Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Opozice dostala nabídku usednout v krizovém štábu. Vládě teče do bot, dosud to premiér odmítal, reagoval Jurečka

Krizový štáb ministerstva vnitra. foto: Ministerstvo vnitra/Twitter

Aktualizováno
Praha - Všechny opoziční strany dostaly nabídku, aby nominovaly po jednom zástupci do Ústředního krizového štábu (ÚKŠ), sdělil šéf štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). O nabídce směřované opozici informoval na twitteru předseda lidovců Marian Jurečka. Kritizoval v té souvislosti to, že premiér Andrej Babiš (ANO) dosud jejich zapojení do štábu odmítal.
  19:02aktualizováno  21:44

ODS nabídku na vyslání zástupce do krizového štábu odmítla. Podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy by neměl možnost fakticky nic ovlivnit. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) nominovalo jako svého zástupce libereckého hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj).

Jurečka uvedl, že pomoc prostřednictvím zapojení vlastního zástupce do činnosti ÚKŠ nabízí vládě od října. „Doteď to pan premiér odmítal a dnes najednou otočil o 180 stupňů a obrací se na nás, že má zájem! Je smutné, že to dělá premiér až v situaci, kdy vládě teče do bot,“ napsal Jurečka.

Nabídku podle Jurečky obdrželi předsedové stran od ministra vnitra a šéfa krizového štábu Hamáčka, který při tom odkázal na svou předchozí dohodu s premiérem. „Nabídku dostaly všechny opoziční strany po jednom zástupci,“ sdělil Hamáček.

Předseda ODS Fiala dnes vpodvečer na twitteru informoval, že strana do štábu svého zástupce nevyšle. „Co tam fakticky ovlivníme? UKŠ má desítky členů - a o opatřeních i o kompenzacích se rozhoduje jinde,“ vysvětlil Fiala. Dodal, že nabídka podle něj přišla pozdě. Zástupce vlády zároveň vybídl, aby jednali s týmem vznikající předvolební koalice ODS, TOP 09 a lidovců.

Hnutí STAN naopak svého zástupce do ÚKŠ vyšle. „Po důkladném zvážení jsme se rozhodli, že je zodpovědné nabídku přijmout a nepolitikařit,“ uvedl předseda hnutí Vít Rakušan na twitteru. Starostové navrhnou za člena štábu libereckého hetmana Půtu. „Liberecký kraj od začátku krizi zvládá příkladně,“ zdůvodnil výběr Rakušan.

Vláda letos podruhé aktivovala ÚKŠ kvůli vývoji koronavirové epidemie 21. září. Podle statutu ÚKŠ jsou členy náměstci ministrů, předseda Správy státních hmotných rezerv, policejní prezident, generální ředitel hasičů, náčelník armádního generálního štábu, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, hlavní hygienička, ředitel Státního zdravotního ústavu, vedoucí úřadu vlády a zástupce Asociace krajů. Změny statutu jsou v pravomoci vlády.

Po jarní aktivaci štábu byli z opozičních kandidátů v ÚKŠ poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, senátor Martin Červíček (ODS) a ekonom Filip Matějka. Matějku společně nominovali Piráti a STAN, Šmuclera TOP 09, nynějšího hejtmana Královéhradeckého kraje Červíčka a Kaňkovského pak navrhly jejich strany.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat