Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Opatrnosti není nazbyt

Česko

Sólistka Státní opery Praha Andrea Kalivodová (30) chová svůj mezzosoprán jako v bavlnce

Teplá, studená, teplá, studená... Každé ráno se otužuji ve sprše. Kalendář mám zaplněný na pár let dopředu a chřipka může všechno zhatit. Když člověk zpívá v opeře, musí se trošku hlídat.

Můj mezzosoprán je třeba opatrovat hlavně těsně před koncertem. Alkoholu neholduji, když vidím cigarety, dostávám alergii, a jakmile uzřím klimatizaci, prchám. Dřív jsem byla docela vystresovaná, to jsem nikam ani nevylezla, abych něco nechytla. Rušila jsem oslavy, výlety i víkendy na chalupě. V poslední době je to už ale lepší, nic se nesmí přehánět. Člověk by neměl být rozmazlený a neustále vyklepaný. Leč opatrnosti není nikdy nazbyt.

Hrozně ráda mám všemožné sporty, ale v těch moderních trošku zaostávám... Na snowboard bych asi nevylezla. Kdybych si totiž zlomila nohu, tak jsem v háji na několik měsíců. Chtěla bych si někdy skočit s padákem nebo zkusit horolezectví, ale prozatím to odložím. Jezdívala jsem i na motorce, ale od té doby, co se na ní vymlel kamarád, jsem na ni nesedla. Zato jsem vášnivá cyklistka, v létě ujedu klidně sedmdesát kilometrů za den. Hlavně u rodičů v Brně. Jezdím zásadně sama, jinak bych celou dobu prokecala. Jedu, vnímám krajinu a často si v hlavě přehrávám árie.

Abych byla ve formě a líbila se publiku, dost disciplinovaně cvičím. Volím ovšem takové cviky, aby mě druhý den nic nebolelo. Při představení nebo při zkoušce se dost hýbu a nechci mít nic namoženého. Ve smíchovském Holmes Place je navíc posilovobsah na spojena s relaxační zónou, kde si chvíli poležím ve vířivé vaně jacuzzi a pak si můžu dát ještě masáž, saunu nebo kosmetiku. Po náročném týdnu ideální odpoledne. Večer si uvařím své oblíbené kuře se šunkou, žampiony, rajčaty a smetanou. Nebo si dám zeleninu a ryby, které jsou dobré na štítnou žlázu. K pití pak dvojku červeného, v kterém jsou antioxidanty, jež chrání mé tělo před volnými radikál. Na hlas je dobré vykloktat si i kapku slivovice.

Nejvíc ale nabiju síly na venkově. Máme krásnou starobylou chaloupku na severu Čech, taková napůl roubenka, zahrádka obehnaná dřevěným plůtkem, uvnitř krb... S přítelem vyrážíme na nákup, na dobrou večeři, na procházky do lesa. Pro jistotu se ale většinou zabalím do kašmírové šály a dostatečně tlusté bundy.

O autorovi| zaznamenal Milan Vidlák