Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Opozice: Je to amatérismus

Česko

Vládní reforma - Koalice celý den řešila požadavky rebelujících poslanců a přeběhlíků

PRAHA Při příchodu do sněmovny se včera poslanci museli prodírat davy. Odboráři totiž přišli protestovat proti projednávání reformy veřejných financí. Bylo to paradoxní: ještě při včerejším jednání totiž odboráři nemohli vědět, proti čemu konkrétně protestují. Až do pozdních hodin totiž ani většina koaličních poslanců nevěděla, jak bude reforma konkrétně vypadat.

Ve sněmovně po celý den probíhala obvyklá přestřelka mezi koalicí a opozicí. Zatímco ti první o reformě mluvili jako o nutnosti, druzí ji ostře kritizovali. I to šlo ovšem stěží. Mezitím totiž probíhala řada jednání, na kterých se teprve domlouvalo, jakým způsobem budou nastaveny daně a co vše se ještě změní.

„Je to amatérismus kombinovaný s improvizací. Bylo by to do určité míry osvěžující, kdyby to nebylo tak vážné. Jedná se o osudy milionů lidí. Takže to vnímám jako nezodpovědnost,“ kritizoval hektické změny v posledních hodinách před hlasováním šéf ČSSD Jiří Paroubek. Premiér Mirek Topolánek ale dotazy na toto téma odbýval s tím, že na reformě se pracuje dlouhé týdny a na poslední chvíli se dělají jen „kosmetické změny“.

Těmi bylo ovšem například to, jak vysoké budou daně pro jednotlivce a pro firmy. Většinu dne se zdálo, že se nakonec ODS, lidovci a zelení dohodnou na dani 12 a půl procenta pro fyzické a 19 pro právnické osoby ze superhrubé daně. Tak, jak to koaliční lídři dohodli na noční schůzce z pondělka na úterý. „Ve hře jsou ale varianty dvě,“ tvrdil ovšem vzápětí jeden z poslanců ODS, který si nepřál být jmenován.

„Buď by to bylo 13 a půl pro fyzické osoby ze superhrubé mzdy a 19 procent pro právnické osoby, anebo 19 a 19 z hrubé mzdy. Obojí od roku 2009. Ten druhý návrh je hlavně kvůli lidovcům. S devatenácti procenty šli do voleb, my bychom navíc měli rovnou daň, byť ne patnáctiprocentní,“ sdělil již citovaný poslanec. Jenže třináct a půlprocentní daň pro fyzické osoby se zase nelíbila Vlastimilu Tlustému. Zatímco rebelové z řad ODS naznačovali, že by mohli reformu podpořit, lidovci měli plno práce s Ludvíkem Hovorkou, jenž požaduje změny ve zdravotnické části. „Dokonce jsme se na klubu bavili o tom, že se na něj zkrátka vykašleme. S Melčákem a Pohankou nás beztak bude 101. Jenže to by se asi lidovcům nelíbilo a začali by se cukat všichni,“ řekl jeden z občanských demokratů.

Později už se ale začalo šířit, že i Hovorka nakonec reformu podpoří. Jenže ten později opět tvrdil, že se rozhodne až podle definitivního návrhu. I jeho slova o daních svědčí o tom, jak moc koaliční poslanci věděli, pro co mají za pár hodin hlasovat: „Jaké bych preferoval daňové sazby? To teď nebudu komentovat, tady padá spousta čísel, už ani nevím, co vše je ve hře.“

Poté, co se koaliční lídři pozdě večer dohodli na výsledné podobě návrhu reformy se už Hovorkovu reakci nepodařilo sehnat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!