Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zemana navštívil ombudsman Křeček. Zjišťoval, zda prezident není omezen ve svých právech

Nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček foto: Václav Šálek, ČTK

Prezidenta Miloše Zemana navštívil v pondělí v nemocnici ombudsman Stanislav Křeček. Podle veřejného ochránce práv hlava státu není omezena ve svých právech, v přijímání návštěv ani v komunikaci s nimi. Na dotaz iDNES.cz Křeček řekl, že více informací nad rámec zveřejněné tiskové zprávy sdělovat nebude.
  11:45aktualizováno  12:59

Za prezidentem v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) byl Křeček se souhlasem prezidenta i lékařů. Důvod své návštěvy ale na dotaz iDNES.cz nechtěl komentovat.

„Přesvědčil jsem se, že prezidentovi je samozřejmě poskytována veškerá lékařská péče, kterou nezbytně potřebuje. A mohu říct, že podle mé zkušenosti v tuto chvíli není prezident nikterak omezen ve svých právech, v přijímání návštěv a v komunikaci s nimi,“ uvedl po setkání Stanislav Křeček ve zveřejněné tiskové zprávě.

„Přál bych si, aby byla zachována důstojnost osoby prezidenta a jeho úřadu a současně vytvořen mechanismus, který by umožňoval nezbytnou správu státu,“ dodal.

Křeček poté vyzval ústavní činitele o „racionální, důstojnou a věcnou debatu“, která by podle něj přispěla k ústavnímu řešení situace kolem zdravotního stavu prezidenta republiky.

Pro návštěvy prezidenta Zemana v ÚVN platí podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke stejná pravidla jako pro všechny návštěvy. U všech vstupů na lůžková oddělení jsou pravidla zobrazena pomocí piktogramů i se slovním doprovodem.

„Žádný seznam lidí, kteří k prezidentovi mohou, neděláme. Návštěvy, které by prezidenta podpořily, jsou vítané. Všem ale doporučujeme, nebo je to určitě výhodou, aby se dohodli, zda je návštěva v daném okamžiku vhodná. Měli by se domluvit s aktuálně ošetřujícím lékařem, který je v danou chvíli na místě, zda prezident nepotřebuje spíše odpočívat,“ řekla Zinke redakci iDNES.cz.

Dřívější návštěvy u prezidenta

V ÚVN je Zeman od neděle 10. října. Ambulance s prezidentem odjela z lánského zámku kolem poledne krátce po odjezdu premiéra Andreje Babiše, který se předtím se Zemanem sešel na necelou hodinu jednání. Podle Hradu byl prezident v posledních dvou týdnech nemocen, hlasoval kvůli tomu ve volbách přímo v Lánech.

Hospitalizován byl na klinice intenzivní medicíny ÚVN. Podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Přesnou diagnózu prezidenta médiím nesdělil, protože k tomu nemá prezidentův souhlas.

Zdravotní stav prezidenta Zemana se mírně zlepšil, oznámila nemocnice

Hlavu státu v nemocnici navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček, což vyvolalo rozpoluplné reakce. Zúčastnění se nemohou shodnout na tom, kdo Vondráčka k prezidentovi doprovodil. Nemocnice se poté distancovala od slov předsedy Sněmovny, podle kterého je Zeman schopen vykonávat úřad hlavy státu.

O zhruba týden později přišel za hospitalizovaným Zemanem bývalý prezident Václav Klaus. Mluvili spolu asi 50 minut. Klaus serveru Blesk.cz řekl, že prezidenta nemoc oslabila a posunula jeho priority a témata, kterými se zabývá.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat