17. srpna 2011 16:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Omluva nestačí, na vládu chodit nebudeme, tvrdí TOP 09

Ministři TOP 09 opustili jednání vlády, protože ministr školství odmítl odvolat personálního šéfa svého resortu Ladislava Bátoru, který nazval Schwarzenberga "prskajícím starým chudáčkem". | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministři TOP 09 opustili jednání vlády, protože ministr školství odmítl odvolat personálního šéfa svého resortu Ladislava Bátoru, který nazval Schwarzenberga "prskajícím starým chudáčkem". | foto: ČTK

PRAHA Koaliční strana TOP 09 si dala ultimátum: buď skončí úředník Ladislav Bátora, nebo ministr Josef Dobeš (VV). Nestalo se ani jedno, pouze ministr školství Dobeš se telefonicky omluvil šéfovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi za urážlivé výroky svého personálního ředitele Bátory. TOP 09 tak žene spor dál, její ministři nebudou chodit na jednání vlády.

Ministři TOP 09 požadují odchod Bátory z úřadu a nehodlají ze svého požadavku slevit. Příštího jednání vlády se proto nezúčastní. "Máme svoje zásady, principy a hranice. A za ty nepůjdeme," řekl serveru Lidovky.cz místopředseda strany Miroslav Kalousek. Cokoliv tak podle místopředsedy TOP 09 vláda schválí, nebude koaličním návrhem.

DŮVOD ODCHODU

"Pan ministr Dobeš poskytuje politické krytí úředníkovi, který bezprecedentně a nehorázně uráží prvního místopředsedu vlády. A tímto postojem zakládá zcela neakceptovatelný precedens, že tohle se smí. Pokud to státní administrativa dělat může, tak taková vláda nemá smysl a ministr, který podobnému chování dává své politické krytí prostě nemůže být náš kolega a my si s ním za stůl nesedneme," vysvětluje odchod z jednání Kalousek. VÍCE ZDE

Ministři TOP 09 opustili středeční jednání kabinetu, protože ministr školství odmítl odvolat personálního šéfa svého resortu Ladislava Bátoru, který nazval předsedu TOP 09  a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga "prskajícím starým chudáčkem".

Dobeš se za Bátorovy výroky  Schwarzenbergovi telefonicky ve středu odpoledne omluvil. Podle něj nebyly vhodné, ale státní úředník má podle něj právo sdělovat svůj názor. To ale TOP 09 nestačí.

"Tento spor rozhodně není v osobní rovině, ten problém je systémový. Česká vláda nese odpovědnost za úroveň své státní správy," vysvětluje Kalousek.

Premiér Petr Nečas (ODS) je sice výroky pohoršen, na odvolání Bátory ale netlačí. "Je to absolutně neakceptovatelné a z lidského hlediska to považuji za projev krajně nevkusného buranství, sám bych Bátoru odvolal," řekl Nečas po zasedání vlády.

Uměle vyvolaný konflikt?

Ministr Dobeš považuje bojkot jednání vlády za uměle vyvolaný konflikt, který má oddálit projednávání zdanění hazardu.

SPOR KVŮLI URÁŽCE

"To je totální nesmysl. Návrh na zdanění hazardu je z mé dílny a já ho předkládám. Věci veřejné o návrhu vždy jen mluvily, zpracoval jsem ho já," ohradil se Kalousek. Právě o tomto návrhu se přitom na příštím setkání vlády má jednat.

Šnábla si vážím, nikoho neuráží, hájí Kalousek poradce

Na tiskové konferenci poukázal Dobeš na to, že i v týmu ministra financí se vyskytují lidé s pochybnou minulostí. Připomněl Kalouskova poradce Ondřeje Šnábla, který si odpykal dvouletý trest za krácení daní.

"Docela si vážím toho, že Dobeš nepřipomněl, že když mi bylo jedenáct, tak jsem chodil na cukr mamince do cukřenky. Je to naprosto absurdní. Pan Šnábl na ministerstvu nerozhoduje o ničem," hájí svého poradce Kalousek.

Anketa

Nastal čas, aby Ladislav Bátora opustil ministerstvo školství?

Ano, nikdy tam ani pracovat neměl. 3409
Ano, v úřadu se neosvědčil. 38
Nevím, je to věc pana ministra Dobeše. 105
Ne, svoji práci vykonává dobře. 121
Ne, jeho výroky nesouvisí s jeho funkcí. 877

"Já si ho (Šnábla - pozn. red.) vážím, naposledy mi pomohl vyhrát 4 miliardy v arbitráži s firmou Binder. Rozhodně pan Šnábl nikoho sprostě neurazil," dodal ministr.

ČSSD: VLÁDA SI BÁTORU HÝČKÁ

Místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek K aféře řekl, premiér by si měl ve vládě zjednat pořádek. Podle ČSSD by úřad měl opustit jak personální šéf Bátora, tak i ministr Dobeš.

Podle Zaorálka si vláda Bátoru a události kolem něj "hýčká", aby se mohla vyhýbat zásadním tématům. "V téhle době, kdy vláda má řešit otázky, které jsou skutečně zásadní a které se valí na všechny státy v Evropě, tak zabývat se touto kauzou, a udělat z toho hlavní téma v této zemi, mi připadá nezodpovědné," prohlásil Zaorálek.

mevMartin Nevyhoštěný

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?