Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

„Olympiáda se octla v krizi“

Česko

řekl šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge v souvislosti s protesty

PEKING Číňané včera předsedovi Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jacquesi Roggeovi vzkázali, ať se neplete do politiky. Šéf MOV si totiž na tiskové konferenci v Pekingu dovolil připomenout, že Čína dostala pořadatelství her na základě tvrzení, že olympiáda napomůže vylepšit tamní sociální poměry včetně lidských práv. „Byl to spíš morální závazek,“ řekl Rogge. „Přesto žádáme Čínu, aby se ho držela.“ Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťian Jü k tomu řekla, že šéf MOV „přehání“, když mluví o krizi, a že by se měl vyvarovat „směšování sportu a politiky“.

Předseda MOV včera vystoupil hlavně s oznámením, že se pouť olympijské pochodně po zemích světa zkracovat nebude. Ještě začátkem týdne přitom připouštěl, že o tom výbor uvažuje.

Kamkoliv v uplynulých dnech pochodeň přicestovala, tam ji provázely protesty aktivistů, kterým vadí čínská politika v Tibetu, ale i v Barmě nebo v Súdánu. První se odehrály už v Řecku, k největším pak došlo v Londýně a v Paříži. Všude se musel běh zkracovat. Další zastávkou má být navíc Indie (17. dubna), která se stala útočištěm tibetských exulantů v čele s dalajlamou. Šéf Mezinárodního olympijského výboru včera v Pekingu řekl, že ho protesty mrzí, zvlášť ty, k nimž došlo v Paříži a v Londýně. V San Francisku podle něj přece jen svitla naděje, že se případné další demonstrace odehrají v pokojnějším duchu. „Nicméně ani tam to nebyla radostná událost, kterou by štafeta měla být,“ připustil Rogge.

Trasa se mění i v Jakartě Zkracovat se má i jedna z dalších etap olympijské štafety, plánovaná na 22. dubna v Indonésii. Původně se mělo běžet ulicemi Jakarty, ale pořadatelé oznámili, že se ceremoniál odehraje jen v areálu sportovního komplexu v centru města. V Jakartě bude štafetě asistovat 1700 policistů.

Evropský parlament včera vyzval lídry členských zemí, aby bojkotovali zahajovací ceremoniál her, dokud Čína nezahájí jednání s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. „Dnešní rozhodnutí nechť je pro čínské úřady ultimátem. Číňané by měli vědět, že chtějí-li politicky legitimovat zahájení her, měli by nejpozději do srpna zahájit smysluplný dialog s dalajlamou,“ citovaly agentury poslance Grahama Watsona.

Další informace na straně 24

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...