Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Operní pěvkyně Červená žaluje stát kvůli seznamům StB

Česko

  18:01
PRAHA - Operní pěvkyně Soňa Červená zažalovala ministerstvo vnitra a Archiv bezpečnostních složek. Požaduje po nich, aby byla vymazána ze seznamu spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti (StB).

Operní pěvkyně Soňa Červená foto: Hana SmejkalováLidové noviny

Informoval o tom server Aktuálně.cz. Žalobu podle něj obdržel Městský soud v Praze. "Celá věc je v průběhu, proto se k ní nemohu vyjádřit. Jenom mohu říct, že se samozřejmě proti tomu bezpráví ohrazuji," řekla Červená.

StB vedla na Červenou osobní svazek od roku 1951. Podle serveru figurovala nyní pětaosmdesátiletá pěvkyně ve svazku založeném Státní bezpečností v Brně pod jménem Fialová. Ze záznamu tajné policie podle serveru vyplývá, že po zpěvaččině emigraci v lednu 1962 byl její svazek archivován a po 21 letech zničen.

Červená: Protokol jsem nepodepsala
Červená však v žalobě tvrdí, že spolupráci s StB ani protokol či záznam o výslechu nikdy nepodepsala. Zpěvačka uvádí, že je v seznamech evidována neoprávněně.

Operní pěvkyně, mezzosopranistka, dcera známého českého spisovatele a kabaretiéra Jiřího Červeného v lednu 1962 po zbudování berlínské zdi emigrovala posledním otevřeným přechodem z východního Berlína do tehdejšího západního Německa. Podle některých pramenů se ji ke spolupráci bezvýsledně snažila získat i východoněmecká Stasi. To však Červená popřela. Zároveň uvedla, že z bývalého Československa emigrovala právě kvůli nátlaku StB.

Letos v září se Červená stala čestnou členkou Státní opery Praha, v nové sezoně činohry Národního divadla (ND) vystoupí ve hře Věc Makropulos v režii Roberta Wilsona.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Mohlo by vás zajímat