Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ostatky svaté Anežky v kryptě kostela nejsou, zjistili archeologové

Česko

  11:51aktualizováno  15:51
PRAHA - Ostatky svaté Anežky se v kryptě Haštalského kostela nenašly. Minikamera spuštěná do hrobky našla podle odborníků kosterní pozůstatky asi z 18. století, nemohou tedy patřit české světici.

16.2.2010 - Zatím nic nenašli. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Archeologové dnes dopoledne skončili dvoudenní průzkum, který měl potvrdit, či vyvrátit domněnky o přítomnosti ostatků české světice v jeho podzemí. V kostele se našly jen rakve z 18. století s uloženými těly v anatomické poloze, která nenasvědčují tomu, že by je někdo ke sv. Haštalu přenášel.

"Problém druhotného uložení ostatků sv. Anežky České zůstává nadále otevřený," uvedli dnes vedoucí výzkumu v tiskové zprávě.

Pátraní po hrobu sv. Anežky. Pod deskou u oltáře byly odkryty pouze sutiny

Archeologové v úterý v kostele odkryli dvě vytypovaná místa. Prvním byl prostor před oltářem, vyzdvihla se kamenná deska a pod ní se ve vrstvě rozrušené malty s úlomky opuky našly zlomky keramiky, skla a omítek patrně z 18. století. Pod touto vrstvou byly části zděných konstrukcí v různých výškových úrovních a různé doby vzniku, které vyplňovaly skoro celý prostor pod kamenem.

Dnes archeologové řekli, že situace v tomto místě vylučuje možnost, že by pod opukovou deskou existoval prostor pro sekundární uložení lidských ostatků. Nálezy zděných konstrukcí podle nich existenci tohoto prostoru znemožňují.

16.2.2010 - Svatou Anežku nenechají

Na druhém místě při severní stěně presbytáře se v úterý pod dlažbou našla cihlová klenba hrobky, k níž níže přiléhala druhá klenba. Použité cihly i nálezy ve vrstvě, která obě klenby hrobky překrývala, napovídají novověkému původu hrobky. Odborníci se rozhodli zjistit obsah hrobky pomocí průzkumu mikrokamerou.

Ta jim ukázala rozměrnou hrobku s hloubkou přes 3,5 metru. Na dně hrobky je několik dřevěných rakví s barokní výzdobou, v jednom případě s letopočtem 1759. Většina rakví je rozbitá a jsou v nich zbytky lidských ostatků.

Hrobka je podle archeologů standardním kostelním prostorem určeným k dlouhodobému pohřbívání, který byl funkční ještě po polovině 18. století. Vznikla pravděpodobně v době barokních úprav v kostele.


Archeologové dnes provedou dokumentaci v kostele a ve čtvrtek by měli restaurátoři prostor uvést do původního stavu. Průzkum nebyl podle archeologa Zdeňka Dragouna z NPÚ úplně zbytečný.

"Věříme, že hledání hrobu sv. Anežky České mělo i přes negativní výsledek velký význam pro věřící a duchovně hledající lidi v naší zemi," řekli restaurátoři Denis Anfilov a Marie Stádníková.

Až se ostatky svaté Anežky najdou, zavládne mír a blahobyt

Po hrobě sv. Anežky se pátrá celá staletí. Anežka Přemyslovna zemřela 2. března 1282 a byla pohřbena v Anežském klášteře do hrobky Přemyslovců v kapli Panny Marie. Patrně z obav před záplavami byly její ostatky asi roku 1322 z kaple vyzvednuty a přeneseny. Traduje se také, že později řádové sestry prchající před husitským běsněním ostatky znovu odnesly a uložily na neznámé místo. Pověst říká, až se najdou ostatky Anežky, zavládne mír a blahobyt

O možné existenci hrobu v kostele sv. Haštala na Starém Městě se začalo psát loni v listopadu. Média tehdy na případ upozornili restaurátoři Denis Anfilov a Marie Stádníková z dílny na nedaleké faře. K zájmu o pátrání po Anežčiných ostatcích je přiměla řádová sestra Anna Koláčková, která se opírala o několik svědectví.

Autoři: ,