Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hrob sv. Anežky se nenašel, odborníci ale neztrácí naději

Česko

  17:30aktualizováno  18:29
PRAHA - Měření v kostele sv. Haštala neprokázalo, že by se na původně označeném místě skrývaly ostatky sv. Anežky, pátrání uvnitř kostela ale pokračuje. Novinářům to řekl Leo Vrzal, který prováděl radarové měření. Už dřívější kontrolní měření podle něj ukázala, že by se něco mohlo skrývat na levé straně podesty oltáře. Původně se předpokládalo, že ostatky se nacházejí pod podestou. Podle Vrzala se musí provést ještě kontrolní měření, pak teprve bude možné zahájit případný archeologický průzkum.

sv. Anežka

Správce kostela Vladimír Kelnar Radiožurnálu řekl, že zatím se nic přesně nezjistilo. Co nejdříve by mělo být odkryto několik částí podlahy a dohady by se měly definitivně vyvrátit, či potvrdit, řekl Kelnar rozhlasu.

"Jde o stále předběžnou hypotézu," řekl Vladimír Kelnar z týnské farnosti, pod kterou svatý Haštal spadá. Místo nového zájmu se nachází o jeden metr dál od toho původně označeného. "Abychom předešly dalším spekulacím ohledně hrobu české světice, chceme, aby co nejdřív došlo k odkryvu několika částí podlahy a definitivně tak vyvrátit, či potvrdit panující dohady," dodal Kelnar.

"Není vše ztraceno, skutečně se nám podařilo naměřit jiné místo v těsné blízkosti podesty na levé straně, to místo by mělo přesně odpovídat parametrům místa, které jsme původně hledali," řekl Vrzal. Vrzal by se rád stal členem pátracího týmu, bude o tom v nejbližší době jednat s arcibiskupstvím.

K průzkumu musí udělit povolení církev i památkáři. Kardinál Miloslav Vlk tak učinil v den 20. výročí Anežčina svatořečení 12. listopadu. Národní památkový ústav také nemá proti průzkumu námitek, řekla již dříve mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová. Magistrát žádost dostal minulý týden. Podle informací Radiožurnálu i magistrát s průzkumem souhlasí. Mohl by být zahájen v březnu.

Hrob svaté Anežky České se již několik staletí považuje za ztracený. Existuje několik teorií o tom, kde by se mohl nalézat. Informaci o tom, že by se v kostele sv. Haštala mohly Anežčiny ostatky nacházet, zveřejnili jako první restaurátoři z nedalekého ateliéru. Opírali se mimo jiné o svědectví řádové sestry Anny Koláčkové z Kroměříže a o slibné výsledky prvního radarového měření místa, které sestra označila.místa, které jsme původně hledali," řekl  Vrzal.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...