Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oko nad Prahou zvítězilo ve Varšavě

Česko

PRAHA Film o architektovi Janu Kaplickém a jeho projektu pražské Národní knihovny nazvaný Oko nad Prahou vyhrál v sekci dokumentárních snímků na 26. varšavském mezinárodním filmovém festivalu. Porotci dokument Olgy Špátové ocenili za to, že v něm režisérka „zachytila emocionální stav člověka, který předběhl svoji dobu“. V Oku nad Prahou podle nich empaticky představila život umělce jako cestu k jeho poslednímu dílu. Snímek o posledních dvou letech architektova života začíná 2. března 2007, kdy byl Kaplický se studiem Future Systems vyhlášen vítězem soutěže o stavbu nové budovy Národní knihovny na pražské Letné. Film chronologicky představuje vývoj událostí kolem projektu včetně toho, jak radikálně se názory na něj měnily u některých zúčastněných, zejména pak u pražského primátora Pavla Béma. Autorka zachytila i chvíle, kdy Kaplický musel sám před úředníky a politiky svůj projekt „chobotnice“ obhajovat poté, co návrh veřejně odsoudil prezident Václav Klaus.

„Jsem strašně ráda, že polští diváci pochopili, o čem ten film je – že je o současné české politice, o tom, jak se lidé k sobě chovají,“ řekla Olga Špátová, pro niž je vítězství na varšavském festivalu prvním velkým zahraničním úspěchem. „Zajímavé je, že Oko nad Prahou získalo cenu zrovna v den komunálních voleb v Česku – knihovna se stala obětí politické hry,“ podotkla filmařka.

Národní knihovna, která v minulosti architektonickou soutěž vypsala, v současnosti se stavbou nové budovy nepočítá.

Česko mělo v soutěžní části Varšavského mezinárodního filmového festivalu dva zástupce. V hlavní soutěži českou kinematografii reprezentoval film Pouta režiséra Radima Špačka. V nesoutěžní části filmové přehlídky se polským divákům představil také dobrodružně laděný rodinný příběh Kuky se vrací Jana Svěráka.

Varšavský filmový festival se loni zařadil do skupiny prestižních filmových přehlídek, Mezinárodní federací filmových producentů (FIAPF) dříve označovaných jako kategorie A. Patří do ní například festival v Karlových Varech, v Cannes, Benátkách nebo Berlíně.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...