Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Omezení poplatků od lidovců ČSSD podpoří

Česko

  12:56
PRAHA - Předsedové koaličních stran a šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek jednali v Kramářově vile o omezení poplatků ve zdravotnictví a vojenských misích pro příští rok. Sociální demokraté chtějí zbavit poplatků děti do 18 let a seniory nad 65 let. Za kompromis označil exministr zdravotnictví David Rath postoj ČSSD ke zrušení plateb za recept.

Jiří Paroubek foto: František Vlček

Sociální demokraté sice chtěli úplné zrušení poplatků, podpoří ale návrhy dvou lidoveckých poslanců, podle kterých by za recept pacienti platili 20 korun. Za důchodce a děti by podle ČSSD platily poplatky pojišťovny.

Sociální demokracie chce vyzvat vládu, aby celkový počet českých vojáků v Afghánistánu v příštím roce nepřekročil 580 lidí. Žádá také, aby se koaliční kabinet Mirka Topolánka (ODS) zavázal, že
odtamtud do konce příštího roku stáhne speciální 601. jednotku, která bojuje s příslušníky hnutí Taliban. Podle ministryně
obrany Vlasty Parkanové je požadavek na stažení speciální jednotky pro vládu přijatelný. Česká armáda má v Afghánistánu své vojáky na několika místech. Největším kontingentem je Provinční rekonstrukční tým v misi ISAF v provincii Lógar, kde nyní pracuje 415 lidí a vláda plánovala jejich počet navýšit na 645. Ministerstvo však vypracovalo i návrh kompromisu s méně výrazným navýšením. Přibližně stovka vojáků 601. skupiny speciálních sil válčí na jihu Afghánistánu v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda pod vedením
USA s příslušníky hnutí Taliban. Sociální demokraté své dnešní návrhy označili za kompromisní řešení, kterým se snaží zabránit zhroucení celé afghánské mise. Poslanci letos stále neodsouhlasili plán zahraničních misí české armády pro příští rok, sněmovna by o nich měla jednat dnes. Vláda podle Zaorálka dosud nebyla s opozicí vůbec ochotna projednat vojenské a politické řešení nasazení českých jednotek v Afghánistánu. ČSSD dosud tvrdila, že plán nepodpoří a že si za komplikace se schvalováním misí mohou samotné vládní strany, protože nedokázaly zajistit dostatek vlastních poslaneckých hlasů.

Zároveň budou sociální demokraté na odpoledním jednání sněmovny prosazovat omezení plateb za pobyt v nemocnici na dobu 30 dnů.

ČSSD navrhuje, aby ve zdravotnictví neplatili důchodci nad 65 let,
invalidní důchodci, děti do 18 let a lidé s příjmem pod dvojnásobkem
životního minima.

Lidovecký kritik ministra zdravotnictví Ludvík Hovorka navrhl, aby poplatky neplatili důchodci a děti. Seniorům a invalidům by se navíc měl snížit ochranný limit na výdaje z 5000 na 1800 korun.

Podle dalšího lidovce Jiřího Carbola by zas pacienti měli v lékárně platit 20 korun za celý recept a do limitu by se měly zahrnovat všechny poplatky. "Jsme připraveni podpořit tyto dva návrhy, které se doplňují. Pokud budou odsouhlaseny tyto návrhy, můžeme svůj vypustit," řekl Paroubek.

Julínek změny pohlídá
Koalice chtěla na jednání s Paroubkem najít variantu, která se "nebude dlouhodobě měnit, bude prospěšná pro dlouhodobě nemocné a současně bude bránit zneužívání péče," řekl šéf sněmovní frakce KDU-ČSL Pavel Severa.

Problém s navrhovanými změnami má ale ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Podle něho by bylo nejlepší, kdyby dnes žádný z návrhů přijat nebyl. Ví ale, že to není reálné, a tak bude alespoň "hlídat, aby kombinace návrhů byla v gardu, aby škoda byla co nejmenší".

Ministr je ochoten přistoupit na to, že se sníží ochranný limit z 5000 na 3000, a je pro něj schůdný i koaliční kompromis z léta, že od poplatků budou osvobozeny děti do šesti let.

"Osvobození důchodců by znamenalo zboření systému"
Jako reálnou vidí Julínek dohodu na posunu hranice osvobození až na 15 let, dál ale jít nechce. Osvobozením dětí do 15 let klesne výběr poplatků ročně o 460 milionů korun, upozornil. U důchodců není ochoten přistoupit na žádné změny, zdravotnictví by tak přišlo ročně o několik miliard korun. "Znamenalo by to zboření systému, tato skupina čerpá nejvíce péče a nejvíce ji zneužívá," vysvětlil ministr.

Upozornil rovněž, že kdyby prošly návrhy na změny v platbách za léky a lidé by neplatili za položku na receptu, jen za recept, a jedno zda 30 nebo 20 korun, trvalo by zhruba dva měsíce, než by se celý systém výpočtu cen a úhrad na tuto změnu přepočítal. Poplatek se totiž podle složitého vzorce započítává do ceny léku a obchodní přirážky.

K postupu krajů, které chtějí za pacienty hradit regulační poplatky, vypracovalo ministerstvo právní rozbor. Z něj mimo jiné vyplývá, že pacient, který by takový dar od kraje dostal, by musel zaplatit darovací daň. To by podle ministra měli pacienti vědět.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...