Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Olympiáda v Praze prý nikoliv za každou cenu

Česko

PRAHA Projekt olympijských her v Praze má být alternativou ke gigantickým hrám v Pekingu, řekl mluvčí společnosti Praha olympijská Karel Tejkal.

Letošní hry stály podle oficiálních údajů 42 miliard dolarů (693 miliardy korun), podle některých odhadů byly ale mnohem dražší. Pražská olympiáda předpokládá náklady ve výši 88 miliard korun. Praha se neúspěšně ucházela o kandidaturu pro rok 2016 a v současnosti plánuje, že se bude snažit získat pořadatelství her o čtyři roky později.

„Projekt Prahy není postaven na tom, někoho předstihnout, někoho trumfnout. Je to od začátku prezentováno jako komorní hry v srdci Evropy, kde bude všude blízko, kde nebude nic megalomanského,“ uvedl Tejkal.

Způsob, jakým zorganizovala olympiádu Čína a Peking, by podle premiéra Mirka Topolánka zatížil i podstatně větší město, než je Praha. Novinářům včera řekl, že i Londýn bude mít za čtyři roky problémy, aby „podstatně skromnější hry“ uspořádal. „Pro Prahu by to mohlo být velké sousto,“ uvedl předseda vlády.

Topolánek má k pražské olympiádě rezervovaný postoj Míní, že Mezinárodní olympijský výbor preferuje při výběru pořadatelů města s více než pěti miliony obyvatel. Podle Topolánka si je vědom toho, že pro menší města je složité takovou událost uspořádat. „Každý stát má mít své sny a svoji vizi, nicméně to jsou důvody – a olympiáda v Číně mě v tom jenom utvrdila –, které mě vedou k rezervovanému postoji k olympiádě v České republice, ani neříkám v Praze,“ řekl Topolánek.

Praha může podle Tejkala zaujmout jinými přednostmi. „Nikdo neví, jak bude v roce 2020 nebo 2024 vypadat globalizovaná Evropa, jejímž středem Praha bude,“ uvedl Tejkal.

„Dá se velmi reálně předpokládat, že bude jednotný měnový prostor, už jsou otevřené hranice. Troufnu si tvrdit, že nebude extrémně velký rozdíl mezi jednotlivými evropskými městy a třeba pro Prahu bude hlavní výhoda, že sem bude stejně daleko ze Stockholmu, Říma jako z Varšavy, Kyjeva a Lisabonu,“ vysvětlil Tejkal.

„Kandidatura není postavena na tom, že chceme za každou cenu získat do Česka hry, je to obráceně,“ řekl Tejkal. Snaha je, aby v roce 2020 byla Praha a Česká republika moderní, prosperující zemí s fungující dopravou, infrastrukturou, vysokoškolskými kampusy a moderními sportovišti.

Podle předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska má Praha reálnou šanci ucházet se o kandidaturu pouze v případě, že Mezinárodní olympijský výbor změní strategii a bude se snažit, aby hry byly skromnější a štíhlejší než nyní v Pekingu či o čtyři roky dříve v Aténách.

Dva čínské extrémy Podle Tejkala ukázala čínská olympiáda dva extrémy. Na jedné straně monstrózní sportovní stadion, na straně druhé úplně obyčejná sportoviště. „Třeba první zápas Tomáše Berdycha se hrál na tenisovém kurtu, jakých je v České republice několik desítek,“ upozornil.

Celkovou výši nákladů pekingské olympiády 290 miliard jüanů (693 miliardy korun) vypočítalo vládní Pekingské olympijské výzkumné středisko.

Podle poslední ekonomické studie firmy PricewaterhouseCoopers se v Praze počítá s přímými náklady 88 miliard korun, celkem sedmačtyřicet miliard organizátoři očekávají z veřejných zdrojů a z toho pětadvacet miliard ze státního rozpočtu. Dalších zhruba 500 miliard korun by bylo nutné vynaložit na infrastrukturu, to jsou však podle zastánců olympijské kandidatury nutné náklady bez ohledu na hry.

Autor: