Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Olympiáda ve světě hi-tech

Česko

Technologické pomůcky a vymoženosti pomáhající sportovcům k vítězství

Říká se o nich, že díky nim se olympiáda v Pekingu zapíše do historie plavání jako nejlepší podnik všech dob. Revoluční plavky Speedo LZR Racer nepřestávají fascinovat ani půl roku od svého uvedení na trh.

Plavci v nich pokořili už 38 světových rekordů a další mají padnout právě v Pekingu. „Myslím, že to bude nejrychlejší olympiáda v historii,“ prorokuje trenér australské reprezentace Alan Thompson.

Plavky, které snižují odpor vody až o čtvrtinu, jsou jen jedním příkladem, kdy nové technologie pomáhají sportovcům vyhrávat. Olympiáda by se bez nich obešla, ale nebyla by tak vzrušující. S jejich pomocí totiž plavci, cyklisté nebo atleti ohýbají fyzikální zákony.

O nových plavkách dokonce někteří říkají, že plavání s nimi je jako „sjezd ve vodě“. Speedo je vyvíjelo čtyři roky, na pomoc si přizvalo odborníky z NASA, a výsledkem je úbor výrazně zlepšující obtok vody kolem těla. Je tak těsný, že nasoukat se do něj trvá přes dvacet minut, ale ve vodě jsou v něm plavci k nezastavení. „Řekl bych, že ty plavky znamenají rozdíl půl sekundy na sto metrech,“ odhaduje japonský trenér Norimasa Hirai.

Už dávno nejde jen o sílu, rychlost nebo výbušnost. Základ k úspěchu se stále častěji pokládá ve vědeckých laboratořích. Způsobů, jak legálně vylepšit výkony sportovců, je hodně a to i ve sportech, u kterých byste to nečekali.

Futuristické kolo zakázali Střelci například používají speciální boty s velkou podrážkou a pevný oblek, které jim pomáhají držet stabilitu. „Střílela jsem už i v pantoflích, ale bez obleku si to nedovedu představit,“ přiznává česká střelkyně Kateřina Emmons.

Ve zvláštním kabátu vypadá jako samuraj. Pevný gumový materiál pomáhá držet její tělo tak, aby se při míření dlouhé minuty vůbec nepohnulo. „Je to podpora, ale zase vás to nesmí držet jako brnění. Na to jsou přísná pravidla. Lidé si myslí, že je to s kabátem jednoduché, ale tak to není,“ tvrdí Emmons.

Nic se nesmí podcenit, a na olympiádě to platí dvojnásob. Sportovci už dokážou vyzrát i na pekingské horko. Část atletů tak na sebe před závodem navlékne „kosmickou“ vestu PreCool, jež má jediný účel: rychle zchladit jejich tělo.

Na regulaci teploty totiž tělo spotřebuje tři čtvrtiny energie a vědci věří, že snížením teploty těsně před startem zbude sportovcům víc energie na samotný výkon.

Ačkoliv účinnost chladicí vesty je sporná, v jiných případech je dopad technologií mnohem větší. Třeba v dráhové cyklistice. Díky kombinaci závodních speciálů, aerodynamického dresu a kvalitní dráhy dokážou závodníci svištět po oválu rychlostí přes 60 km/hod.

Jejich kola váží pouhé čtyři kilogramy, rámy mají vyrobené z „leteckých“ materiálů a stojí až půl milionu korun. „Kola musejí být lehká, ale ne na úkor pevnosti, protože dráhaři mívají robustní postavu. Dalším kritériem je jejich aerodynamičnost,“ vysvětluje bývalý český cyklista Petr Kocek.

Vrcholem technické dokonalosti se stal speciál Chrise Boardmana, s nímž před šestnácti lety vyhrál na hrách v Barceloně závod na čtyři kilometry. Model vyvíjený ve spolupráci s automobilkou Lotus vzbudil takový rozruch, že ho následně cyklistická federace zakázala.

Doping? Prý jen psychologický Hranice mezi pouhou pomůckou a technologickým dopingem je tenká. Mezinárodní plavecká federace FINA sice plavky od Speeda posvětila, ale debaty neustaly. „Plavky jsou dostupné pro všechny. Nosím je proto, abych nebyla v nevýhodě,“ brání se Britka Caitlin McClatcheyová tvrzení o dopingu.

Někteří odborníci se shodují: pokud mají technologické „zázraky“ prokazatelný účinek, pak jedině na psychiku sportovce. „Za mých časů si cyklisté začali holit ruce, i když to byl nesmysl. Jenže každému pomůže, když ví, že pro úspěch udělal všechno,“ vypráví Kocek.

Stejný placebo efekt tak mohou mít i plavky Speedo. „Všichni plavci čtou o pokořených rekordech, a když si ty plavky obléknou, mají to v hlavě,“ tvrdí plavec Liam Tancock. Hádejte, v jakých plavkách bude o zlato bojovat on?

Autor: