Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Proti opilcům v ulicích Brna bojují texty na lavičkách, jsou i v ukrajinštině

Česko

  7:10
Už roky platí na brněnských veřejných prostranstvích městská vyhláška o zákazu konzumace alkoholu. I přesto se obyvatelé náměstí Republiky a jeho okolí v Husovicích v poslední době potýkali se zvýšenou a zároveň nepříjemnou přítomností skupinek lidí, kteří popíjeli třeba pivo nebo víno.

„Ruku v ruce s tím vznikal nepořádek, protože po nich zůstávaly na zemi pohozené plechovky nebo lahve od alkoholu. Postupně byli hlučnější a hlučnější. Místní čím dál méně ochotně chodili přes náměstí a prostranství se stalo místem, které užívají pouze lidé holdující této zábavě,“ popisuje starosta Brna-sever Martin Maleček (SOL).

Dlouhodobý problém se v posledních měsících ještě zhoršoval. Místní se proto obraceli na radnici i městskou policii. Ta potvrzuje, že oznámení, která se vztahují k pití alkoholu na veřejnosti, přibylo.

„Podnětů přímo poukazujících na jeho konzumaci bylo za posledního půl roku okolo patnácti. Větší část připadá na letní měsíce,“ potvrzuje mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Radnice Brna-sever se na situaci rozhodla reagovat kuriózně. Na lavičky nechala vylepit texty s vyhláškami o zákazu požívání alkoholických nápojů a o zajištění udržování čistoty ulic. Kromě češtiny jsou texty také v ukrajinštině. Mezi popíjejícími jsou totiž podle místních často právě Ukrajinci.

„Chtěli jsme, aby upozornění zasáhla co nejvíc uživatelů. Jak je známo, nejen v Brně je v důsledku konfliktu velký počet lidí z Ukrajiny,“ vysvětluje starosta Maleček a jedním dechem dodává, že upozornění v ukrajinském jazyce neznamená, že by s lidmi ze země zasažené válkou byl problém.

Víc kontrol strážníků

Kromě zalaminovaných papírů přistoupila městská policie k důkladnějším a systematičtějším kontrolám. „Hlídky tam jezdí na cílené kontroly v průměru čtyřikrát denně. V příznivé vzdálenosti je i místní služebna, takže kolegové si aktuálního stavu všímají také namátkově při častých pochůzkách a průjezdech služebními vozy,“ podotýká Ghanem.

O podstatném zlepšení situace mluví teď radnice i strážníci. Jejich hlídky vypozorovaly, že v řadě případů pití souviselo s neznalostí vyhlášek. Mnoho přistižených lidí tam už proto znovu nepotkaly.

A podle Malečka pomohl i fakt, že šlo hlavně o místní z Husovic, s nimiž je snadnější domluva než s přespolními. „Sem tam se stane, že někdo cedule strhne a my je pak musíme obnovit. Umisťujeme je i kvůli tomu, že je pro zasahující strážníky jednodušší odkázat se na ně před konzumenty,“ říká starosta s tím, že uvažují o vylepení cedulí také na začátek a konec náměstí.

Situaci by mohly ještě zlepšit úpravy samotného náměstí Republiky na základě připravované urbanisticko-architektonické soutěže. Místo se má stát živým centrem nejen pro Husovice. Výsledky soutěže budou známé na jaře, avšak změny potrvají několik let.

Problém s vymahatelností

Zatímco náměstí Republiky je součástí „protialkoholní“ vyhlášky už z dřívějška, teprve po letošní aktualizaci přibyl na seznam míst, kde je pití zakázáno, park za kavárnou Plovárna na Mendlově náměstí. Požádala o to radnice Brna-střed, a to kvůli skupince nepřizpůsobivých, která tam často popíjela alkohol zakoupený v nedaleké prodejně a znepříjemňovala život místním.

„Místo teď konečně začíná fungovat tak, jak má. Hrají si v něm děti, lidé mohou posedět normálně na lavičkách. Problémovou skupinu lidí se podařilo vymístit. Někteří zmizeli úplně, jiní se přesunuli za centrální budovu na náměstí,“ hlásí radní Brna-střed Petr Bořecký (ANO), který bydlí v blízkosti a zařazení parku do vyhlášky navrhl.

Mendlovo náměstí s parkem i přestupním uzlem jako celek přitom patří mezi nejvíc dozorovaná místa. Za den tam strážníci provedou i třicítku cílených kontrol a další namátkové, za měsíc přistihnou asi deset lidí s alkoholem.

Upozorňují však, že problém je s vymahatelností zákona. „Především nemajetným lidem jsou tresty často lhostejné. Přispělo k tomu zejména zrušení zákazu pobytu, ale také absence institutu ve smyslu třikrát a dost, kdy by tři závažné přestupky znamenaly automaticky trestný čin,“ upřesňuje mluvčí Ghanem.

Ve Znojmě alkohol zabavují

Na problém s vymahatelností naráží třeba také v Blansku, kde skupinky lidí často popíjí v parku s pomníkem hrdinům od Zborova při ulici Svatopluka Čecha u nábřeží řeky Svitavy. I tato lokalita patří mezi místa se zákazem pití alkoholu. „Řešíme to domluvou nebo i blokovou pokutou. Ta se ale často míjí účinkem, protože tito lidé jsou zatížení dluhy či exekucemi,“ přiznává zástupce ředitele Městské policie Blansko Stanislav Sotolář.

Znojemští strážníci mají kromě vyhlášky v záloze ještě jiný, poměrně neobvyklý nástroj v boji proti popíjejícím opilcům. Alkohol jim mohou zabavit jako důkazní materiál. Poté hrozí propadnutí státu, město řeší případnou likvidaci ve spolupráci s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Je to sice zdlouhavá administrativa, ale přináší výsledky. V lokalitách, kde dřív někteří jedinci zkoušeli popíjet alkohol, došlo po několika případech jeho zabavení k výraznému zlepšení situace,“ vyzdvihuje mluvčí Znojma Soňa Bystřická.

I přesto od začátku roku vyřešili 188 přestupků za porušení vyhlášky. Problémovými místy jsou parčík při ulici 28. října a Dr. Milady Horákové, Divišovo a Horní náměstí.