Čtvrtek 3. října 2024, svátek má Bohumil
130 let

Lidovky.cz

Opravdu jako živé!

Česko

Návrat umělých květin

Nemáte čas starat se o řezané ani hrnkové rostliny, takže u vás déle než jednu sezonu nepřežije ani kaktus? Nebo si přejete mít květinovou dekoraci někde, kde není dost světla? Bez váhání vsaďte na sušené a umělé květiny.

Čin, za který by vás ještě před lety každý rozumný florista i interiérový designér ukamenoval, je dnes naprosto v pořádku. Potvrzuje to i floristka Michaela Matějková. „Dřív jsem umělé květiny neměla, ale bylo to proto, že nevypadaly opravdově. Dnes jsou naprosto věrohodné, a tak je používám zcela běžně. Úspěch mají v komerčních prostorech, ale čím dál častěji je instalujeme i do rodinných domů a bytů. Pracovat s nimi totiž můžete naprosto stejně jako s živými květinami. Jen budete místo nože potřebovat na jejich zkrácení štípačky, protože stonky jsou často zhotoveny ze silných drátů.“

Dnešní umělé květiny jsou lehké, snadno se udržují jen vodou nebo parním čističem a díky moderním materiálům je nerozeznáte od pravých. Stačí vybrat kvalitní kousky a pak už je jen naaranžovat podle poslední módy.

Sušiny? Ano, ale netradiční Kvalitní umělá květina se pozná docela snadno. Právě díky tomu, že vypadá jako pravá. Michaela Matějková radí vzít je do ruky a zkusit i na omak, nakolik dokonale jsou udělané. Když se začnou hned v ruce rozpadat, určitě je nekupujte.

„Dobrým vodítkem je i cena. Pečlivě vyrobené umělé květiny jsou poměrně drahé, podle velikosti a množství materiálu může stát jedna i dvě stovky. Hrnkové rostliny samozřejmě ještě víc. Cena se ale vyplatí. Když si koupíte orchidej v květináči, musíte se o ni starat a časem odkvete. Za umělou sice zaplatíte mnohem víc, ale vydrží opravdu dlouho, a až vás přestane bavit, jednoduše ji obměníte,“ dodává floristka.

Kvalitní umělé květiny koupíte s jistotou v HomeArtu a Almi Décoru, ale slušný výběr nabízejí i velké obchodní domy jako IKEA a Kika a samozřejmě květinářství.

Do módy se vracejí i sušené rostliny, ovšem opět ve změněné podobě – na slaměnky od babičky můžete rovnou zapomenout. Zatímco dřív se sušily především běžně dostupné květiny, které během pár týdnů přestaly vypadat dobře a jen se na nich usazoval prach, dnes je v kurzu exotika.

„Především různé kůry, kmeny nebo kořeny, které slouží jako podklad pro další květinovou vazbu. Hodně také proutky a tyčky, včetně těch různě barvených. Moderní jsou hlavně přírodní materiály. Jednoduché bambusové aranžmá ve vysoké váze dokáže interiér neuvěřitelně pozvednout, klidně i v kombinaci s umělými květinami,“ vysvětluje Michaela Matějková.

V obou případech platí při aranžování jednoduché pravidlo: nechat vyznít jednotlivé květiny a dřeviny a seskupovat je v interiéru spíš do výrazných, dominantních struktur než do každého rohu umístit jednu malou vazbu, složenou navíc ze spousty různých drobných kvítků.

„Velké dekorace interiér oživí a upoutají na sebe pozornost,“ radí floristka. Bát se nemusíte ani dekorování zdí, které se zatím používá spíš v restauracích, ale dobře vypadá i v prostornějším rodinném domě. Kostky aranžérské hmoty se lepí přímo na zeď a do nich se pak zapichují jednotlivé rostliny. Efektně vypadají i celé kmeny. Třeba korkovník pokrytý bílými orchidejemi. Jak zakonzervovat růže Sušení nebo umělá modelace už ale nepředstavují jediný způsob zdobení trvanlivými květinami. Novinkou je možnost chemické konzervace květin. Do vybraných květů, nebo dokonce celých stromků se napustí chemický roztok, který v nich přirozeně nahradí mízu a vodu a tím je takzvaně „stabilizuje“ – ve stejném stavu pak vydrží květiny až pět a dřeviny až patnáct let.

Udržují se stejně jako umělé květiny, navlhčeným hadříkem, jen nesmějí přijít do kontaktu s vodou. Tu by totiž opět natáhly a bylo by po konzervaci.

K nám zatím stabilizované rostliny dováží jediná firma, Smeraldino, která nabízí třeba konzervované růže, orchideje, hortenzie i různé druhy trav a stromků. Velmi pravděpodobně ale bude stabilizování časem stejně oblíbené jako umělé květiny.

„Skvělé to může být třeba pro nevěsty, které si rády schovávají svatební kytice,“ dedukuje Michaela Matějková. „Když je usušíte, často zhnědnou a časem se rozpadnou, ale takhle by vydržely dlouho stejné a mohly by fungovat jako plnohodnotná dekorace interiéru.“ Pro inspiraci do dílny a garáže Toužíte-li po opravdu originální vazbě nebo dekoraci, vezměte si kromě umělých květin a přírodnin na pomoc ještě další prvky. V posledních dvou nebo třech letech se pro vazby používají i materiály, které s tradičním květinářstvím nemají nic společného – ocelová lanka, šroubky, nejrůznější roury, plastové komponenty, oblíbený je také surový beton.

„Na soutěžích je potřeba ukázat pokaždé něco nového, a tak floristé jednoduše hledají inspiraci všude. Třeba ve vlastní garáži,“ popisuje novinky Michaela Matějková. Pracovat se dá prostě s čímkoli. Květiny a přírodniny pak ve spojení s čistě industriálními prvky dokážou zjemnit třeba čisté minimalistické interiéry nebo dodat trochu života do velkých loftových prostorů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!