Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

OP Prostějov se snaží udržet nad vodou

Česko

Oděvní podnik Prostějov bojuje s předlužením a propadem zakázek. Příští týden omezí výrobu a zřejmě požádá o zahájení insolvenčního řízení.

PRAHA Největší tuzemský výrobce oblečení OP Prostějov se snaží zachránit za každou cenu. Aby firma dokázala vzdorovat propadům prodejů svého zboží a úbytku zakázek, dohodlo se vedení s odbory na zavedení zkráceného pracovního týdne.

Podle zdroje blízkého vedení společnost zřejmě také požádá příští týden o zahájení insolvenčního řízení kvůli své vysoké zadluženosti. Věřitelským bankám dluží asi 1,2 miliardy korun. Zisk firma vykázala naposledy v roce 2007.

Nový režim zkráceného pracovního týdne, kdy budou zaměstnanci firmy pracovat čtyři dny v týdnu, spustí OP Prostějov od začátku příštího týdne. „Mzdu ve výši 60 procent zaměstnanci budou dostávat i za pondělky, kdy budou doma. Dohoda je taková, že čtyřdenní pracovní týden bude v podniku platit dva měsíce,“ uvedla předsedkyně podnikového výboru odborového svazu OP Helena Vyroubalová. Mediální zástupce firmy Karel Samec vysvětlil, že čtyřdenní pracovní týden se zavádí proto, aby byla výroba kontinuálně pokryta. „Lidé budou pracovat za 60 procent mzdy jen v den, kdy nebudou v zaměstnání. Jinak samozřejmě v době, kdy budou v práci, obdrží plnou výši mzdy,“ upřesnil Samec s tím, že firma o omezení výroby rozhodla již na začátku ledna.

Vedení podniku, který nyní zaměstnává 1500 lidí, usiluje o to, aby nemusel propouštět. Před dvěma lety měl ještě tři tisíce zaměstnanců. Oděvní podnik požádal minulý týden věřitelské banky o souhlas k vyhlášení předinsolvenčního moratoria. To by firmu chránilo před věřiteli a ta by mohla podniknout kroky v restrukturalizaci. Banky ale tento souhlas OP nedali.

Společnost tak nyní zvažuje, že požádá o zahájení insolvenčního řízení. „OP Prostějov počítal i s variantou, že věřitelé předinsolvenční moratorium nepodpoří. Vedení společnosti je přesvědčeno, že zachování výroby a zaměstnanosti je stále reálné i v rámci insolvenčního řešení,“ uvedl Samec s tím, že půjde jen o jiné mechanismy a posloupnost procesních kroků.

„Je důležité, že největší věřitel, Česká spořitelna, stále podporuje restrukturalizaci vedoucí k záchraně firmy,“ dodal Samec.

V konkurenci východu pomůže jen přidaná hodnota Podle výkonného ředitele Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Jiřího Kohoutka má restrukturalizace firmy šanci na úspěch. „Nedá se ale konkurovat levnému dovozu, pokud ty výrobky nemají žádnou přidanou hodnotu,“ řekl Kohoutek s tím, že prostějovský Oděvní podnik nyní právě mluví o tom, že by si měl podržet to, co mu přidanou hodnotu zajistí. „Umí například perfektně technologii, je potřeba podržet si některé vlastní speciality, know-how,“ vysvětluje Kohoutek s tím, že takový přístup musí zaujmout všechny evropské oděvní podniky, které chtějí konkurovat levnému dovozu z Asie. „Větší problémy s restrukturalizací mají spíše velcí výrobci. Přesto je ale vidět, že některé firmy, jako třeba Blažek, dokážou v konkurenci obstát a nabídnout něco navíc,“ dodal Kohoutek. I Oděvní podnik Prostějov se snaží zaměřit na výrobu vysoce kvalitních a luxusních produktů a také výrobu oděvů na míru.

Autor: