Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

„Opel by měl zvážit konkurz“

Česko

Možnost státní pomoci se automobilce Opel vzdaluje

DÜSSELDORF/PRAHA Budoucnost automobilky Opel vypadá každým dnem hůře. Představitelé německé vlády včera poprvé naznačili, že Opel by měl ve své situaci uvažovat o konkurzním řízení.

Opel patří největší americké automobilce General Motors. Ta je sama v hluboké krizi. Od americké vlády už dostala pomoc ve výši přes třináct miliard dolarů a žádá o dalších téměř sedmnáct. Opel sám podle svého finančního ředitele Fritze Hendersona potřebuje od německé vlády 3,3 miliardy dolarů, přičemž pokud tuto částku nezíská, hrozí mu v nejbližší době kolaps.

Konzervativní ministr vnitra Wolfgang Schäuble v rozhovoru pro deník Handelsblatt včera ale poprvé uvedl, že by měla automobilka spíše využít konkurzního řízení.

„Naše moderní konkurzní zákony nejsou určeny k ničení, ale k udržení hospodářských hodnot,“ uvedl Schäuble. Veřejnost podle něj insolvenční řízení spojuje s totálním koncem firmy. „To ale není pravda. Musíme si uvědomit, že pro přežití podobné krize je insolvenční řízení lepším řešením než přímá účast státu,“ tvrdí Schäuble.

Podobně jako většina dalších automobilek trpí i Opel propadem prodejů. Firma plánuje propouštění minimálně tří a půl tisíc lidí ve svých továrnách v Německu. Celkem zaměstnává v Německu 26 tisíc lidí.

Opel podle dostupných informací ale nezvolil příliš dobrou taktiku při prosbě o státní pomoc. Členové vlády byli pobouřeni dokumentem, který automobilka vládě předala. Údajně vypadal jako reklamní dvousetstránková brožura na křídovém papíře, plná inzerce, ale bez konkrétního plánu, jak dostat firmu z krize.

Podle ministra financí Peera Steinbrücka nebyl plán „žádným podkladem“ pro rozhodnutí vlády, jestli má automobilce pomoci. Na druhou stranu několikahodinové jednání Opelu s vládou včera dopoledne bylo podle ministra hospodářství Karla-Theodora zu Guttenberg „otevřené a konstruktivní“.

Osud Opelu je i velkým předvolebním tématem, Němci půjdou v srpnu k volbám do Bundestagu. I proto se podle agentury AFP může rezervovaný postoj politiků ještě změnit. Například premiéři Hesenska a Severního Porýní Vestfálska, kde zaměstnává Opel nejvíc lidí, už naznačili ochotu automobilce pomoci tak, že by spolkové země získaly akcie společnosti, podobně, jako Sasko drží akcie Volkswagenu.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....