Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Opozice uspořádala vlastní oslavy. A protestní akci

Česko

Jako kdyby fašisti slavili Slovenské národní povstání, odsoudil vládní oslavy bývalý premiér Mikuláš Dzurinda.

BRATISLAVA/PRAHA Spory a protesty poznamenaly oslavy dvacátého výročí pádu komunistického režimu na Slovensku. V den výročí, 17. listopadu, pořádala zvlášť oslavy vláda a zvlášť opozice. Včera se pak slovenští politici hádali o to, kdo má právo řečnit na vzpomínkovém shromáždění.

Včerejší akce v historické budově parlamentu v Bratislavě se totiž zúčastnili první polistopadový premiér Milan Číč a bývalý prezident Rudolf Schuster. Proti oběma vystoupili představitelé Křesťanskodemokratického hnutí (KDH), jedné z nejstarších polistopadových stran na Slovensku, která je momentálně v opozici. Šest jejích představitelů opustilo demonstrativně budovu těsně před tím, než měl vystoupit Číč. „Dvacet let se tu relativizuje podstata a odkaz listopadu 1989. Pro nás je nepřijatelné poslouchat projevy lidí, kteří nedokázali udělat základní reflexi toho, čím byl komunismus a jak se na něm podíleli,“ vysvětlil protest šéf strany Ján Figeľ.

Číč si protestního gesta dobře všiml. „Jsem křesťan katolík, odpouštím jim,“ řekl později novinářům člověk, který dva roky vedl komunistické ministerstvo spravedlnosti. A dodal, že nechápe, proč mu někdo něco vyčítá – on sám se prý do funkce polistopadového premiéra „nijak nehrnul“.

I úterní oslavy dvacátého výročí poznamenaly spory vlády s opozicí. Zatímco představitelé vlády pořádali hlavní akci na galavečeru v nové budově Slovenského národního divadla (SND), opozice se rozhodla připomenout si sametovou revoluci na vlastní akci v historické budově SND.

Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda přirovnal oslavy vlády v čele s bývalým komunistou Robertem Ficem k tomu, „jako kdyby fašisti slavili Slovenské národní povstání“. Dzurinda se společně s asi tisícovkou dalších lidí zúčastnil akce, kterou zorganizoval magistrát Bratislavy pro veřejnost na Hviezdoslavově náměstí. Vystoupili tam i někteří aktéři revolučních událostí z roku 1989, například bývalí vysokoškoláci Zuzana Mistríková a Filip Vagač. „Jistě si pamatujete okamžik, kdy jsme mohli přejít na druhou stranu Dunaje a společně jsme přestřihovali ostnaté dráty,“ uvedl Vagač.

Tuto událost – stříhání zátarasů na hranicích s Rakouskem – připomněli organizátoři odhalením asi čtyři metry vysokého srdce z ostnatého drátu na náměstí.

***

„Pro nás je nepřijatelné poslouchat lidi, kteří nedokázali udělat reflexi komunismu.“

Autor: