Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Většina škol už dodala výsledky testů. Nakažených bylo 111 žáků

Bez stojánku by bylo pro děti samotestování obtížné. Školy je proto narychlo vyráběly z dostupných materiálů. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Při prvním kole testování ve školách se našlo 111 na covid pozitivních žáků. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jsou zatím k dispozici výsledky z 86 procent škol, řekl to v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Ministr dále uvedl, že uvažuje o uznávání protilátek jako průkazu bezinfekčnosti. Rozhodnutí by mělo padnout do konce září.
  14:38

Stát si podle čtvrtečního rozsudku Nejvyššího správního soudu protiřečí, když uznává protilátky lidem s prodělaným onemocněním covid-19, ale ne těm, kteří si je nechají zjistit vyšetřením. Resort zdravotnictví svůj postup dle rozhodnutí nedokázal obhájit.

Soud se zastal lidí s protilátkami. Ministerstvo si samo protiřečilo

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že uvažuje v kontextu rozhodnutí  soudu o uznávání protilátek na covid-19 jako alternativy k očkování, negativnímu testu či prodělané nemoci v posledních 180 dnech. „Rozhodnutí soudu respektuji, v záři budeme mít kulatý stůl a budeme se snažit rozhodnutí vyhovět,“ řekl Vojtěch. O uznávání protilátek musí dle jeho slov proběhnout odborná debata. „V září debatu dokončíme,“ dodal.

Podle slov prezidenta České lékařské komory Milana Kubka by uznávání protilátek nemělo sloužit jako alibi, proč se nenechat jít očkovat. Na bezpečné hladině protilátek prý neexistuje vědecký konsensus, proto by nyní pro jejich uznávání nebyl. Jiný názor má lékař a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek Vlastimil, protilátky jako průkaz bezinfekčnosti by uznával.

Výsledky škol

„V prvním kole jsme otestovali milion dětí, data ohlásilo 86 procent škol, bohužel část jich zatím data nedodala,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Mám konfirmovaných asi 111 pozitivních případů,“ dodal. Dohromady střední a základní školy navštěvuje zhruba 1,4 milionu žáků. Testování je podle Vojtěcha nutné, aby se školy nemusely z důvodu zhoršené epidemické situace zavírat.

První den testování žáků: pozitivní výsledky jsou vzácnost, hlásí školy

Výuka ve školách zatím probíhá bez významných omezení. První kolo testů antigenní nebo PCR metodou se uskutečnilo 1. září, o den později se pak testovali děti z prvních tříd. Znovu se bude testovat 6. a 9. září. Podle výsledků pak ministerstvo rozhodne o dalších termínech. 

Žáci, kteří se nenechají testovat ani nedoloží jinak bezinfekčnost, musí nosit roušku či respirátor i při výuce, nemohou cvičit v tělocvičně a zpívat. Pokud odmítnou i to, nemohou se účastnit prezenční výuky. Studenti s pozitivním výsledkem jsou posláni na PCR test, do karantény pak putuje celá třída kromě očkovaných či těch, kteří nákazu již prodělali.

Bez zvláštních opatření se obejde i začátek akademického roku na vysokých školách. Platí pouze povinnost testování na kolejích a nošení roušek v budovách mimo učebny. Školy tak pravděpodobně začnou semestr prezenčně. V případě zhoršení epidemie by se mohla podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) omezit kapacita přednášek.

Celková protiepidemická patření se budou dle slov Vojtěcha rozvolňovat, až když proočkovanost dosáhne 75 procent u dospělé populace.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat