Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Okolí magistrátu „patří“ ODS

Česko

Odpůrci koalice mají smůlu, pražská ODS si náměstí před radnicí zamluvila na celý prosinec pro sebe

PRAHA Jak zabránit nechtěným protestům před úřadem? Zamluvit si prostranství pro sebe. Přesně tak postupovali pražští občanští demokraté, kteří až do konce roku obsadili okolí magistrátu pro „akce ODS“.

Na konci listopadu Mariánské náměstí zaplnily davy nespokojených občanů, kteří nesouhlasili se vznikem koalice ODS a ČSSD.

Pražští občanští demokraté se rozhodli dalším podobným incidentům zabránit, a proto si okolí radnice raději přímo u magistrátu, který taková shromáždění eviduje, zarezervovali sami. Na celý prosinec od 7 do 22 hodin.

Každý další zájemce, jenž by na náměstí Mariánském, Franze Kafky nebo v ulici U Radnice chtěl uspořádat nějaké shromáždění, by se musel nejprve snažit o domluvu s tím, kdo si tato místa obsadil jako první.

„Na stejném místě může mít shromáždění více organizací. Ten, kdo chce dělat další shromáždění, se ale musí domluvit s tím, kdo si to místo první zamluvil,“ řekl LN mluvčí magistrátu Jiří Wolf. „Nemůže mu zakázat na místě být, ale nesmí mezi nimi docházet ke vzájemným konfliktům,“ zdůraznil.

„Minule jsme se tam nevešli“ ODS tak může mít případné další protesty pod kontrolou. „My jsme připraveni s kýmkoliv, kdo tam bude chtít vystoupit, koordinovat místo tak, abychom tam mohli mít své stánky, své pódium nebo něco takového. Chceme tam být přítomni a rozdávat své propagační materiály a politické myšlenky,“ řekl LN šéf pražské ODS Boris Šťastný.

„Nechceme, aby to bylo tak jednostranné jako tehdy, kdy příznivci TOP 09 za přispění bývalého pana prezidenta udělali happening a my jsme neměli možnost na to politicky reagovat, protože jsme se tam už nevešli,“ vysvětlil Šťastný.

Připustil, že strana zvolí podobnou taktiku i v novém roce. Mariánské náměstí si však už před nimi zamluvila iniciativa Občané za svá práva, která tu chce až do začátku června denně demonstrovat za „konání svobodných voleb do kraje Praha“. Zastupitel Zdeněk Tůma, který kandidoval za TOP 09 na primátora a jehož strana komunální volby v Praze vyhrála, se k jednání ODS nechtěl vyjádřit. „Necítím potřebu to komentovat,“ řekl jen.

Otevřenější byl jeden z iniciátorů Vyměňte politiky Jaroslav Kuchař. „To jsou praktiky, které patří někam čtyřicet let zpátky. Někdo to komentoval, že to je jako pohřeb Jana Patočky, ještě tam přibudou sbíječky a vrtulníky, aby rušily případné akce občanů,“ řekl Kuchař. „Myslím, že to jenom dokládá to, jak to myslí upřímně s tou změnou,“ podotkl.

Šťastný ale takové nařčení od iniciativy odmítá, podle něj ODS nikomu v demonstrování bránit nechce. A totéž říká i jeho stranický kolega primátor Bohuslav Svoboda. „Jak jste si určitě všimli, nikomu v demonstracích rozhodně bránit nebudu,“ sdělil LN.

Protože si ODS zabrala prostranství jen v čase od sedmé ranní do desáté večerní, jedna z příznivkyň iniciativy navrhla, že by se případná demonstrace mohla uspořádat v noci.

Iniciativa se chystá alespoň na mimořádné zasedání zastupitelstva, které se bude na popud TOP 09 konat 14. prosince, kde chce iniciativa předložit návrhy změny jednacího řádu.

Poznámku k tématu čtěte na straně 10

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!