Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Online platby obestírají mýty

Česko

NÁZOR

Při platbách prostřednictvím internetového bankovnictví je podle analýzy České spořitelny pravděpodobnost podvodu zhruba 1:100 milionům.

Zhruba osmkrát pravděpodobnější je možnost hlavní výhry v loterii a ještě častěji vás může někdo okrást. Češi si na internetu přesto vybírají radši placení na dobírku nebo v hotovosti navzdory tomu, že pro 90 procent z nich je důležitá právě bezpečnost. V čem tkví hlavní problém?

Obecně lze říci, že u české veřejnosti ohledně placení přetrvává několik mýtů. Online platby bankovním převodem uživatelé vnímají nejčastěji jako rychlé a jednoduché.

Takto je posuzuje podle průzkumu platební brány PayU více než 60 procent nakupujících. Realita je však trochu jiná. U některých bank transakce běžným bankovním převodem proběhne do 15 minut, u jiných je to záležitost i více dní.

To prodlužuje dobu, než zákazník dostane své zboží. Tento způsob platby patří navíc pro nakupující k těm složitějším – musí opisovat čísla účtů, variabilní symboly i placené částky. Navíc hrozí, že při tom zadají nesprávné údaje. Jako rychlé a jednoduché je tedy vnímají spíš v porovnání s hotovostními platbami.

Oproti tomu rychlé online platby, kterým experti předpovídají velkou budoucnost, nejsou u veřejnosti tolik v oblibě.

Je to paradox, protože tyto moderní způsoby placení na internetu kombinují bezpečnost internetového bankovnictví s rychlostí a jednoduchostí pro nakupujícího.

Poskytují je všechny větší banky jako nadstavbu internetového bankovnictví a často je e-shopy nabízejí svým zákazníkům jako jednu z mnoha metod platebních bran (platební karta a další).

Jejich výhoda spočívá ve vyšších bezpečnostních standardech. Jednak v sobě zahrnují přísná bezpečnostní opatření jednotlivých peněžních ústavů, jsou však chráněny i dalšími bezpečnostními prvky samotných poskytovatelů bran. V praxi rychlý online převod funguje tak, že nakupující je platební bránou přesměrován do svého internetového bankovnictví. Všechny relevantní údaje má už předem bankou vyplněné, což eliminuje riziko chyby. Rychlé online platby prostřednictvím platebních bran jsou tedy výrazně pohodlnější pro nakupujícího. Problémem je, že povědomí o nich je u české veřejnosti slabé.

Navíc tu do hry vstupuje další mýtus, že co je rychlé, nemůže být bezpečné.

Zřejmě i proto lidé stále dávají přednost dobírce anebo platbě v hotovosti, ačkoliv za zboží zaplatí často víc. Na vině je obava, že nakupující zaplatí předem za zboží, které pak třeba vůbec nedostane. Klíčový faktor bezpečnosti při placení online je tedy důvěra v internetový obchod.

Stačí však jedna nebo více špatných zkušeností nakupujících a veškerá důvěra rychle mizí. Negativní zkušenosti se v médiích, na sociálních sítích a obecně na internetu šíří lavinovitě. Důvěru v nakupování na internetu utvářejí e-shopy u samotných uživatelů hlavně kvalitou svých služeb. Jednou z možností je i certifikace nezávislých asociací.

Hodnocení samotných uživatelů má pak podobu různých známek kvality na stránkách e-shopů, které udělují například nezávislé srovnávače cen.

Tyto uměle vyvinuté systémy hodnocení jsou v podstatě reakcí na to, že dobrá zpráva či zkušenost se šíří pomaleji než špatná.

***

Problémem je, že povědomí o rychlých internetových platbách je u české veřejnosti slabé. Navíc tu do hry vstupuje další mýtus, že co je rychlé, nemůže být bezpečné.

O autorovi| GABRIEL KALAPOŠ, manažer platební brány PayU

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!