Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Opravují ve stylu Stalina

Česko

Jen budovatelské lípy neuspěly, nahradí je pyramidálními habry

HAVÍŘOV Tak někdejší Gottwaldova třída v Havířově nevypadala ani v padesátých letech, kdy město vznikalo. Na dnešní Hlavní třídě se lidem naskýtá netradiční pohled: Je z velké části bez stromů a stalinský bulvár je vidět naplno.

Magistrát města se rozhodl pokácet sto osmdesát lip, které ulici lemovaly od jejího vzniku. Plánovaná rekonstrukce Hlavní třídy má trvat až šest let a stát více než šedesát milionů korun. „Chceme, aby Hlavní třída prezentovala celý Havířov a také sorelu,“ prohlašuje havířovský primátor František Chobot (ČSSD).

Havířov začal vznikat jako nové město na zelené louce před třiapadesáti lety. Tehdejší budovatelé, kteří postavili Gottwaldovu třídu, zde zasadili i nyní kácené „budovatelské“ lípy. „Město si nechalo dělat na stromy odborné posudky. Lípy byly podle nich ve velmi špatném stavu,“ vysvětluje primátor, proč stromy musí dolů. Na místě 180 pokácených lip má růst 119 pyramidálních habrů. Tyto stromy prý lépe odolávají městskému prostředí, navíc díky jejich kuželovitému tvaru nebudou mít obyvatelé bydlící na Hlavní třídě věčný stín ve svých bytech.

Město se pouští také do oprav chodníků, podél kterých vzniknou cyklostezky, vyměněno bude veřejné osvětlení. Do oprav domů stojících na Hlavní třídě se pustila už na sklonku minulého roku společnost RPG byty. Ta je součástí Bakalovy společnosti ovládající Ostravskokarvinské doly a právě jí velká část domů na Hlavní třídě patří.

Domy dostávají po padesáti letech nové střechy, okna i omítky. Postupovat musí stavbaři citlivě – od začátku 90. let minulého století je centrum Havířova památkově chráněným pásmem se všemi omezeními, která k tomu patří.

Kácení lip pozorují havířovští většinou s nostalgií. „Tak dlouho jsme kolem těch stromů chodili, až jsme si jich úplně přestali všímat. Budou nám chybět, ale je to tady teď všechno světlejší,“ komentovala včera počínání dřevorubců jedna ze starších žen, které stály v hloučku a sledovaly změny na ulici. „A nasadí něco místo těch lip? Bude tady něco zeleného?“ zajímal se starší muž. „Ano, nějaké habry,“ odpovídaly dobře informované důchodkyně. Odpověď muže uklidnila. „Kdyby to nechali jen tak holé, to by dobré nebylo,“ kýval uznale hlavou.

Podle mluvčí magistrátu Jany Pondělíčkové v Havířově využije dřevo z pokácených lip místní základní umělecká škola Bohuslava Martinů na sochařské sympozium. Do konce března mají být všechny stromy na Hlavní třídě vykáceny, do dvacátého dubna pak mají zmizet i pařezy po nich.

Havířovská historička Jiřina Pavlíková říká, že ve více než padesátileté historii města byla Gottwaldova, nyní Hlavní třída vždy bulvárem, kde se pořádaly ty pro režim nejdůležitější akce, jako oslavy Prvních májů a podobných výročí. Z nevysvětlitelných důvodů však na ulici nikdy nestála žádná Gottwaldova socha, jak bylo na jiných Gottwaldových třídách v kraji i v zemi zvykem. Svým způsobem ji ovšem nahrazovala velká socha Vladimíra Iljiče Lenina na navazujícím náměstí Republiky.

Havířovští si hodně slibují od své sorely – tedy architektonického stylu ve stalinském duchu, ve kterém bylo centrum Havířova postaveno. Zaznamenávají ve městě, vyprojektovaném původně jako ubytovna pro hutníky a horníky Ostravska a Karvinska, stále více turistů, kteří pro ně neobvyklou architekturu jezdí obdivovat. „Měli jsme tady Francouze, kteří obdivovali i takové detaily, jakými jsou zábradlí nebo kliky u dveří,“ říká havířovský primátor.

Podle dlouhodobých záměrů radnice by se mělo v příštích letech Hlavní třídě ulevit v počtu projíždějících aut. Dnes je totiž tento bulvár jedním z hlavních tahů z Ostravy na Těšínsko, do Beskyd a dál na Slovensko. „Už jsme založili Sdružení pro obchvat města Havířova. Do pěti až sedmi let by doprava s centra Havířova měla být odkloněna,“ doufá primátor Chobot.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: