze nezbytnou rekvizitou sci-fižánru. V současné době se začíná zavádět do praxe (například na letištích). Ta s sebou přináší řadu problémů, které fanoušky, spisovatele ani scenáristy příliš netrápí.

Například, co se stane, když se vám s očima něco přihodí? V současnosti tak můžete maximálně zmeškat let. To je jistě samo o sobě nepříjemné, ale pokud se technologie rozšíří - a tomu všechno nasvědčuje - mohly by být dopady takové oční choroby mnohem závažnější.

Proto britský oftalmolog Tariq Aslam a jeho kolegové dali dohromady 54 pacientů s nejrůznějšími očními chorobami a vzali je (před léčbou i po ní) na výlet do blízké budoucnosti - tedy před skener sítnice.

„Čekal jsem, že skenery úplně pohoří,“ řekl Aslam časopisu Science. Ale výsledky ho překvapily: skenery si s identifikací nemocných poradily velmi dobře. Dokonce i když se jednalo o případy glaukomu (tj. zeleného zákalu), při jehož léčbě se laserem vytvoří otvor v sítnici.

Jedinou výjimku z tohoto pravidla tvořil zánět oční duhovky (iritida). U této nemoci byl neúnosně vysoký počet neúspěšných identifikací po léčbě: z 24 pacientů jich pět skener podruhé nerozpoznal.

Zánět duhovky není příliš rozšířený, postihne asi jen jednoho člověka z tisíce, ale když se vezme v úvahu, kolik lidí denně projde terminály velkých letišť, není to tak zanedbatelné, jak upozorňuje Aslam. Studie byla rozsahem malá, ale ukazuje, že je důležité mít vždy připravený záložní způsob identifikace.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...