Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Osm cest k diplomu lékaře

Česko

Lékařské fakulty mají rozdílnou obtížnost přijímacích zkoušek. Obecně platí: kam se snadněji dostanete, tam vás čekají větší nástrahy v prvních ročnících.

Pokud si chce absolvent střední školy splnit v Česku svůj sen stát se lékařem, má k tomu v současnosti příležitost hned na osmi vysokých školách či jejich fakultách. Ať již vystuduje kteroukoliv z nich, získá titul doktora medicíny – tedy MUDr. – a stane se lékařem. Přesto existují mezi jednotlivými školami často i významné rozdíly.

Pro případné uchazeče bude zřejmě nejdůležitější rozdíl v tom, jak je obtížné dostat se na vybranou školu. Pokud bychom brali do úvahy pouze poslední dostupná data (tedy z přijímacího řízení pro akademický rok 2007/2008) o poměru přihlášených a přijatých, bylo by nejvýhodnější hlásit se na 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Naopak nejobtížnější je podle stejných kritérií dostat se na 2. lékařskou fakultu UK. Zatímco na první z jmenovaných bylo v uvedeném roce přijato 30 procent ze všech uchazečů, na 2. LF UK se dostalo jen 13 procent přihlášených. Ostatní školy vykazují úspěšnost uchazečů mezi 21 a 29 procenty. Rozdíl je už v přijímacích zkouškách Vyvozovat z těchto čísel, že nejjednodušší cestou k lékařskému diplomu je podat si přihlášku na 1. lékařskou fakultu UK, by však bylo přinejmenším zavádějící. Obecně totiž platí pravidlo, že škola, která má „nejměkčí“ kritéria pro přijetí, má zpravidla největší odpad studentů v prvních ročnících.

Jinými slovy: pokud projdete náročným sítem přijímaček a dostanete se mezi oněch několik málo procent vyvolených, máte podstatně vyšší šanci, že vybranou vysokou školu už úspěšně dostudujete.

„Náš záměr je, aby ti, kteří úspěšně projdou přijímačkami, školu pokud možno i dokončili. Některé školy se snaží přijmout co největší počet uchazečů a teprve v průběhu prvního ročníku si z nich vlastně vyberou. U nás je to naopak,“ popsal strategii své školy před letošními přijímacími zkouškami proděkan 2. lékařské fakulty UK Martin Vízek.

V čem se tedy přijímací zkoušky na jednotlivé „lékařské školy“ liší? Náročnější z nich například vybírají z uchazečů, kteří úspěšně absolvovali písemné testy, i na základě ústních pohovorů, které mají prověřit motivaci budoucího studenta a jeho schopnosti prezentovat své názory. Obtížnost přijímaček může ztěžovat například také test ze všeobecných studijních předpokladů, který bude navíc v písemné části, a podobně.

Běžnou taktikou uchazečů o studium medicíny je podat si přihlášky na více škol. Není přitom výjimečné hlásit se na všech osm.

Uchazeči, kteří byli úspěšní na více školách, si potom mohou vybrat školu, která jim je svým pojetím výuky bližší, případně zohlednit vzdálenost od místa bydliště či reference absolventů.

Jistou nevýhodou tohoto rozšířeného postupu je skutečnost, že za každou podanou přihlášku je nutné zaplatit poplatek obvykle ve výši několika stovek korun. Výjimkou je pouze Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové, kde se při podání přihlášky na příští akademický rok u oborů, jako je vojenské všeobecné lékařství, vojenské zubní lékařství nebo vojenská farmacie, poplatek nevyžaduje.

Zubaři už nedostávají titul MUDr.

Pokud se někdo z uchazečů rozhodne pro dráhu zubaře, musí si od akademického roku 2004/2005 zvolit nový pětiletý studijní obor zubní lékařství. Ten nahradil dosavadní šestiletý obor stomatologie, vyučovaný na lékařských fakultách, jehož absolventi získávali rovněž titul MUDr. Nově vystudovaní stomatologové jsou nositeli titulu MDDr. (medicinae dentium doctor).

Zubní lékařství se v současnosti v Praze studuje pouze na 1. lékařské fakultě UK. Dále je možné tento obor vystudovat ještě na lékařských fakultách UK v Hradci Králové a v Plzni, na lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a na lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Úspěšnost uchazečů o zubařské obory je přitom prakticky na všech fakultách, které je vyučují, nižší než u oborů všeobecné lékařství.

Zájem o českou medicínu mají i zahraniční studenti Ačkoliv zatím o české vysoké školy není u studentů z vyspělých západních zemí příliš velký zájem, lékařské fakulty představují jistou výjimku. Důvodem jsou placené studijní programy v angličtině. Úspěšní absolventi získávají plnohodnotný titul MUDr. za podstatně menší peníze než v jiných evropských zemích. Populární je studium medicíny v Česku i mezi mladými Američany.

***

Kde lze v Česku studovat medicínu

1. lékařská fakulta

Univerzity Karlovy v Praze

přihlášení 2828

přijatí 854

úspěšnost 30 %

web: www.lf1.cuni.cz

adresa: Kateřinská 32,

Praha 2

PSČ 12108

2. lékařská fakulta

Univerzity Karlovy v Praze

přihlášení 1395

přijatí 185

úspěšnost 13 %

web: www.lf2.cuni.cz

adresa: V Úvalu 84,

Praha 5-Motol

PSČ 15006

3. lékařská fakulta

Univerzity Karlovy v Praze

přihlášení 1853

přijatí 396

úspěšnost 21%

web: www.lf3.cuni.cz

adresa: Ruská 87,

Praha 10

PSČ 10000

Lékařská fakulta v Plzni (UK)

přihlášení 1432

přijatí 420

úspěšnost 29 %

web: www.lfp.cuni.cz

adresa: Husova 3,

Plzeň

PSČ 30506

Lékařská fakulta

v Hradci Králové (UK)

přihlášení 1627

přijatí 364

úspěšnost 22%

web: www.lfhk.cuni.cz

adresa: Šimkova 870,

Hradec Králové

PSČ 50038

Fakulta vojenského

zdravotnictví Univerzity obrany

přihlášení 223

přijatí 55

úspěšnost 25%

web: www.pmfhk.cz

adresa: Třebešská 1575,

Hradec Králové

PSČ 50001

Lékařská fakulta

Univerzity Palackého v Olomouci

přihlášení 2803

přijatí 602

úspěšnost 21%

web: www.upol.cz/fakulty/lf/

adresa: tř. Svobody 8,

Olomouc

PSČ 77126

Lékařská fakulta

Masarykovy Univerzity v Brně

přihlášení 3353

přijatí 735

úspěšnost 22%

web: www.med.muni.cz

adresa: Komenského nám. 2,

Brno PSČ 66243

údaje jsou z přijímacích řízení pro akademický rok 2007/2008; u Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany pro rok 2008/2009

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...