Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Orbánovo narození, státní svátek

Česko

Recesistický návrh opozičních socialistů upozorňuje na mocenské praktiky vládnoucího Fideszu

Maďarsko podle Orbána – Některé kroky nové maďarské vlády vyvolávají jak obavy, tak i posměch

BUDAPEŠŤ/PRAHA Pokud bude přijat návrh zákona, který je v maďarském parlamentu zaregistrován pod pořadovým číslem T/589, stanou se narozeniny premiéra Viktora Orbána novým státním svátkem.

Předpokládá to „Návrh zákona o vyjádření lásky, věrnosti a díků osobě ztělesňující Systém národní spolupráce“. Současně se zavedením nového státního svátku má být uzákoněna povinnost vyvěsit Orbánovy portréty ve všech státních budovách. Porušení zákona má být trestáno pěti roky vězení.

Zákon však zřejmě neprojde. Navrhuje ho totiž opoziční socialistická strana – jako recesi. I když v dnešním Maďarsku si člověk nemůže být jistý, co je především ze strany Orbánova vládního Fideszu míněno vážně a co je ironie.

Protože jako stejně špatný vtip působí i vládní oznámení, které zákonem nechal Fideszem ovládaný parlament vyvěsit na všech vládních budovách po celém Maďarsku. V prohlášení s heslem Nechť je mír svoboda a porozumění, připomínajícím dobu totality, se konstatuje, že dubnové volby, v nichž Orbán vyhrál, znamenaly zásadní zlom v novodobých dějinách státu.

Na plakátu, který musí mít minimální rozměry padesát krát sedmdesát centimetrů, se tvrdí, že zisk dvoutřetinové většiny v parlamentu byl novou revolucí. „Po šestačtyřiceti letech okupace a diktatury a dvou desetiletích chaosu si Maďaři vydobyli právo na sebeurčení... svrhli starý politický pořádek a založili nový – Systém národní spolupráce,“ píše se v dokumentu, který má už týden viset na všech veřejných budovách v Maďarsku.

Hungarista Ivan Drábek uvádí, že premiér Orbán už několikrát označil prohlášení za „historický dokument“, který by se měl stát základem budoucí nové ústavy.

Prohlášení tvrdě kritizovaly opoziční strany včetně liberální ekologické strany Politika může být jiná. A socialisté se odhodlali přímo k již zmíněné „zákonné parodii“. „Se žertováním, které připomíná nejstrašnější období padesátých let, začala vláda,“ uvedl pro deník Népszabadság Csaba Molnár, který jako poslanec postkomunistických socialistů o tom něco ví.

Média v rukou vlády Zatímco v případě prohlášení Fideszu o „příchodu nové doby“ jde o slovní úlet, nový mediální zákon je přímým útokem na podstatu „veřejnoprávnosti“ televize, rozhlasu či národní tiskové agentury. V některých ohledech se podobá kritizovanému mediálnímu zákonu, který před časem prosadil na Slovensku dnes už expremiér Robert Fico. A to včetně nejkritizovanějšího paragrafu o „právu na odpověď“. Sdělovací prostředek může mít stokrát pravdu, k tomu, aby musel otisknout odpověď, stačí, že se dotyčná osoba cítila materiálem dotčena.

Mediální zákon však obsahuje ještě daleko nebezpečnější a proti k vládě kritickým médiím hrozivě lehce použitelné paragrafy. Veřejnoprávní média se „musí starat o rozvíjení národní identity a posilování národní soudržnosti“. Všechna média, včetně internetových, „musí odpovídajícím způsobem informovat o záležitostech důležitých pro občany Maďarské republiky a maďarského národa.“

Veřejnoprávní média budou pod přímým vlivem premiéra, který bude osobně vybírat šéfa mocného mediálního úřadu, jenž navíc získá neuvěřitelně dlouhý mandát – na devět let. Nový mediální zákon i další kroky vlády budí značné obavy. Týdeník The Economist konstatoval, že Maďarsko se v míře omezení svobody posouvá ze střední Evropy do postsovětského světa.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!