Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opera z vězení po třiceti letech na jevišti

Česko

PRAHA Dismanův rozhlasový dětský soubor uvede dnes v 18 hodin v pražském Divadle Minor ve Vodičkově ulici poprvé dětskou operu Vrať nám, ptáku, hastrmana. Zhruba třicítku dětí, hosta Petra Matuszka v titulní roli a orchestr Archioni plus řídí Michal Macourek, který spolu s Barborou Dvořákovou operu nastudoval.

Na své uvedení čekala opera déle než tři desítky let. Skladatel Edvard Schiffauer a libretista Ivan Binar ji psali v roce 1972, za husákovské normalizace, kdy si ve věznici v Plzni na Borech odpykávali nepodmíněný trest „za divadlo“, totiž za veřejné pošklebování se okupující velmoci, kterého se dopustili účinkováním v muzikálu Syn pluku ostravského souboru Waterloo.

Hru pronesl z vězení vrah Komponovat ve vězení bylo tehdy pochopitelně nutné bez klavíru, po paměti a také bez vzájemného kontaktu. „Celou partituru pronesl při propouštění z věznice sympatický vrah - na vrahy nebyli dozorci tak přísní jako na nás, politické vězně,“ vzpomíná Ivan Binar. Pohádka o tom, jak děti zachrání svého kamaráda Hastrmana, kterého unesl zlý pták Zoban, a jak se nakonec i sám únosce polepší, je plná dětských her a dovádění, ale i čistého odhodlání postavit se zlému. A dobro nakonec zvítězí.

Pro režisérku Zdenu Fleglovou byla příprava této inscenace další příležitostí, jak ojedinělý dramatický soubor motivovat i k výraznějšímu uplatnění pěveckých a pohybových schopností, v souladu s cílevědomým směřováním Dismanova souboru Českého rozhlasu k všestrannému vnímání všeho pěkného, co je kolem nás.

Autor: