Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko má první potvrzený případ opičích neštovic. Pacient je v pražské ÚVN

Opičí neštovice neboli monkeypox je virové onemocnění, které se podobá pravým neštovicím, ale je mírnější. Způsobuje ho virus rodu Orthopoxvirus z čeledi Poxviridae. foto: Reuters

Česko má potvrzený první případ opičích neštovic. Pacient je v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Hygienici uvedli, že jde o člověka, který se začátkem května zúčastnil hudebního festivalu v Belgii. Státní zdravotní ústav, který nákazu odhalil. „Není žádný důvod k panice. Nemoc není vysoce infekční, riziko nákazy je malé,“ uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Dva další zkoumané vzorky jsou podle zdravotního ústavu negativní.
  13:24aktualizováno  22:25

„Pacient je v izolaci, v péči infektologů. Specifickou léčbu proti opičím neštovicím nedostává, je stabilní, léčeny jsou pouze symptomy onemocnění. Personál, který o pacienta pečuje, používá osobní ochranné pomůcky a jsou dodržována patřičná ochranná opatření,“ uvedla mluvčí Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Jitka Zinke.

„K pozitivně testované osobě lze uvést, že začátkem května s přáteli pobývala na hudebním festivalu v belgických Antverpách. Po návratu začala vnímat první nespecifické příznaky od zarudlých až slzících očí, přes postupný výskyt vyšších tělesných teplot od 37,5 do 39 stupňů Celsia, až po výsev bolestivých pupínků na pokožce připomínajících akné na určitých částech těla. Pupínky se postupně měnily v praskající puchýřky, které po prasknutí bolet přestaly,“ popsala ředitelka pražské hygieny Zdeňka Shumová.

Dodala, že všem pacientovým identifikovaným rizikovým kontaktům bude nařízena karanténa. Rizikové kontakty budou dále poučeny, aby po dobu 21 dnů od posledního kontaktu s nemocnou osobou pečlivě monitorovaly svůj zdravotní stav.

„Mají si pravidelně měřit tělesnou teplotu a věnovat pozornost výskytu všech případných příznaků, které jsou ohledně onemocnění opičími neštovicemi známé. Rizikové kontakty se v průběhu uvedených 21 dnů musí zdržet veškerých sexuálních a tělesných kontaktů s dalšími lidmi, nesmí darovat krev a jiné krevní deriváty. Až do vyloučení nákazy doporučujeme omezit osobní kontakty s malými dětmi, těhotnými ženami a lidmi se sníženou imunitou,“ píše v tiskové zprávy hygienická stanice.

„Dosavadní poznatky ukazují, že přenosu nákazy nemusí při sexuálním kontaktu plně zabránit ani použití kondomu, neboť nákaza opičími neštovicemi se může drobnými kapénkami při déletrvajícím úzkém tělesném kontaktu přenést také respirační cestou,“ doplňuje zpráva.

Pavel Dlouhý, předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, pro iDNES.cz první případ také potvrdil. „Společnost infekčního lékařství očekávala již od 7. května, kdy se objevily první případy v Evropě, že infekce doputuje i do České republiky. Ke včerejšímu dni (pondělí, pozn. red.) bylo v Evropě 79 hlášených případů v deseti zemích. Bylo to na místech, kam se běžně cestuje poměrně na krátkou vzdálenost letadlem - Londýn, Lisabon či Kanárské ostrovy,“ uvedl.

„Všechny nákazy po Evropě jsou spojeny s nějakým blízkým kontaktem s infikovaným člověkem. Současně se snažíme uklidnit veřejnost, že evropské úřady neočekávají, že by došlo k hromadnému šíření,“ uklidnil Dlouhý s tím, že další případy v Evropě i v Česku budou přibývat v jednotkách či desítkách.

U opičích neštovic je podle něj nakažlivost vzduchem malá. „Tam je potřeba opravdu blízký kontakt. Jeden, maximálně dva metry, ale po mnoho hodin. WHO udává třeba osm hodin. Takže to dominující v Evropě jsou rizikové sexuální kontakty,“ doplnil Dlouhý.

„Neočekává se, že by to mělo být šíření po tisících nebo dokonce příběh covidu. Nakažlivost opičích neštovic není při kontaktu vysoká. Je to naprosto nesrovnatelné s planými neštovicemi, které známe z mateřských školek a dětských kolektivů. Ty se šíří snadno vzduchem,“ vysvětlil pro iDNES.cz Dlouhý.

Laboratoř zkoumá další dva vzorky

„Národní referenční laboratoř (NRL) přijala tři vzorky od různých lidí k vyšetření. Jeden z nich již určila jako předběžně pozitivní, a to metodou elektronové mikroskopie. Pro definitivní potvrzení či vyvrácení nákazy Orthopoxvirem, který způsobuje onemocnění opičími neštovicemi, je podle pravidel ECDC/WHO ještě nutné potvrdit metodou PCR nebo celogenomovou sekvenací. Definitivní výsledky tedy budou známy zřejmě příští týden,“ uvedla vedoucí NRL pro chřipku a nechřipková virová onemocnění Helena Jiřincová.

„Vzorek jsme začali zpracovávat dnes (v úterý, pozn. red.) kolem osmé hodiny ráno a výsledek byl uzavřen před jedenáctou hodinou. Následně jsme informovali příslušné lůžkové zařízení. Další dva podezřelé vzorky budeme zpracovávat v následujících hodinách,“ popsal Daniel Krsek, vedoucí NRL pro průkaz infekčních agens elektronovou mikroskopií.

„První potvrzený případ opičích neštovic v ČR nebereme na lehkou váhu. Situaci ve spolupráci s odborníky pečlivě sledujeme a monitorujeme. Není ale žádný důvod k panice. Nemoc není vysoce infekční, riziko nákazy je malé,“ napsal na Twitteru ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

WHO: Evidujeme 131 případů a 106 podezření

Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle ale mají mírnější projevy. První případ byl v Evropě hlášený 7. května ve Spojeném království. Poté se nemoc objevila například v Dánsku, Skotsku, Španělsku, v Itálii, Slovinsku či Rakousku.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý oznámila, že eviduje 131 potvrzených případů opičích neštovic a 106 podezření na tuto nemoc v 19 zemích, kde se toto onemocnění běžně nevyskytuje. První případ v úterý podle serveru N1 ohlásilo Slovinsko. Jde o muže, který se vrátil z Kanárských ostrovů. Hospitalizován není, protože se u něj nevyskytly vážnější příznaky nemoci.

„Vyzýváme vás všechny, abyste výskyt opičích neštovic více sledovali a pomohli zjistit, jakým způsobem se šíří a kam (epidemie) směřuje,“ uvedla směrem ke členským státům ředitelka WHO pro globální připravenost na infekční nemoci Sylvie Briandová. Podle ní zatím není jasné, zda jsou tyto případy zatím jen „špičkou ledovce“, nebo zda již vrchol epidemie pominul.

Briandová také sdělila, že jakkoliv šíření nákazy není „normální“, „lze ho zastavit“. Připomněla, že proti opičím neštovicím jsou k dispozici také vakcíny a léky. „Nedělejme z komára velblouda,“ dodala. Vlády by podle ní přesto měly přijmout vhodná opatření k omezení šíření nákazy, dalšímu výzkumu a globální spolupráci.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) v úterý uvedlo, že riziko všeobecného rozšíření infekce v populaci je „velmi slabé“, ale je „zvýšené“ u lidí s více sexuálními partnery. Odborníci upozorňují, že k přenosu je třeba dlouhodobý a blízký kontakt.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob v úterý uvedl, že neexistují údaje o tom, zda vakcíny proti pravým neštovicím chrání i proti opičím neštovicím. Odborníci ale usuzují, že díky podobnosti viru by účinné být mohly, uvedl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Lidé očkovaní v ČR před rokem 1980, kdy plošná vakcinace skončila, ale podle něj už prakticky žádnou ochranu nemají.

Podle stanoviska Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně mohou ale očkované chránit před vážným průběhem.

Jediným výrobcem schválené vakcíny proti opičím neštovicím je dánská firma Bavarian Nordic. Agentura Reuters dnes napsala, že firmu už oslovila řada zemí, které by preparát od ní chtěly nakoupit. Nesdělila ale, které země to jsou, ani kolik jich o preparát projevilo zájem.

Její vakcína je ale proti opičím neštovicím schválena jen ve Spojených státech (pod názvem Jynneos), v Evropě má povolení jen pro použití proti pravým neštovicím. Firma podle Reuters pravděpodobně zažádá o rozšíření povolení Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA).

Tyto neštovice jsou endemické pro centrální a západní Afriku a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) lze jejich šíření v jiných částech světa zastavit. Epidemioložka WHO Maria Van Kerkhoveová v pondělí uvedla, že například v Evropě situaci „je možné mít pod kontrolou“. V „neendemických“ zemích podle ní dosud bylo zaznamenáno téměř 200 potvrzených a podezřelých případů.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...