Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Čtyři dny obstrukcí a paralýza Sněmovny. Opozice ostrouhala se stovkami návrhů

Andrej Babiš u řečnického pultu, kolem něj stojí poslanci opozice. (3. března 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Poslanci se po čtyřech dnech obstrukcí opozice dostali ke hlasování o pomalejším růstu penzí při červnové valorizaci. Na programu ale byly stovky pozměňovacích návrhů, o kterých rozhodovali přibližně tři hodiny - koaliční poslanci ale všechny zamítli.
  22:06aktualizováno  4. března 11:21

„Problém se může a bude opakovat,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová po konci hlasování o pozměňovacích návrzích k vládnímu návrhu o nižším zvýšení penzí.

Opozici se nepodařilo prosadit ani jeden pozměňovací návrh. V závěrečném hlasování pak uspěla koalice s původním návrhem.

Hlasování přišlo po pátečním omezení doby pro výstupy poslanců s přednostním právem, po kterém šéf ANO Andrej Babiš odmítal opustit řečnický pultík a opozice jej chránila vlastními těly.

Sněmovna na návrh koalice v pátek večer omezila vystoupení poslanců ve druhém čtení sporného vládního návrhu na omezení červnové valorizace důchodů na nejvýše dvakrát pět minut včetně řečníků s přednostním právem.

Předseda lidoveckého klubu Marek Výborný návrh zdůvodnil tím, že opoziční obstrukce dosáhly míry destrukce. Návrh vyvolal silné rozhořčení v opozičních řadách.

Předsedající Jan Bartošek (KDU-ČSL) po přestávce, která trvala asi deset minut, žádal poslance, aby zaujali svá místa v sále tak, aby další přihlášení mohli ke spornému snížení červnové valorizace důchodů předložit své pozměňovací návrhy. Babiš následně požádal o své druhé vystoupení, které mu Bartošek umožnil. Opoziční poslanci pak řečniště opustili.

„Nemáte právo mě omezovat v mém vystoupení. Proto v mém vystoupení budu pokračovat,“ řekl Babiš s poukazem na komentář k zákonu o sněmovním jednacím řádu. Po skončení vyměřeného času opět odmítl od řečniště odejít, Bartošek mu stejně jako v prvním případě vypnul mikrofon a znovu ho obklopili opoziční zákonodárci. „Opakovaně vás žádám, abyste opustili tento prostor,“ vyzýval marně Bartošek. „Já vás žádám, abyste šel pryč,“ bylo slyšet Babiše, jak volá na předsedajícího.

Schůze dolní komory tak byla podruhé přerušena. Situace se po jejím skončení ale příliš nezměnila a museli se jí zabývat členové širšího vedení Sněmovny, které zahrnuje koaliční i opoziční zástupce.

K pozměňovacímu návrhu měla vystoupit Taťána Malá (ANO), k čemuž jí Bartošek vyzval a upozorňoval na to, že jí běží čas. Malá ale jen řekla, že má vystupovat Babiš s přednostním právem a ona promluví, až na ni dojde řada. „To, co předvádíte, je normální trhací kalendář,“ prohlásila.

Zuzana Ožanová (ANO) jako další v pořadí řekla, že vedení Sněmovny využilo situace a uzavírá gastronomická zařízení v dolní komoře. „Já při svém typu postavy to fakt vydržím,“ poznamenala.

Tomio Okamura (SPD) nazval počínání koalice za protiústavní politický puč. „Nás odtud nedostanete, klidně tady na nás pošlete ty antony, tu policii,“ prohlásil.

Předsedající pak vyvolával jednotlivé poslance podle pořadí přihlášek, aby vystoupili ke svým úpravám novely. Nečinili tak a po doběhnutí časomíry jim podle Bartoška skončil vymezený čas. Přímo v jednacím sále se ale konaly různé porady poslaneckých lídrů, které vyústily v rozhodnutí předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) svolat takzvané velké grémium.

Předseda lidoveckého klubu Marek Výborný návrh omezit čas vystoupení poslanců na nejvýše dvakrát pět minut zdůvodnil tím, že opoziční obstrukce dosáhly míry destrukce.

„Nastal okamžik, kdy obstrukce se staly destrukcí této Sněmovny. Není možné, aby Sněmovna byla tímto způsobem blokována,“ řekl Výborný.

Poukázal na to, že dolní komora jedná o penzijní novele čtvrtý den. Rovnováha mezi právy opozice na zdržování jednání a tím, aby sněmovní většina mohla tuto většinu naplnit, byla podle šéfa lidoveckých poslanců naplněna. „Je povinností parlamentní většiny, aby zasáhla,“ uvedl.

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová proti koaličnímu návrhu protestovala, podle ní o něm nebylo možné hlasovat.

„Naprosto vaše ego zatemnilo váš rozum,“ prohlásila. Postup koalice označila za „naprostý hnus“ a tázala se, zda koalice příště přijde s usnesením, že opozice má mlčet. Lídr SPD Tomio Okamura prohlásil, že nebude naskakovat na cenzuru a umlčování. „Postupujeme úplně v souladu s ústavou,“ řekl.

Koalice nechala ve Sněmovně omezit dobu na vystoupení poslanců i v předchozích fázích postupu schůze. Omezení se ale netýkalo řečníků s přednostním právem ani krátkých dvouminutových poznámek.

Autoři: ,