Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Orbánovi dali Maďaři absolutní moc nad zemí

Česko

BUDAPEŠŤ (od zvláštního zpravodaje LN v Maďarsku) Před dvanácti roky, kdy stál na podobném budapešťském pódiu a slavil vítězství ve volbách, byl Viktor Orbán pětatřicetiletý mladík, nejmladší premiér v celé Evropě. Včera, už s trochou šedivých vlasů, však slavil největší vítězství svého života. V druhém kole maďarských parlamentních voleb získali kandidáti jeho pravicového Fideszu téměř všechny zbývající jednomandátové obvody, a Fidesz tak bude mít v parlamentu ústavní dvoutřetinovou většinu poslanců. „Takových vítězství, jakých jsme my dosáhli ve volbách, se dosahovalo dříve jenom v revolucích,“ děkoval včera v noci Orbán desítkám tisíc nadšených příznivců Fideszu. Ti se už od odpoledne shromažďovali na nejznámějším budapešťském náměstí Vörösmarty tér, od něhož začíná známá nákupní třída Váci. Nadšených lidí, především mladých Budapešťanů, však bylo tolik, že zaplnili i ulice kolem náměstí.

Když přišel Orbán kolem deváté hodiny večer na pódium, nemohl kvůli stále pokračujícímu potlesku několik minut promluvit. „Útok na vrchol se vydařil, Fidesz získal 68 procent poslaneckých mandátů,“ uvedl staronový premiér, který svým příznivcům slíbil, že obnoví sílu a prosperitu Maďarska.

Pokračování na straně 7

Maďarské volby - Fidesz potvrdil vítězství z prvního kola a získal v parlamentu dvoutřetinovou většinu

Dokončení ze strany 1

„Starý systém vůdců zneužívajících své moci byl nahrazen systémem národní jednoty,“ prohlásil nový premiér a především zahraničním novinářům neušlo, že se obrátil k „Maďarům v Maďarsku i za jeho hranicemi“. „Plnoprávnou součástí systému národní spolupráce jsou samozřejmě i Maďaři za hranicemi,“ řekl Orbán. A především na Slovensku asi neušel pozornosti velký transparent, který roztáhli maďarští příznivci Fideszu z jižního Slovenska, jemuž se maďarsky říká Felvidék. „Viktore, Felvidék ti důvěřuje.“ A v Rumunsku zase zaznamenali, že na závěr shromáždění se hrála nejen maďarská, ale i sikulská hymna, která je neoficiální národní písní rumunských Maďarů.

To však byly jen vedlejší tóny velkolepé oslavy, která pro většinu mladých Maďarů na náměstí uzavírala konec nenáviděné osmileté éry panování bývalých komunistů. „Konečně budeme mít vládu, za kterou se nebudeme muset stydět. Kdo se měl pořád na ty naše staré komunisty dívat. Vždyť to byla ostuda,“ říkal nadšeně mladík oblečený do oranžového trička s nápisem Fidesz. „Ano, věříme, že Viktor Orbán dokáže tuto zemi dostat z krize, že budeme moci zase normálně žít, že budeme moci být na Maďarsko zase hrdí,“ smál se mladý pár, který na oslavu přišel i s pětiletou dcerou. „Chceme, aby si ten den zapamatovala, protože je to velký den pro Maďarsko,“ říkali nadšeně. Politici po půl desáté odešli, vystřídala je kapela střídavě hrající světové a maďarské hity a celé náměstí tančí. Jak ale horký dubnový den začíná chladnout ve studenou jarní noc, mizí poměrně rychle i lidé jak z náměstí, tak z pasáže nad ním, kde slaví vedení Fideszu. Nic zadarmo se tu neprodává, pivo stojí přes padesát korun a i v metru, kterým rozjaření Orbánovi příznivci odjíždějí po několika protancovaných hodinách domů, stojí revizoři, kteří nemilosrdně vyžadují lístky. Symbolický začátek nového Orbánova Maďarska, v kterém už nic nebude moci být zadarmo.

Jobbik dokázal porazit Fidesz Přes obrovský včerejší úspěch však Orbán nevyhrál všude. V několika budapešťských obvodech uspěli socialisté, kterým nahrál především celkový malý zájem voličů - volilo se totiž pouze v třetině Maďarska, ve zbytku bylo rozhodnuto už v prvním kole.

Pozorovatelé si také všimli, že především v chudém východním Maďarsku získal Jobbik velkou sílu. Jeden z nejzajímavějších soubojů nedělního hlasování se odehrával právě tam, daleko od Budapešti, v městečku Edeleny na severovýchodě Maďarska, kde žije velká romská komunita. Souboj tak důležitý, že sám Viktor Orbán neváhal a před závěrem volební kampaně tam osobně přijel přesvědčovat voliče. Proti sobě tak přitom v druhém kole bojovali dva členové Fideszu, v případě dlouholetého místního starosty Oskára Molnára však jde o člena bývalého.

Z Fideszu byl Molnár vyloučen poté, co před časem veřejně prohlásil, že místní Romky v těhotenství úmyslně poškozují své plody, aby potom dostaly od státu vyšší sociální příspěvky. Toto xenofobní prohlášení získalo velkou publicitu jak v Maďarsku, tak ve světě a Fideszu, který by kvůli němu začal být spojován s neonacistickým Jobbikem, nezbývalo, než se Molnára zbavit. A aby Orbán ukázal svoji jasnou odlišnost, stal se kandidátem Fideszu místní lékař libanonského původu Pierre Daher. Ten v prvním kole zvítězil, ale ne přesvědčivě. Jeho šance na celkové vítězství se však snížily, když ze třetího místa odstoupil v Molnárův prospěch kandidát Jobbiku. „Proklatější a složitější situaci, která tady vznikla, by nedokázal vymyslet ani nejlepší dramatik,“ nechal se slyšet budoucí premiér. Měl pravdu, kandidát Fideszu Daher prohrál a Molnár se s podporou Jobbiku stal jediným „bezpartijním“ poslancem parlamentu a maďarská krajní pravice tak ukázala Orbánovi svoji sílu.

Výsledky Většina pro Fidesz Podle výsledků, které včera v noci oznámila národní volební komise, bude mít konzervativní Fidesz v maďarském parlamentu ústavní dvoutřetinovou většinu. Fidesz by měl mít 262 křesel z 386členného parlamentu. K tomu, aby dosáhl dvoutřetinové většiny, mu stačilo 258 křesel. Dosud vládní socialisté by měli získat pouze 59 křesel. Extremistický Jobbik 47 křesel. Ekologická formace Je možná jiná politika (LMP) 16 křesel. Parlament doplní další dva poslanci - jeden nezávislý a jeden podporovaný třemi různými stranami včetně vítězného Fideszu.

Autor: