Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Orbánovo triumfální vítězství

Česko

Maďarské volby - Fidesz potvrdil vítězství z prvního kola a získal v parlamentu dvoutřetinovou většinu

Druhé kolo voleb příliš voličů nepřilákalo. Volilo se jen ve třetině Maďarska a volby měly již dopředu jasného vítěze.

BUDAPEŠŤ Je neděle po poledni a v Budapešti je jak po vymření. Jako by ani nebyly volby. Pro dvě třetiny Maďarů však skutečně nejsou. Na rozdíl od všech předchozích voleb, kdy se o obsazení jednomandátových většinových obvodů rozhodovalo až v druhém kole, v těchto volbách díky drtivé převaze pravicového opozičního Fideszu bylo ve dvou třetinách z více než sto padesáti většinových obvodů rozhodnuto už před dvěma týdny v prvním kole. Samozřejmě že všechny, tedy stovku většinových mandátů získal Fidesz.

Straně už jasného staronového maďarského premiéra Viktora Orbána se nakonec podařilo podle očekávání přesvědčit voliče i v druhém kole. Fidesz získal dvoutřetinovou ústavní většinu v parlamentu, a může si tak se zemí dělat, doslova co bude chtít.

Jedním z míst, kde před včerejškem ještě nebylo jasno, byl třináctý budapešťský obvod. „Je to z jedné poloviny taková dělnická čtvrť, ale také je to místo, kde po židovském městě v okolí synagogy žije nejvíce budapešťských Židů,“ vysvětloval mi specifika tohoto místa jeden můj budapešťský známý. To, vyloženo pro nezasvěcené, znamenalo ideální kombinace pro podporu minulé vládní koalice, složené ze socialistů a liberálů. V tomto obvodě se i proto už třikrát po sobě stal poslancem socialista Tibor Szanyi -a určitou naději měl i nyní v druhém kole, protože kandidát Fideszu Péter Szálay ho předstihl jen asi o dvě stě hlasů. Ve škole v ulici Miklóse Radnótiho, kde bylo hned několik hlasovacích místností, to však na žádné drama nevypadalo.

„Je tu určitě méně lidí, než bylo v prvním kole, to rozhodně,“ říká jedna starší paní, která, jak dodává, volila socialistu. „Minule jsem volil liberály, ale teď jsem dal hlas Fideszu. Ať ukážou, co dokážou, když budou mít všechno v rukách. Třeba to téhle zemi, která je skutečně na kolenou, pomůže,“ říká čtyřicátník, který přišel volit i s malým synem.

Souboj na východě Jeden z nejzajímavějších soubojů se odehrával daleko od Budapešti, v městečku Edelény na severovýchodě Maďarska, kde žije velká romská komunita. Souboj tak důležitý, že sám Viktor Orbán neváhal a před závěrem volební kampaně tam osobně přijel přesvědčovat voliče. Proti sobě tak přitom v druhém kole bojovali dva členové Fideszu, v případě dlouholetého místního starosty Oskára Molnára však jde o člena bývalého.

Z Fideszu byl Molnár vyloučen poté, co před časem veřejně prohlásil, že místní Romky v těhotenství úmyslně poškozují své plody, aby potom dostaly od státu vyšší sociální příspěvky. Toto xenofobní prohlášení získalo velkou publicitu jak v Maďarsku, tak ve světě a Fidesz by kvůli tomu začal být spojován s neonacistickým Jobbikem, třetí nejsilnější stranou v novém parlamentu. Nezbývalo, než se Molnára zbavit. A aby Orbán ukázal svoji jasnou odlišnost, stal se kandidátem Fideszu místní lékař libanonského původu Pierre Daher. Ten v prvním kole zvítězil, ale zdaleka ne přesvědčivě. Jeho šance na celkové vítězství se však snížily, když ze třetího místa odstoupil ve prospěch Molnára kandidát Jobbiku. Voliči extrémní pravice pak nakonec přešli na Molnárovu stranu a kandidát Fideszu pro Orbána potupně prohrál. „Proklatější a složitější situaci, která tady vznikla, by nedokázal vymyslet ani nejlepší dramatik,“ nechal se slyšet budoucí premiér.

Ale tyto a několik podobných situací byly pouze drobné skvrny na jinak oslnivém vítězství konzervativního Fideszu. Orbán každopádně sliboval, že od pondělka čeká Maďary jiné Maďarsko. Maďarsko, které, slovy klasika, přestane být konečně nejsmutnějším barákem ve střední Evropě.

***

Výsledky

Většina pro Fidesz Konzervativní Fidesz bude mít v maďarském parlamentu ústavní dvoutřetinovou většinu. Fidesz by měl mít 262 křesel z 386 členného parlamentu. K tomu, aby dosáhl dvoutřetinové většiny, mu stačilo 258 křesel. Dosud vládní socialisté by měli získat 59 křesel. Extremistický Jobbik 47 křesel.

O autorovi| Luboš Palata, zvláštní zpravodaj LN v Maďarsku

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...