Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okruh omezí chodce

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Ondřej Němec Jr.Lidové noviny

PRAHA Pohyb pro zdraví, rostoucí cena benzínu, přibývající senioři, kteří už nechtějí či nemohou za volant. To je část faktorů, které mluví pro zvýhodňování chodců před automobilovou dopravou.

Shodli se na tom občanští aktivisté i dopravní experti na mezinárodní konferenci Město pro pěší, kterou uspořádalo občanské sdružení Oživení. Praha je ve zvýhodňování zatím na začátku. Chodce především v centru města dusí záplavy aut a na mnohých místech bude kvůli městskému okruhu spíše ještě hůř. „Města jsou pro lidi, nikoliv pro auta. Praha je nádherné město, ale lidé jsou tu utlačováni auty, je třeba vzít autům prostor a dát ho zpět lidem. Chůze je základní lidské právo,“ uvedl Brit Rodney Tolley z organizace Walk21, která se snaží o celosvětovou rehabilitaci chůze jako dopravního prostředku.

O tom, jak auta z města vystrnadit, má na magistrátu jednat nová pracovní skupina pro pěší dopravu. Ta by měla, podobně jako se stalo už Plzni, vypracovat územní studii rozvoje pěší dopravy a tu zapracovat do územního plánu. Nejde přitom jen o zřízení nových pěších zón, ale celkově o vytvoření infrastruktury pro příjemný pohyb chodců po městě. Znamená to například umožnit přecházení kapacitních silnic a především omezit dopravu.

Inspirace může být například v Kodani
To je možné mnoha způsoby, od zúžení silnic a křižovatek, snížení rychlosti nebo prodloužení intervalů červené na semaforech, aby se řidičům časově nevyplatilo cestovat městem autem. Inspirovat se Praha může například v Kodani, kde řidiče od cesty do města odradilo rušení veřejných parkovišť a jejich proměna v zelené plochy.

Kritických míst pro chodce je přitom v metropoli celá řada, například na trase od stanice metra Vltavská na Hlávkův most, u Jiráskova mostu, mezi Muzeem a Vinohradskou třídou nebo křižovatka na Palachově náměstí, kudy proudí davy turistů. „Ačkoliv by to mohla být krásná promenáda, která spojuje Staroměstské náměstí a Pražský hrad, ničí ji nejslabší článek řetězu - Palachovo náměstí,“ uvedl Michal Křivohlávek z iniciativy Oživení.

Hlavní město se sice hodlá nově zaměřit na pěší dopravu, zároveň ale už dělá protichůdné kroky. Za velkou chybu považují aktivisté právě budovaný městský okruh, který podle nich auta z města neodvede, naopak jim poskytne více prostoru. Ublíží i chodcům. „Například u Prašného mostu je nyní možné silnici od Dejvické k Pražskému hradu normálně přejít, podle plánů budou chodci po dokončení okruhu nuceni využívat složitý systém podchodů,“ vysvětlila Michaela Valentová z Ústavu pro ekopolitiku.
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!