Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Orbán pískal, Fico tancoval

Česko

Maďarsko-slovenská bitva o občanství - Budapešť dá Maďarům pasy, Bratislava jim vezme občanství

Na maďarskou novelu zákona o dvojím občanství odpověděl bleskově slovenský parlament: umožnil odebírat občanství slovenským Maďarům.

BUDAPEŠŤ/BRATISLAVA Tři sta čtyřicet čtyři pro v Budapešti, tři proti, pět se zdrželo hlasování. Devadesát ze sto patnácti pro v Bratislavě, sedm proti, sedmnáct se zdrželo, jeden nehlasoval. Podunajskou nížinou se včera prohnal démon nacionalismu a Slovensko z tohoto běsnění vychází přece jen lépe.

Proti novele zákona vládnoucí strany Fidesz o občanství, nabízející dvojí občanství několika milionům Maďarů v zahraničí, se v Budapešti dokázala postavit jen hrstka poslanců v čele s bývalým premiérem Ferencem Gyurcsánym. Za zákon nehlasoval ani šéf ultrapravicového Jobbiku Gábor Vona. Ten však jenom omylem, protože se nestihl vrátit na hlasování z rozhovoru pro jednu maďarskou rozhlasovou stanici.

V Bratislavě, kde Ficova vláda přichystala odvetu v podobě odebírání občanství v případě, že se občan Slovenska rozhodne přijmout i občanství jiného státu, se proti postavila alespoň jedna „slovenská“ opoziční strana.

Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKÚ) expremiéra Mikuláše Dzurindy pro zákon jako celek nehlasovala a vysloužila si tak od premiéra Roberta Fica obvinění ze zrady národních zájmů. „SDKÚ je schopna obětovat cokoli, i slovenský národ,“ prohlásil Fico. Dzurinda, který sice nešetřil kritikou designovaného maďarského premiéra Viktora Orbána, upozornil na to, že slovenská protiakce je naprosto nepromyšlená. „Konstrukcí, s níž přichází vláda, vyháníme občany Slovenské republiky ze svých řad kvůli nesmyslnému postoji Viktora Orbána,“ prohlásil Dzurinda. „Nemůžeme přece tancovat, jak Orbán píská.“ V tomto postoji podporují Dzurindu mnozí slovenští odborníci.

Například Grigorij Mesežnikov, ředitel Institutu pro výzkum veřejných otázek, pro LN uvedl, že Ficova novela uměle vytvoří na území Slovenska „velkou komunitu cizinců“, což nepodpoří, ale naopak oslabí Slovensko jako stát. Dzurinda i proto tvrdí, že když se po volbách jeho strana dostane k moci, slovenský zákon o odnímání občanství zruší.

Bude to však mít těžké, protože Fica s jeho nacionalistickou koalicí včera jednoznačně podpořilo i opoziční Křesťanskodemokratické hnutí.

Sám Fico i Ján Slota včerejší zasedání využili k spílání a vyhrožování Maďarům. „My se musíme jednoduše bránit. To máme jen přihlížet, jak se někdo chystá vytvořit enklávu vlastních občanů na území Slovenska, jak někdo posiluje maďarskou identitu na území Slovenské republiky?!“ uvedl Fico.

Slota šel ještě dál a v podstatě přiznal, že vidí možnost odebrání občanství slovenským Maďarům jako první krok k jejich vyhnání ze Slovenska. „Kdo chce kam, pomozme mu tam. Kdo nechce žít na Slovensku v přátelském svazu s majoritním národem, tak ať jde za Dunaj,“ prohlásil Slota. Současně dodal, že v případě „nedodržování slovenských zákonů“ nebude problém Maďary bez slovenského občanství ze země vyhostit jako „cizí státní příslušníky“.

Osamocené Slovensko V opačném, protislovenském gardu se neslo včerejší jednání maďarského parlamentu. Oproti nervózním politikům slovenské koalice však maďarští politici hovořili o Slovensku z pozice pohrdavého přezírání. „Maďarsko se s každým pokusilo a pokouší o porozumění. Země, s níž to nejde, nemůže očekávat, že se kvůli ní vzdáme svých nejpřirozenějších práv,“ prohlásil Zsolt Semjén, předseda Křesťansko lidové strany, které se do parlamentu dostala v koalici s Fideszem premiéra Viktora Orbána.

Nový šéf maďarské diplomacie János Martonyi se zase pokoušel vylíčit, že Slováci zbytečně panikaří. „Možnost získání maďarského občanství pro Maďary žijící v sousedních zemích na základě individuálních žádostí neznamená žádné bezpečnostní riziko,“ prohlásil. Martonyimu se podařil husarský kousek, když dokázal Slovensko izolovat - proti záměrům Budapešti se také díky němu otevřeně nepostavilo ani Srbsko, Ukrajina, a dokonce ani Rumunsko, kde žijí dva miliony Maďarů.

***

ZÁKON A TREST Maďarský krok... * Včera ráno nejdřív schválil maďarský parlament novelu zákona, která má umožnit získání občanství i Maďarům žijícím v zahraničí. * Návrh pochází z dílny strany Fidesz nového premiéra Viktora Orbána, která se stala jasným vítězem nedávných parlamentních voleb. * Pro zákon zdvihlo ruku 344 maďarských poslanců, tři byli proti a pět se jich zdrželo. V praxi má být aplikován od ledna 2011. * K získání občanství podle nového zákona postačí, pokud má žadatel maďarské předky a mluví maďarsky. Schválená úprava ovšem automaticky nezaručuje i volební právo v Maďarsku. * Nárok na občanství tak teoreticky mohou mít asi čtyři miliony Maďarů žijících v zahraničí, především v Rumunsku a na Slovensku.

... slovenská reakce * Hned včera v podvečer přišla Bratislava s odpovědí. Slovenský parlament schválil novelu zákona o občanství, kterou připravila vláda v čele s premiérem Robertem Ficem. * Pro slovenský zákon zdvihlo ruku 90 z celkem 150 poslanců, sedm bylo proti. Zástupci „maďarských“ stran SMK a Most-Híd hlasování bojkotovali, SDKÚ expremiéra Dzurindy se zdržela. * Občanství za občanství, dá se ve zkratce shrnout obsah novely. Kdo dobrovolně požádá o občanství jiného státu, ztratí totiž občanství slovenské (s výjimkou svateb a podobných případů). Zároveň se ztrátou slovenského občanství přijde i o možnost pracovat ve státním sektoru - týkat se to tedy může poslanců, hasičů či policistů. * Pokutu ve výši 3319 eur (v přepočtu asi 85 000 korun ) bude muset zaplatit každý, kdo takto o slovenské občanství přijde a nenahlásí to úřadům.

Autor:

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč