3. prosince 2009 7:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opisovali jsme, přiznali se dva uznávaní akademici

Vysokoškolský diplom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysokoškolský diplom | foto: Shutterstock

PRAHA Dva uznávaní vysokoškolští učitelé a vědečtí publicisté z oboru psychologie Jiří Hoskovec a Jiří Štikar se po dvou letech přiznali k plagiátorství. Na webových stránkách nakladatelství pražské Karlovy univerzity Karolinum se omluvili za to, že ve společné knize převzali odborný text od jiného autora a vydávali ho za svůj.

Informuje o tom dnešní Právo.

Podle listu jde o knihu Bezpečná mobilita ve stáří z roku 2007, která je určena jak pro vysokoškolskou výuku, tak pro odborníky i širokou veřejnost.

Text omluvy

Omluva
V knize Jiřího Štikara, Jiřího Hoskovce a Jany Šmolíkové Bezpečná mobilita ve stáří (Karolinum 2007) je na stranách 95-99 užito v doslovném nebo téměř doslovném znění částí publikace Karla Havlíka Psychologie pro řidiče (Portál 2005, s. 68-75), aniž by autorství textu o ca. 130 řádcích bylo řádně uvedeno. Autoři se Karlu Havlíkovi omlouvají za neoprávněné převzetí části jeho textu, čtenářům za uvedení v omyl.
Jiří Štikar, Jiří Hoskovec a Jana Šmolíková
zdroj: cupress.cuni.cz

V ní použili doslovného nebo téměř doslovného znění části publikace Karla Havlíka Psychologie pro řidiče, aniž by autorství bylo řádně uvedeno.

Jednalo se o přibližně 130 řádek textu.

"Autoři se Karlu Havlíkovi omlouvají za neoprávněné převzetí části jeho textu, čtenářům za uvedení v omyl," píšou Hoskovec se Štikarem. Omluvu podepsala také Štikarova dcera Jana Šmolíková, která je uvedena jako spoluautorka knihy.

Havlík se omluvy a nápravy domáhal už krátce po uvedení knihy na trh. Nakladatelství se mu ozvalo až poté, když pohrozil soudem. Zároveň dodal, že mu nešlo ani tak o omluvu jako o nápravu a prevenci, aby se plagiátorství autoři napříště vyvarovali.

Vedení univerzitního nakladatelství nebude vůči provinilým autorům vznášet žádné sankce, napsalo dnešní Právo.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!