Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orco splatí dluhopisy do 10 let

Česko

Více než roční ochrana developera před věřiteli skončila, pařížský soud schválil záchranný plán firmy

PRAHA/PAŘÍŽ Jeden z největších středoevropských developerů společnost Orco učinila významný krok směrem ke své záchraně. Získala totiž souhlas pařížského soudu s odkladem splatnosti dluhopisů v průměru o pět let.

Zároveň včera Orco vystoupilo z režimu soudní ochrany před věřiteli, ve kterém bylo od loňského března. Akcie developera na včerejší vývoj událostí reagovaly růstem a Orco tak jako jediný titul na pražské burze zvýšilo svoji hodnotu.

„Právě schválený záchranný plán nám poskytuje možnost velmi rychle obnovit projekty ve střední Evropě,“ uvedl v tiskové zprávě Jean Francois Ott, zakladatel a generální ředitel Orka. Podle Otta má na včerejším úspěchu velkou zásluhu právě více než rok trvající ochrana před věřiteli. Ta totiž developerovi nabídla dostatek klidu a času na finanční stabilizaci celé skupiny a nastartování restrukturalizace firmy. „Je to důležitá zpráva. Výrazně zesílila šance na to, že se společnost vyhne likvidaci,“ řekl Patrick Vyroubal, analytik makléřské firmy Atlantik FT. Ten za klíčový bod záchranného plánu považuje prodloužení splatnosti dluhopisů.

Během následujících deseti let by tak podle nového plánu mělo Orco za již vydané dluhopisy zaplatit maximálně 614,2 milionu eur.

Právě restrukturalizace dluhu totiž byla v minulosti kamenem úrazu při vyjednávání s věřiteli. Ti v minulosti odmítli hned několik návrhů řešení, se kterým přišel management Orka. Souhlas pařížského soudu s prodloužením splatnosti dluhopisů v průměru ze tří na osm let je proto pro vedení firmy důležitým krokem ke stabilizaci.

„Tento odklad splátek sice firmě výrazně pomůže s její likviditou a poskytne jí čas na restrukturalizaci, ale kvůli vysoké zadluženosti ještě Orco nemá vyhráno,“ upozornil Vyroubal. Developer totiž dluží celkem 1,5 miliardy eur. Tato částka přitom představuje zhruba 84 procent hodnoty portfolia Orka v cenách z konce loňského roku.

„Aby se udrželo při životě, musí Orco snížit náklady na provozní úrovni a úspěšně zavést restrukturalizační plán,“ zdůraznil Vyroubal. Soudním administrátorem, který bude dohlížet na uskutečnění záchranného plánu, byl včera jmenován Laurent Le Guernevé. „Schválený záchranný plán poskytuje všem věřitelům, akcionářům i zaměstnancům firmy vyvážené řešení,“ uvedl Le Guernevé.

Restrukturalizační plán Orka je rozdělen do tří částí. V první fázi, která má skončit v roce 2013, má firma dokončit rozpracované projekty, prodat část svého portfolia a investovat volné prostředky do dalšího rozvoje.

V druhé části, tedy mezi lety 2014 až 2016, developer plánuje pokračovat v rozvoji projektů započatých v první fázi. Zároveň plánuje prodat až deset procent portfolia vytvořeného v letech 2010 až 2013. Bude se také snažit nakoupit další pozemky pro budoucí projekty a začne rozpracovávat strategický projekt v Praze-Bubnech.

Ve finální fázi, tedy do konce roku 2020, chce Orco prodat část svých projektů vybudovaných v předchozích dvou fázích a dokončit projekt v Bubnech. Tam má vyrůst rozsáhlý komplex kanceláří, bytů a obchodů. Celková hodnota tohoto projektu se odhaduje na desítky miliard korun.

Včerejším rozhodnutím soudu tak zřejmě skončila bouřlivější část boje o další směřování Orka. Během něho došlo k několika pokusům o odvolání vedení firmy. Aby se firma ubránila opakovaným pokusům o změnu managementu, provedlo letos v dubnu hned trojité navýšení základního kapitálu, a to v celkové hodnotě 16,2 milionu eur.

Na uklidnění situace kolem Orka včera reagovaly i akcie firmy na pražské burze. Ty ihned po oznámení rozhodnutí soudu posílily o více než 11 procent až na 185 korun za akcii. Ke konci dne sice Orco část svých zisků umazalo, přesto se s růstem o sedm procent stalo jediným titulem na pražské burze, který se vyhnul propadu.

***

Je to důležitá zpráva. Výrazně zesílila šance na to, že se společnost vyhne likvidaci.

Odklad splátek firmě pomůže s její likviditou, ale kvůli vysoké zadluženosti ještě Orco nemá vyhráno

Obrázek

Graf

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!