Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Opozice bojuje o Trojmezí

Česko

ČSSD a zelení soupeří o přízeň lidí, kteří se bojí masivní výstavby na Jižním Městě

PRAHA Plánované zastavění cenného přírodního území Trojmezí rozhádalo opoziční sociální demokraty a Stranu zelených v pražském zastupitelstvu. Ti na čtvrtečním zastupitelstvu společně svedli marnou bitvu o to, aby bylo Trojmezí vyřazeno z celoměstsky významných změn, jejichž funkce se mohou rychle měnit nezávisle na územním plánu.

Neuspěli. Vládnoucí občanští demokraté, kteří mají v zastupitelstvu početní převahu, je přehlasovali.

Zelení a sociální demokraté teď spolu soupeří o to, kdo z prohrané bitvy o Trojmezí vytěží větší politický kapitál. Petici Za Zelené Trojmezí, která se šířila před čtvrtečním hlasováním zastupitelů, totiž podepsalo téměř 13 tisíc Pražanů. Další 3 tisíce se k ní přidaly na internetu. O jejich přízeň teď obě strany bojují. Zelené Trojmezí se tak zřejmě stane i jedním z volebních slibů v příštích komunálních volbách, které se uskuteční v příštím roce.

„Pokud uspějeme v nadcházejících volbách, zrušíme změnu územního plánu, která by dovolila zastavět Trojmezí. Nenecháme zničit jeden z posledních kousků přírody uprostřed sídlišť na Jižním Městě,“ uvedl v tiskovém prohlášení místopředseda pražské ČSSD Miroslav Poche.

Zelení se chytají za hlavu. „Je to první faul, kterého jsme se od ČSSD dočkali. Byli jsme to my, kdo se podílel na sbírání hlasů pod protestní petici. Blíží se volby a sociální demokraté se probouzejí z letargie a hned od počátku rozehrávají nekorektní hru,“ uvedla Zuzana Drhová, místopředsedkyně klubu zastupitelů za Stranu zelených.

Budoucnost Trojmezí přitom zůstává nejasná. Pražané podepsaní pod petici žádali, aby se území o rozloze 268 hektarů ponechalo pro zeleň a rekreaci Pražanů,

Město částečnou zastavěnost území připouští. Jak velkou, to má upřesnit urbanistická studie.

Není však jisté, zda tato studie bude veřejně projednávána tak, jako je to běžné u klasických změn územního plánu. „Otevírá se tak značný prostor pro investiční lobby, což ODS nepochopila,“ varuje předseda pražské ČSSD Petr Hulinský. „Mohu stoprocentně zaručit, že masivní výstavba nebude a že se nebude stavět v cenném území meandrů potoka Botiče,“ reagoval pražský radní pro územní rozvoj Martin Langmajer (ODS). Mimo jiné proto, že území nemá odpovídající dopravní infrastrukturu.

Tvrdí, že on osobně bude pro regulaci tohoto území, která by investorům svázala ruce. Připustil nicméně, že tlak investorů je obrovský. Podle velmi volného odhadu developerů jde o území, které má hodnotu 3 miliard korun.

Naproti tomu rozsáhlou zástavbu připouští Praha 10, na jejímž území Trojmezí částečně leží. „Když vidím, že na 100 hektarech zeleně Praha 10 navrhuje obytnou zástavbu, těžko mohu uvěřit. že to myslí vážně,“ tvrdí Poche. Langmajer ale LN řekl, že všechny investory, kteří na Trojmezí chtějí masivně stavět, odmítl.

Obrázek

Poslední volná plocha v okolí

Trojmezí je oblast o rozloze 268 hektarů vymezená ulicemi Záběhlická, Práčská, Mírového hnutí a K Horkám, mezi městskými částmi Prahou 10, 11 a 15. Místní obyvatelé se obávají zastavění této v jižní části města největší dosud nevyužité plochy.

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...