Demonstrace na Letné

Sledujte živě

22:00
Vážení čtenáři, děkujeme vám za dnešní pozornost. Přejeme vám hezký zbytek večera.
20:40
Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) na Twitteru poděkoval všem, kteří zajišťovali péči o zdraví a bezpečnost lidí. „Člověk není svobodný jen v den voleb, ale má také právo vyjadřovat svůj názor ve veřejném prostoru,“ doplnil Hřib. Poděkoval také dopravnímu podniku, který posílil spoje. „Bohužel jsme narazili na strop našich kapacit, tak to prosím omluvte, takové akce se v Praze dějí jednou za 30 let,“ napsal s nadsázkou Hřib.
20:22
23.června 2019 v 20:20, příspěvek archivován: 23.června 2019 v 20:22

AKTUALIZACE II: Opatření na místě je pro pražské záchranáře ukončeno. Celkový počet ošetřených je 70 z toho 9 odvezených do nemocnic. Děkujeme všem našim zasahujícím zdravotníkům i těm v běžném provozu, našemu dispečinku, dobrovolníkům i @CCK_Tweetuje za skvělou spolupráci

20:07
Transparentů je teď plné i metro, všímá si reportérka LN. Na vše tu pro jistotu dohlíží policie. Lidé však odcházejí spokojeně. “Gottwalda taky zvolili,” stojí na jednom z transparentů.
19:46
Zcela zaplněná lidmi je Dlouhá třída až k náměstí Republiky. Auta nemohou místem projet.
19:40
23.června 2019 v 19:38, příspěvek archivován: 23.června 2019 v 19:40

@A_Prochazkova @RESPEKT_CZ Letenský tunel pro pěší. https://t.co/DzEd5I5WRN

19:33
Na Letenské pláni stále zůstávají skupinky demonstrantů, kteří patrně uposlechli výzvu k klidnému a postupnému rozcházení se a přednostnímu odchodu mimopražských účastníků.
19:31
„Demonstrace se mi líbila nejen kvůli tomu, kolik lidí se sešlo, ale také protože se zdůrazňovalo, že s politiky mají občané vést dialog a kontrolovat je,“ řekl České televizi předseda opozičních Pirátů Ivan Bartoš.
19:29
Odcházejícím davem se linou diskuze o tom, kudy a jak bude nejlepší Letnou opustit. Drtivá většina volí cestu pěšky. Doprava z Letenského tunelu je zcela uzavřená, informoval reportér serveru Lidovky.cz.
19:26
Demonstrace jako vyjádření občanského názoru jsou v pořádku, řekl České televizi Tomio Okamura (SPD). Připomněl, že SPD prosazuje přímou demokracii, která by umožnila občanům odvolat politiky v průběhu volebního období.
19:19
„Naděje zlátne. Pokračujeme v indiánském běhu,“ uzavřel nedělní protest na Letné organizátor z Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář. Davy lidí opouštějí Letenskou pláň.
19:16
Na Letné se sešlo přes 258 000 lidí, uvedl T-Mobile na základě svých dat. Demonstrace tak byla největší od roku 1989.
19:14
Demonstraci na Letenské pláni uzavírá zpěv české hymny.
19:11
Reakce Andreje Babiše na probíhající demonstraci: "Absolutně nesouhlasím s tvrzením demonstrantů, že bych já osobně nebo naše vláda zasahovala do nezávislosti justice. Nikdy jsme do ní nezasáhli ani nezasáhneme. I předseda ústavního soudu Pavel Rychetský řekl, že u nás nezávislost justice není ohrožena. Na druhou stranu říkám, že je skvělé, že 30 let po Listopadu mohou u nás lidé svobodně demonstrovat a vyjadřovat svůj názor. Byl to prý dnes pestrý proud lidí, kteří hovořili o nezávislosti justice, u toho mě posílali rovnou do kriminálu, našeho pana prezidenta do rakve a třeba by i znárodňovali soukromé společnosti. Neuvěřitelné. Ale i tohle jsou názory, které můžou v demokracii zaznít, i když normální člověk si o nich tedy může myslet své," vzkázal Babiš LN.
Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
19:05
„Kolik nás tu je, 350 tisíc? 400 tisíc? Nevím. Otázka ale je, kolik nás tu bude na podzim, v zimě,“ říká demonstrantům Mikuláš Minář. Podle něj je potřeba vytrvat a nerezignovat na protesty. „Nejsme bezmocní, máme svobodu. Nejsme naivní a víme, že nás čeká spousta práce,“ proklamuje Minář.
Organizátor Mikuláš Minář hovoří na demonstraci za nezávislost justice a lepší vládu, kterou uspořádala iniciativa Milion chvilek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
18:58
„Na podzim už budou finální závěry auditů Evropské komise,“ zdůraznil Minář. Příští demonstrace na Letenské pláni se proto uskuteční v sobotu 16. listopadu. 17. listopadu pak budou protestovat lidé v obcích. V případě mimořádných událostí se ale může příští demonstrace uskutečnit i dřív.
18:57
Na 28. září plánuje Milion chvilek akci Kroky pro demokracii. Minář věří, že se zúčastní desítky či stovky obcí pochody, výlety, procházkami, běhy či výstupy na kopce.
18:55
„Není možné, aby se přes léto každý týden scházelo stále více lidí. Pokud ale dojde k dalšímu závažnému porušení pravidel demokratické hry, sejdeme se znovu, ať už to bude v červenci nebo v srpnu. Musíme zůstat v pohotovosti,“ burcuje v závěru demonstrace organizátor Mikuláš Minář.
„Pravda a láska musí zvítězit,“ stojí na transparentu, který je pověšený na balkonu bytového domu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto:  Petr Topič, MAFRA