Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Oranžová v. modrá: 2. kolo

Česko

Ani vítězství v ukrajinských volbách nemusí proruským „modrým“ stačit k vládnutí

KYJEV Ukrajinu čekají v neděli předčasné parlamentní volby a na náměstí Nezávislosti uprostřed Kyjeva stojí zase stany, vlají vlajky, dokončuje se tribuna.

Oranžovou barvu revoluce však vystřídala modrá. Barva stoupenců revolucí před třemi lety zdánlivě poraženého premiéra Viktora Janukovyče. Janukovyč poslední dva roky stál v čele vlády, ale po ústavní krizi a dlouhých hádkách s prezidentem Viktorem Juščenkem nakonec souhlasil s předčasnými volbami. Teď se připravuje v centru Kyjeva oslavit nedělní vítězství své Strany regionů. Nebo protestovat proti zfalšovaným volbám.

Ve středu náměstí si postavili stoupenci Strany regionů ležení – obehnané ostnatými dráty, zátarasy. Vládne tu nervózní atmosféra. „Vybudovali jsme tu pódium pro naše předvolební shromáždění,“ říká novinářům Igor Gololev, který stojí v čele štábu modrého stanového městečka. „Ale v pátek, až skončí volební kampaň, odsud neodejdeme. Budeme tu tak dlouho, dokud nebudou vyhlášeny spravedlivé výsledky voleb.“ A modří slibují, že do ulic půjdou miliony jejich přívrženců.

Ti, kteří stanují v Kyjevě, to nedělají zadarmo. „Zaplatili. Kolik? To neřeknu,“ říká jeden z obyvatel Janukovyčova městečka, který se představuje jako Andrej z Doněcka. „Myslíte Cestovní kancléř Achmetov?“ říká se smíchem jeden z mladých Kyjevanů, popíjející pod zlátnoucími kaštany pivo, když se ptám kudy k „modrým“. Rinat Achmetov je huťařský oligarcha z východoukrajinského Doněcka, hlavní sponzor Strany regionů.

O možnost oslavit výsledky voleb na náměstí Nezávislosti nebo, jak se tady v Kyjevě říká, „na majdanu“, požádaly všechny tři největší strany. Ale zatímco Blok Julie Tymošenkové (BJUT) a Naše Ukrajina prezidenta Viktora Juščenka čekaly, zda dostanou povolení, Strana regionů před několika dny náměstí rovnou obsadila.

Obsazení hlavního náměstí v centru Kyjeva stoupenci premiéra Janukovyče nezůstalo bez odezvy. Na nedalekém Sofijském náměstí vyrostly stany stoupenců bývalé „oranžové“ premiérky Julie Tymošenkové. Také její BJUT chystá pouliční protesty, pokud budou volby zfalšovány.

Stoupenci prezidenta Viktora Juščenka pod vlajkou Naší Ukrajiny, jediné strany, která se ještě drží oranžové symboliky, si také vybudovali centrum poblíž – na Evropském náměstí.

Nebýt stanových městeček a pódií, člověk by mohl zapochybovat, že se vůbec nějaké volby budou v neděli konat. Předvolební plakáty se ztrácejí mezi reklamou, na ulicích, dříve plných stranických aktivistů, za celý večer nikoho nepotkáte. S výjimkou tří mladíků, kteří před stanicí metra postávají s televizory, na nichž jde reklama na stranu exprezidenta Leonida Kučmy, na zádech. Strany, která nemá šanci překročit tříprocentní práh pro vstup do parlamentu.

Místní jsou bez výjimky otrávení a znechucení třemi porevolučními roky, které se změnily v sérii politických krizí a skandálů. „Volit nepůjdu,“ říká 23letá učitelka Natalie Rubelskaja, která před třemi lety probděla mnoho nocí na demonstracích „oranžové“ revoluce. „Z dnešní politiky je mi zle,“ dodává.

„Ztratili jsme tři roky,“ přiznává i prezident Viktor Juščenko. A tvrdí, že když Naše Ukrajina spolu s Blokem Julie Tymošenkové získají v parlamentu většinu, Ukrajina bude opět oranžová.

***

Kdo může vyhrát

Strana regionů premiéra Janukovyče není proti vstupu do EU, ale chce i těsné vztahy s Ruskem a ruštinu jako druhý státní jazyk. Nechce do NATO. Může mít 25–30 procent hlasů.

Blok Julie Tymošenkové, populistická strana bývalé premiérky slibuje sociální výhody i tržní reformy. Je pro vstup do EU, ale ne do NATO. Může mít 18–26 procent hlasů.

Naše Ukrajina je pragmatické, prozápadní uskupení kolem prezidenta Viktora Juščenka. Slibuje liberální reformy a vstup do EU a NATO. Mohlo by získat 12–15 procent.

lup

O autorovi| Luboš Palata, zvláštní zpravodaj LN na Ukrajině

Autor: