Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opata: Příštím šokem pro Evropu může být obrana před masivním vojenským útokem

Česko

  14:37
Modernizace, zrychlení nákupů techniky a vyváženost armády. To jsou podle náčelníka Generálního štábu AČR Aleše Opaty klíčové úkoly, které musí Česko v souvislosti s válkou na Ukrajině akutně řešit. „Příštím strategickým šokem může být nutnost Evropy bránit se masivnímu vojenskému útoku,“ varoval.

„Pásová bojová vozidla pěchoty stále chybí… Nemůžeme si dovolit ten luxus, že si budeme vybírat mezi hrozbami. Hrozby si najdou nás,” konstatoval náčelník generálního štábu Aleš Opata na národní konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost.

Příštím strategickým šokem podle něj může být, že se Evropa bude sama bránit masivnímu vojenskému útoku. Upozornil, že i armáda velikosti té české musí být vyvážená a potřebuje lehké, střední, těžké i speciální síly.

„Obrana nás bude něco stát a budeme muset obětovat něco ze svého blahobytu,” vyzval Opata s tím, že je nutné zrychlit proces nákupů. Už se podle jeho slov nesmí stát, že se akviziční proces potáhne 10 let a bude stejný pro nákup batohů i obrněných vozidel.

Ruský útok na Ukrajinu podle Opaty ukázal, že varovací doba neexistuje a čas na reakci je minimální. Připomněl, že ještě ve středu 23. února půlka světa nevěřila, že k ruské invazi dojde.

Jak dodal, NATO jasně definovalo dvě hrozby - terorismus a Rusko. „Na terorismu jsme se shodli. Na téma Rusko se ale ještě před pár týdny vedly komplikované diskuse. Současný konflikt na Ukrajině ale ukázal mocenské zájmy Ruska, které přeneslo konflikt na hranice osmi členských států Aliance,” konstatoval.

Český velvyslanec při NATO Jakub Landovský podotkl, že „o mozkové smrti už nikdo nemluví a NATO je na steroidech”. V pomoci Ukrajině ale podle něj nyní nestačí jen otevřít svoje srdce. „Musíme otevřít vojenské sklady,” dodal.

Náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný nastínil, že ve střednědobém horizontu se Aliance a její členové musí soustředit na budování strategické převahy nad Ruskem a na nově nastupující technologie. „Zbraňové systémy NATO musí být dostatečným deterentem,” řekl.

Podle generála Opaty v NATO skončila fáze odstrašování protivníka a nyní Aliance přešla do fáze aktivní ochrany. Opata zdůraznil, že česká armáda nesmí být zanedbaná. Kritizoval, že Česko při její modernizaci nevyužilo dobu ekonomického růstu.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O
Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O

Zapojte se s námi do soutěže o kojeneckou výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a vyhrajte jeden z 5 balíčků, na jehož obsahu si vaši prckové určitě...

Mohlo by vás zajímat