Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oslava za volantem veteránu

Česko

Historie společnosti Toyota se začala psát v roce 1918, nicméně první automobil (typ AA) sjel z výrobních linek až v roce 1936. Při této příležitosti zapůjčil český importér, společnost Toyota Motor Czech, redakci LN zajímavý veterán: Toyotu Corona z roku 1969.

Jistě není bez zajímavosti, že tento model byl prvním japonským vozem, který společnost Motokov dovezla do tehdejšího Československa. Tehdy se corona prodávala za cenu 110 000 korun, což byl přibližně dvojnásobek částky požadované za Škodu 110.

Jak se ale s tímto automobilem se zážehovým čtyřválcem o objemu 1,5 litru a pohonem zadních kol jezdí v současnosti?

Corona má výkon 82 koní, což při hmotnosti 950 kg znamená výkonovou hmotnost 11,6 kg/k. Jen pro srovnání: nová Fabia 1,4 16V má tuto hodnotu 12,3 kg/k. Právě motor dodává vozu příjemnou dynamiku, zejména potom oceníte jeho sílu ve středních otáčkách. I na dnešní poměry byl čtyřválec velmi tichý a příjemně se s ním spolupracovalo. Určitou chvíli si bylo potřeba zvykat na přesnost řazení čtyřstupňové převodovky.

Automobil se velmi příjemně řídí. Podvozek je na dnešní poměry velmi měkký, řízení má vůli a při stání jde poměrně ztuha. Také na brzdy je potřeba vyvinout větší sílu než u moderních vozů. Nicméně brzdné schopnosti jsou i díky kotoučovým brzdám vpředu překvapivé. V době jejího vzniku zdaleka nebyl samozřejmostí například oboustranný klíček nebo automatický sytič - obojí corona měla.

Do Československa se v rámci výměnného obchodu za traktory Zetor dovezlo celkem 400 vozů Corona, z nichž byla jen část určena pro takzvaný volný prodej. Už v roce 1971 založila skupina fanoušků tohoto vozu klub. Z předchozích zkušeností s vlastněním automobilu si mnoho z nich nakoupilo současně s vozem také celou řadu náhradních dílů. Nicméně toyoty se ukázaly jako velmi spolehlivé, a tak většina z nich zůstala nepoužita.

To ostatně dokazuje také příběh „testovaného“ vozu, který zástupce importéra objevil na Ostravsku včetně kompletní sady náhradních dílů.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ S AJ (35-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Mohlo by vás zajímat